Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Data:

Unitatea de invatamant:

Clasa: a II- a

Propunator:
Aria curriculară: Arte
Disciplina: Muzică și mișcare
Tema lecției:”Desteapta-te, romane !”
Tipul lecției: Predare – Învățare

Competențe specifice:
1.1. Receptarea unor sunete din mediul înconjurător şi din natură, cu durate, intensităţi şi
viteză de succesiune contrastante.
2.1. Cântarea individuală sau în grup, asociind mişcarea sugerată de text şi de ritm.
2.3. Emiterea unor onomatopee asemănătoare cu sunetele din mediul înconjurător, cu
durate, intensităţi şi viteză de succesiune diferite.
3.2. Executarea unui dans cu mişcare repetată, pe un cântec simplu sau pe audiţie.

Obiective operaționale:
⮚ Să execute corect exercițiile de încălzire a vocii.
⮚ Să perceapă mesajul cântecului “ Desteapta-te,romane!”
⮚ Să intoneze frontal și pe grupe cântecul “Desteapta-te,romane!”

Strategia didactică:
⮚ Metode și procedee didactice: conversația, demonstrația, explicația, problematizarea,
audiția;
⮚ Mijloace de învățământ: laptop, , stimulente-surpriza
⮚ Forme de organizare: frontal, individual

Resurse:
- Umane: 24 elevi
- Spațiale: sala de clasă
- Temporale: 45-50 de minute
Strategia didactică
Nr.
Etapele lecției Conținutul instructiv-educativ Metode Mijloace de Forme de Evaluare
crt didactice învățământ organizare

Moment Se face pregătirea materialelor didactice pentru Conversația Frontal Aprecieri


organizatoric desfășurarea orei. verbale

1 min Asigurarea unui climat favorabil pentru desfășurarea orei.


2 Reactualizarea Frontal
cunoștințelo
Invatatoarea verifica daca isi amintesc sau stiu la ce face Conversația
7 min
Referire Imnul National al Romaniei astfel incat sa poata Aprecieri
sa-i invete si sa-l cante vocal. verbale
Pe grupe

Individual

3 Captarea atenției Elevii vor asculta prinr-o auditie cantecul.” Desteapta- Auditia laptop Frontal Aprecieri
te,romane”(versuri-Anexa 1)pe care urmeaza sa-l invete
3 min sa cante vocal videoproiector verbale

4 Anunțarea temei și a Astăzi vom învăța un nou cântec. Cântecul se numește


obiectivelor “Desteapta-te romane!” (Anexa 1)
Conversația Frontal
2 min

5 Dirijarea învățări Se va intona cântecul model:

25 mini Î: - V-a plăcut cântecul?

R: - Daa!

Î: - Cum s-a numit cântecul? Conversația

R: - Cântecul s-a numit “ Desteapta-te,romane!”

Î: - Despre ce este vorba în cântecul pe care l-ați ascultat?

R: - În acest cantec invatam imnul tarii noastre ,Romania.

Î: - Vreți să-l învățăm cântecul împreună?

R: - Daaa! Explicația

Frontal Aprecieri
verbale
Invatatoarea va:
-verbaliza prima strofă împreună cu elevii.

- intona model prima strofă. Auditia

- intona prima strofă împreună cu elevii. Anexa nr. 1

-verbaliza a doua strofă împreună cu elevii.

-intona model a doua strofă.

- intona a doua strofă împreună cu elevii.

- intona prima și a doua strofă împreună cu elevii.

- verbaliza a treia strofă împreună cu elevii.

- intona model a treia strofă.

-intona a treia strofă împreună cu elevii. Problematizarea

- intona prima, a doua strofă si a treia strofă


împreună cu elevii.

- verbaliza a patra strofă împreună cu elevii.


Demonstrația Individual
- intona model a patra stofă.

- intona împreună cu elevii a patra strofă.

- intona prima, a doua strofă, refrenul, a treia


strofă,si a patra strofă împreună cu elevii.

-intona întreg cântecul împreună cu elevii.


Aprecieri
verbale
Exercițiul

6. Asigurarea feed- Î: - Cum se numește cântecul pe care l-am învățat astăzi? Conversația Frontal Aprecieri
back-ului verbale
R: - Cântecul pe care l-am învățat astăzi se numește
2 min “Desteapta-te,romane!”

-Foarte bine, dragii mei!

7. Retenție și transfer Voi face aprecieri verbale atât individuale cât și colective Conversația Stimulente Frontal Aprecieri
pentru participarea la oră. verbale
5 min
Anexa 1.

Deșteaptă-te, romane!

Deșteaptă-te, române, din somnul cel de moarte,


În care te-adânciră barbarii de tirani,
Acum ori niciodată croiește-ți altă soarte, 1
La care să se-nchine și cruzii tăi dușmani.

Acum ori niciodată să dăm dovezi în lume


Că-n aste mâni2 mai curge un sânge de roman,
Și că-n a noastre piepturi păstrăm cu fală-un nume
Triumfător în lupte, un nume de Traian.3

Priviți, mărețe umbre, Mihai, Ștefan, Corvine, 4


Româna națiune, ai voștri strănepoți,
Cu brațele armate, cu focul vostru-n vine,
"Viață-n libertate ori moarte" strigă toți.

Preoți cu crucea-n frunte, căci oastea e creștină,


Deviza-i libertate și scopul ei preasfânt.
Murim mai bine-n luptă, cu glorie deplină,
Decât să fim sclavi iarăși în vechiul nost' pământ.
Sursă: Musixmatch

S-ar putea să vă placă și