Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

DATA: 11.01.2023

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Liceul Tehnologic „Oltea Doamna”

PROPUNĂTOR: Apostol Denisa - Florentina

CLASA: a II-a A

ARIA CURRICULARĂ: Arte și Tehnologii

DISCIPLINA: Muzică şi mişcare

UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Interpretarea

TEMA LECŢIEI: Nuanțe - tare/încet/mediu, cântecul Ecoul

TIPUL LECȚIEI: predare-învățare

SCOPUL: Formarea simţului ritmico-melodic prin însuşirea corespunzătoare a cântecului;

DISCIPLINE INTEGRATE:

 Muzică și mișcare;
 Comunicare în limba română;
 Dezvoltare personală;

COMPETENŢE SPECIFICE:

MUZICĂ ȘI MIȘCARE

1.1. Receptarea unor sunete emise de surse diferite, cu intensități, înălțime și viteză de succesiune contrastante;
1.4. Receptarea cântecelor cu un ambitus corespunzător;

2.1. Cântarea în colectiv, asociind mişcarea sugerată de text;

COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ

1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral din texte accesibile

DEZVOLTARE PERSONALĂ

2.1. Exprimarea emoţiilor de bază în situaţii variate;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1 – să răspundă corect la ghicitorile tematice;

O2 – să execute corect exercițiile vocal-auditive;

O3 – să citească cursiv textul noului cântec;

O4 – să intoneze, corect şi expresiv, fragmente din cântecul nou învăţat;

O5 – să execute integral, corect şi expresiv cântecul, pe grupe și colectiv.

STRATEGII DIDACTICE:

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul muzical, dialogul muzical, exerciții de imitație,
audiția, cântarea vocală

MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: boxă portabilă, ghicitori, manual, fișă

MODURI DE ORGANIZARE: frontal, pe grupe


TIPURI DE EVALUARE: observarea sistematică a elevilor, aprecieri verbale

RESURSE:

UMANE:15 elevi

TEMPORALE: 45 de minute

BIBLIOGRAFIE:

 Motora-Ionescu Ana - „Îndrumător pentru predarea muzicii la clasele I-IV”, Bucureşti, Editura Didactică şi Pedagogică, 1978;
 https://www.youtube.com/watch?v=wRkr3pkScpM&ab_channel=ArsLibri;
 https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20II-a/Muzica%20si%20miscare/QXJhbWlzIFByaW50IFNS/

Desfășurarea lecției

Nr. Etapele lecției Timp Ob. Conținutul instructiv-educativ Strategii didactice Capacități
Crt. Op. evaluate
Metode și Mijloace de Moduri de
procedee învățământ organizare
1. Moment 1 min Asigurarea condiţiilor optime Conversația Frontal Capacitatea de
organizatoric pentru buna desfăşurare a lecţiei. organizare
Pregătirea materialelor necesare.
2. Captarea 3 min O1 Se va realiza prin citirea unor Conversația Ghicitori Frontal Capacitatea de
atenției ghicitori al căror răspuns este ecoul. receptare a
Cine? Cine? mesajului
Aude fară urechi transmis
Vorbește fară gură
Raspunde pe orice limba.
(ecoul)
Nu-l întrebi
Și îți răspunde,
Cauți în jur
Și nu știi unde.
(ecoul)
Îţi vorbeşte
Şi turceşte,
Şi-orice limbă nimereşte.
(ecoul)
3. Anunțarea 1 min Voi anunța copiii că în această oră Conversația Frontal Capacitatea de
temei și a de Muzică și Mișcare vom învăța un Explicația receptare a
obiectivelor nou cântec, Ecoul, de asemena vom mesajului
observa că unele versuri ale transmis
cântecului vor trebui să fie
interpretate mai tare, iar unele mai
încet. (nuanțe – tare/încet/mediu).
4. Dirijarea 25 min O2 Înainte de a trece la învățarea noului Exerciții de Frontal Capacitatea de
învățării cântec, voi realiza cu copiii câteva imitație imitare a
exerciții de încălzire a vocii prin sunetelor din
imitarea unor sunete din natură:
natură
foşnetul frunzelor, sunetul ploii, al
trenului, ciripitul păsărelelor,
zumzetul albinelor.
O3 Manualul Frontal
Îi voi ruga pe elevi să deschidă Conversația Fișă
Capacitatea de
manualele de Muzică și Mișcare la receptare a
pagina 45, la noul cântec și le voi mesajului
da câte o foaie cu întreg textul transmis;
acestuia (Anexa 1). Vom citi de 2-3 capacitatea de a
ori versurile cântecului. Îi voi
întreba pe copii despre ce este vorba pronunța corect
în acest cântec. cuvintele
Capacitatea de
desprindere a
unor informaţii
Boxa Frontal din cântec
Audiția portabilă
Le voi pune la boxa portabilă linia Capacitatea de
melodică pentru a asculta-o, iar apoi interpretare
O4 le voi pune întreg cântecul să-l
O5 asculte. Fișă Frontal
Demonstrația
Vom interpreta, mai întâi, împreună Cântarea
cântecul, pe strofe, iar apoi integral. vocală
Îi voi lăsa pe copii să interpreteze
cântecul.
5. Obținerea 10 min O5 Le voi propune fetelor să Conversația Fișă Pe grupe Capacitatea de
performanței interpreteze prima strofă a Explicația interpretare
cântecului, băieților a doua strofă, Cântarea
iar ultima împreună. Apoi, le voi vocală
sugera să interpreze cântecul astfel:
primul vers, din cele trei strofe, de Dialogul
către rândul de la geam; al doilea muzical
vers din cele treinstrofe de rândul
din mijloc, iar rândul de la perete va
reprezenta ecoul, interpretând
versul mai încet.
6. Încheierea 5 min Voi face aprecieri asupra modului Conversația Frontal Aprecieri
activității de desfăşurare a lecţiei și ca temă verbale
pentru acasă vor avea de memorat
cântecul nou învățat.
Managementul timpului: Conţinuturile proiectate vor fi selectate funcţie de limitările temporale, urmând a fi atinse în activităţile
ulterioare.

Anexa 1

Ecoul

Ieri am fost într-o pădure


Şi-am cântat voios mereu (x2)
Dar un glas din depărtare
Mi-a răspuns la cântul meu (x2)
La,la,la,la,la,la,la,la

În pădurea înverzită
Eu am mers am râs mereu (x2)
Dar un glas din depărtare
Mi-a răspuns la râsul meu (x2)
La,la,la,la,la,la,la,la

Cine nu mă lasă-n pace


Am strigat eu necăjit (x2)
Dar un glas din depărtare
Îmi răspunde tot răstit (x2)
La,la,la,la,la,la,la,la

S-ar putea să vă placă și