Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data:

Unitatea de învăţare: Şcoala Gimnazială Nr. , Localitatea, Județul

Propunător: Învățător (profesor pentru învăţămȃntul primar):

Clasa: a III –a

Aria curriculară: Arte

Disciplina: Educaţie muzicală

Unitatea de învăţare: Caracterul melodiei şi conţinutul tematic

Subiect: Cȃntarea vocală

Tipul lecţiei: formarea de priceperi şi deprinderi;

Obiective operaţionale:

O1:să execute corect exerciţii pentru încălzirea şi omogenizarea vocii;

O2: să interpreteze corect versurile şi melodiile cȃntecelor învăţate anterior;

O3: să respecte corespondenţa dintre versuri şi rândurile melodice;


O4: să audieze cu atenţie versurile şi melodia noului cȃntec pe care îl vom studia;

Strategii didactice:
 Metode si procedee: conversatia, explicatia, povestirea;

 Mijloace de invatamant: laptop, videoproiector, tabla;

 Forme de organizare: frontal, individual;

Resurse temporale: 45 min

Materiale bibliografice:

 Ministerul Educatiei si Cercetarii - Programe scolare pentru clasa a III-a, Bucuresti, 2005;

 Matei Sofica, ,,Educaţie muzicală’’, manual pentru clasa a III-a, Editura Aramis, 2005;

Ob. Activitatea Strategii didactice Evaluare


Etapele lecţiei Op. profesorului elevilor Metodee şi Mijloace Forme de
procedee didactice organizare
1. Moment Prima elevă Îşi pregătesc Aprecierea
organizatoric Stabilirea liniştei, materialele necesare verbală şi
pregătirea pentru ora de frontală privind
materialelor necesare muzică. poziţia corectă
desfăşurării orei în în timpul
condiţii optime. cântatului.
Se reaminteşte poziţia
corectă a corpului
pentru ora de muzică.
2. Captarea atenţiei Voi purta o discuţie
despre jocurile Sunt atenţi şi Frontal
practicate în aer liber. răspund. Conversaţia
Se anunță titlul
cântecului: Ceata lui
Pițigoi
3. Exerciţii de Se vor combina
cultură muzicală exerciţii de respiraţie Sunt atenţie şi fac
cu cele de intonaţie. exerciţiile corect. Conversaţia Frontal Aprecierea
O1 Se va urmări corectitudinii
realizarea unei interpretării şi a
inspiraţii ample şi pronunţiei
expiraţii lungi dozate, frontal şi
realizarea unei individual
O3 intonaţii corecte.
Se explică , se
demonstrează, se
execută concomitent
cu elevii şi se
urmăreşte
corectitudinea
execuţiei.
4. Reactualizarea A doua elevă
cunoştinţelor ♪ Reactualizarea
cunoştinţelor
muzicale se va face Frontal
prin jocuri Conversaţia
muzicale sub
O2 Individual
forma unor
ghicitori: Răspund
♪ Ghiceşte ce cânt ghicitorilor.
eu! (Deșteaptă-
te,române!)
O3 ♪ Cântece
cunoscute de copii
(se poate numi
unul sau doi copii
care să intoneze cu
silaba la cântece
învățate și care să
fie recunoscute de
colegii lor)
5. Dirijarea învăţării Astăzi vom învăţa un
nou cȃntecel: Ceata
lui Pițigoi (de căutat
pe Youtoube sau Conversaţia Frontal
O4 cântare model) Sunt atenţi la cȃntec
Audierea cȃntecului. şi mesajul acestuia.
Discuţii despre
caracterul cȃntecului: Răspund
întrebărilor. Conversaţia Frontal
ce stare vă transmite
acest cântec?
(veselie, bună
dispoziție).
Explicarea cuvintelor
noi.
A treia elevă:
Învățarea propriu-zisă
a cântecului pe
fragmente melodice
6. Obţinerea Vor ieşi cu toţii, pe
performanţei grupe, în faţa clasei şi Cȃntă marcând
vor cânta secvențial ritmul cu bătăi din
sau integral cântecul palme sau
învățat. pseudoinstrumente
de percuție.
7. Încheierea Voi face aprecieri
activităţii asupra modului cum
au participat la lecţie.
Voi recompensa
elevii activi: aprecieri
în fața clasei,
ecusoane
recompensatorii ( tot
felul de obiecte
„premii”)

S-ar putea să vă placă și