Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Școala Gimnazială ,,Ioan Mihu” Vinerea


Data: 26.02.2020
Clasa: a II-a
Învăţător: GRECEAN BIANCA
Obiectul: Muzică și mișcare
Unitatea de învăţare: Interpretarea
Subiectul: Cântec vesel-cântec trist
Tipul lecţiei: predare-învățare
Scopul lecției: recunoașterea diferenței dintre un cântec vesel și un cântec trist; însușirea
unui cântec vesel.

Competențe specifice:
1.1.Receptarea unor sunete emise de surse diferite, cu durate, intensități, înălțime și viteză de
succesiune contrastante;
1.2.Receptarea sunetelor emise de anumite instrumente muzicale și identificarea direcției de
propagare a sunetului;
2.1. Cântarea în colectiv, în grupuri mici şi individual, asociind dirijatul intuitiv;
3.2. Executarea unui dans / joc pe muzică, iniţiat şi organizat în colectiv;

Obiective operaţionale:
O1: să precizeze reguli de bază pentru o cântare vocală corectă;
O2: să execute mişcări sugerate de versurile jocurilor muzicale;
O3: să interpreteze cântecele învăţate, ţinând cont de elementele de limbaj muzical;
O4: să recunoască tipurile cântecelor audiate;
O5: să cunoască caracteristicile unui cântec vesel/trist.

.
Resurse procedurale:
Metode şi procedee: conversația, explicația, exercițiul, audiția.
Forme de organizare: frontal, individual, în perechi

Resurse materiale: manualul, tabla, fișe de lucru, calculatorul.


Resurse umane: 14 elevi , prezenţi: elevi.

Resurse de timp: 45 de minute.

Forme şi strategii de evaluare:


- evaluare de produs prin aprecieri verbale şi autoevaluare.
BIBLIOGRAFIE:
 Programa şcolară pentru clasa pregătitoare, clasa I, clasa a II-a, Anexa nr. 2 la
ordinul ministrului educaţiei naţionale nr. 3418/19.03.2013, Bucureşti, 2013;
 Dumitru D. Pârâială, Viorica Pârâială, Claudia Balan, Anica Vasilache, Teodora
Tanasă, 2007 - „Activităţi în completarea programului din ciclul primar”, Editura
Euristica, Iaşi;
 Manual pentru clasa a II-a Comunicare în limba română, Cleopatra Mihăilescu,
Tudora Pițilă, Editura DIDACTICA ȘI PEDAGOGICĂ, București, 2018.
 Passionaria Stoicescu, Mic dicționar de antonime, Editura Prut International,
Chișinău, 2012.

SCENARIUL ACTIVITĂȚII DIDACTICE


Nr. Secvențe Ob. Activitatea Activitatea Metode Evaluarea
Crt. didactice Op. cadrului elevilor utilizate
didactic
1. Moment Pregătește Își pregătesc
organizatoric materialul caietele și
necesar pentru manualele
lecție. de MM.
Asigură un
climat
favorabil
desfășurării
orei de MM.
2. Verificarea O1 Le adresează Răspund la Conversația Evaluarea
cunoștințelor câteva întrebări. orală
anterioare întrebări din
lecția
anterioară:
-Care sunt
regulile pe
care trebuie
să le
respectăm
pentru a cânta
corect?

3. Captarea Se va realiza Elevii Conversația Observarea


atenției prin răspund la Sistematică
prezentarea întrebări
unor
emoticoane
care exprimă
emoţia de
bucurie şi
tristeţe.
Le adresează
elevilor
întrebarea:
-Ce exprimă
aceste
imagini?
Când sunteţi
voi veseli?
Dar trişti?
-Ce fel de
cântece vesele
și triste
cunoașteți
voi?

4. Anunțarea -Astăzi la ora Conversația Observarea


temei și a de MM vom sistematică
obiectivelor învăța un
cântec vesel
care se
numește
Dacă vesel se
trăiește.

5. Dirijarea O2 -Ne vom Elevii sunt Observarea


învățării încălzi vocea entuziasmați sistematică
mai întâi și încep să Evaluarea
efectueze orală
imitând
exercițiile
sunete din pentru
natură: încălzirea
foşnetul vocii.
frunzelor, al
trenului,
ciripitul
păsărelelor,
zumzetul
albinelor.
- Vom face
exerciţii de
respiraţie:
mirosim o
floare
( inspirăm)-
ce frumos
miroase
floarea!
Haideți să
suflăm spre
ea! (expirăm)
-Le împarte
elevilor fișe Elevii
cu versurile audiază
cântecului și cântecul
le pune Dacă vesel
se trăiește
cântecul pe
calculator,
pentru Elevii învață
O2
audiție. să
-Se realizează interpreteze
învățarea cântecul și
cântecului să realizeze
mișcările
integral, până
caracteristic
la finalul orei. e
Versurilor.
6. Obținerea O4 -Le spune Elevii Conversația Observarea
performanței O5 elevilor să interpretează sistematică
interpreteze cântecul. Evaluarea
un cântec orală
vesel pe care
aceștia l-au
învățat.
7. Încheierea Îi întreabă pe Elevii Conversația Autoevaluarea
lecției elevi ce răspund la
părere au întrebare.
despre cum s-
au descurcat
azi.

S-ar putea să vă placă și