Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Data:11 aprilie 2006


coala Al. I. Cuza locaia Scobleni
Clasa: I
nvtor: Botez Carla Maria
Aria curricular: Limb i comunicare
Curriculum extins
Disciplina : Limba romn
Unitatea de nvare: Textul mijloc de cunoatere
Tema: - Sunetul i litera g
- Textul Pungua cu doi bani, dup Ion Creang
Tipul leciei: predare-nvare
Scopul leciei: * familiarizarea elevilor cu litera g ;
formarea priceperilor i deprinderilor de citire corect, contient;
Obiective operaionale:
O1 s citeasc corect, contient, cuvinte, propoziii
O2 s rspund/formuleze corect ntrebri;
O3 s desprind i s izoleze dintr-o propoziie cuvntul n care se afl sunetul g;
O4 s despart n silabe cuvntul care conine sunetul nou;
O5 s dea exemple de cuvinte care conin sunetul respectiv, la nceput, la mijloc i la sfrit;
O6 s enumere elementele grafice componente;

1
O7 s citeasca silabe si cuvinte care contin litera g;
O8 s precizeze care sunt elementele componenete ale literei g (de mana);
O9 s scrie corect i lizibil litera noua si cuvinte cu literele invatate;
O10 s sublinieze cuvintele care conin litera g;

Strategia didactic:
Metode i procedee:
*metoda fonetico-analitico-sintetic, conversaia, explicaia, demonstraia, lucrul cu manualul, citirea in lant, citirea selectiv, joc didactic, munca
independent,
Mijloace de nvmnt:
*alfabetar, plan cu litera, plane cu imagini din poveste, portret autor, fie de lucru, plan rebus;

Tipuri de activitate: independent, frontal i pe grupe;

Evaluare: continu, formativ;

Modaliti de evaluare:
*aprecierea, aprobarea, dezaprobarea, corectarea rspunsurilor, notarea;
Material bibliographic:
*Metodica predarii limbii romane la clasele I-IV,ed. Did. si Ped., Bucuresti, 1991
*Metodica predarii limbii romane la clasele I-IV, ed. ASS, Iasi, 2003

2
DEMERSUL DIDACTIC

Secvenele Ob. Coninutul instructiv-educativ Metode i procedee Evaluare


leciei
1. Moment -salutul
organizatoric -pregtirea materialelor necesare pentru or
-stabilesc linitea n clas
2. Verificarea Ce lecie ai avut de pregtit pentru astzi la ora de limba Conversaia
cunotinelor romn? ...Primvara i de scris.......
anterioare n timp ce voi vei citi lecia, eu voi trece printre bnci i voi verifica
dac toi elevii i-au scris temele. Apreciez calitatea citirii textului
O1 *se citete lecia n lan;
*se alctuiesc propoziii cu cuvintele: larm, rndunele. Apreciez capacitatea elevilor de
*se poart o discuie despre anotimpul de primvar: Citirea n lan a rspune corect la ntrebri
Care sunt semnele de primvar prezentate n textul nostru?...cer
senin, venirea rndunelelor la vechile lor cuiburi, viorelele, ciripit
vesel.
O2 Cine se bucur de venirea primverii? Psrile, copii i ntreaga Conversaia
natur.
3. Trecerea la Copii, eu tiu ce v mai bucur pe voi foarte mult: povetile. Aa c
lecia nou m-am gndit s orzanizm un mic concurs. Vei forma trei echipe, Conversaia
Fluturaii, Buburuzele i Albinuele. Voi citi fiecrei echipe cte un
fragment dintr-o poveste. Echipa trebuie s recunoasc titlul i
autorul povetii. Dac va da rspunsul corect va fi aplaudat de Apreciez capacitatea elevilor de
celelate dou. Celelalte echipe vor asculta n linte rspunsul, iar a rspunde corect la ntrebri
dac acesta va fi greit va putea interveni corespunztor. Dac ns
cineva din alt echip va da rspunsul naintea echipei numite, va Explicaia
descalifica propria echip. Atenie fluturai!
- Bun mas, cumtr! Tiii, da ce mai pete ai! D-mi i mie c
ta...re mi-i poft!
Povestea Ursul pclit de vulpe, autor I. Creang.
Atenie Buburuze!

3
- Da, cum nu! C nu mi-oi feteli eu mnuele ttucuii i ale
mmucuii!
Povestea Fata babei i fata moneagului, autor I. Creang.
Atenie albinue!
- Mi bab... ia d-mi i mie nite ou ca s-mi prind pofta mcar.
- Da cum nu! Zise baba, care era foarte zgrcit. Dac ai poft de
ou bate i tu cocoul tu, s fac oua, i-i mnca; c eu aa am btut
gina i iacat-o cum se ou.
Povestea Pungua cu doi bani, autor I. Creang.
Se felicit i aplaud echipa care a ctigat. Se noteaz punctajul
pentru fiecare echip.
Vei rmne organizai pe echipe pe toat perioada activitii. Vei
mai avea i alte sarcini de rezolvat astzi. Pentru ca la sfrit s
ctige echipa voastr trebuie s fii foarte ateni, s rspundei
corect la ntrebri, s nu vorbii nentrebai. Conversaia
O3 Ce avea baba, copii?...o gin
se analizeaz propoziia: Baba avea o gin. Apreciez capacitatea elevilor de
Cte cuvinte are propoziia. Care este primul cuvnt? Care este al a preciza corect numrul de
doilea cuvnt? Care este ultimul cuvnt? Cte silabe are? Care este cuvinte dintr-o propoziie i de a
prima silab?...g. care este a doua silab?...i. dar a treia?...n. Metoda fonetico- stbili numrul de silabe al
Ce sunete se aud n prima silab? ...g i . analitico-sintetic fiecrui cuvnt
Care este sunetul pe care n cunoatei?... Apreciez capacitatea elevilor de
Care este sunetul pe care nu-l cunoatei nc ...sunetul g. Haidei s- a identifica corect sunetele dintr-
O4 l pronunm corect mpreun. o silab
Se realizeaz apoi sinteza silab, cuvnt, propoziie. Apreciz capacitatea elevilor de a
Concurs pe echipe; fiecare echip va avea ca sarcin s gseasc Conversaia realiza sinteza silabei,
cuvinte care ncep, conin, se termin cu sunetul g. (gur, gt, guler; cuvntului, propoziiei
mugur, sugativ, negru; moneag, culeg ) cuvintele se despart oral n
O5 silabe, precizndu-se locul n care se afl sunetul nou.

Anunarea Copii, noi astzi vom nva sunetul i litera g mic de tipar. Vom Conversaia
titlului leciei citi i scrie cuvinte care conin litera n prima or iar n ora a doua
vom citi un text cu titlul Pungua cu doi bani .

4
Lecia O6 *se prezint plana cu litera nou; Convesaia Analizez capacitatea elevilor de
propriu zis *se prezint elementele care compun litera: un oval cu un baston cu a identifica elementele
ntorstura n stnga; Conversaia componente ale literei
Cu cine seamn litera g mic de tipar?... cu cifra 9
*se formeaz la alfabetar cuvintele:
gin, pung; Apreciez calitatea citirii
Dac alintm cuvntul pung ce voi obine?...pungu.
*se formeaz cuvntul la alfabetar.
* se deschid manualele i se citesc cuvintele de pe banda alb din Apreciez capacitatea elevilor de
O7 stnga paginii. Se explic cuvintele care nu au mai fost ntlnite Exerciiul a alctui propoziii
pn acum. Explicaia
*se specific poziia pe care o ocup litera g n cuvinte.
*se alctuiesc propoziii cu cuvintele citite.
*se analizeaz grupul de vocale u i se observ c formeaz o Analizez capacitatea elevilor de
singur silab ou, nou, dou, plou, a identifica elementele
*se analizeaz litera g mic de mn de pe liniatura din manual; se componente ale literei scrise de
specific elementele componente ale literei (liniua de sprijin, ovalul mn
O8 i bucla scris pe dou spaii pe rnd i sub rnd. Exerciiul
Pentru a trece la scrierea literei de mn haidei s nclzim puin
mnuele.
Plou uor, s auzim! Explicaia
Cu vrf de degete banca lovim.
Plou mai tare, ploaia tot vine,
Lovim cu degetele-acum mai bine.
Cad pietricelele pe trotuare
Lovim i noi banca mai tare.
Tun departe, tun acum,
Batem cu pumnii:
Bum! Bum! Bum!

5
Vreme frumoas s-a fcut Demonstraia
Un curcubeu a aprut
Noi braele uor rotim
i norii pe toi i gonim.
*se scrie litera n aer, pe banc, n palm i apoi la tabl i n caiete. Apreciez corectitudinea i
O8 calitatea scrierii
Voi arta elementele componente ale literei apoi voi numi un elev
care s le repete.
*se scrie litera pe caietele speciale.
Se transcriu cuvintele de la alfabetar. Conversaia
O9
Scrie dup dictare propoziia:
Este mult veselie.
Corectarea dictrii se realizeaz prin schimbarea caietelor, dup
plana prezentat de mine.
Cine are o greeal? Dou? Trei?
Fixarea O10 Fi de consolidare Exerciiul
cunotineor
*elevii vor primi o fi individual cu cerina de a sublinia cuvintele
care conin litera g.
Apreciez capacitatea elevilor de
Se corecteaz fia.
a recunoate litera nou
Se va organiza jocul Silabe buclucae. Voi prezenta pe rnd, mai
multe plane pe care sunt scrise silabele ntr-o ordine greit, iar
Elemente de
elevii vor trebui s le aeze n ordinea fireasc pentru a obine problematizare
cuvintele.
Elevii vor fi mprii tot n trei grupe. Care grup lucreaz ct mai

6
rapid i mai corect va fi declarat ctigtoare.
*neag mo
*i n g Apreciez capacitatea elevilor de
a ordona silabele pntru a forma
*gat bo
cuvnte
Se analizeaz cuvintele gsite, se va aplauda echipa ctigtoare.
Cntecelul Dac vesel se triete
ncheierea Apreciez modul n care elevii s-au implicat n desfurarea orei, Conversaia Apreciez desfurarea activitii
activitii
notnd sau fcnd recomandrile necesare.
Fi de lucru

Subliniai cu o linie cuvintele care conin litera g:

cal, gur, cucurigu,

gt, vesel, galben


Descriptori de performan:
Foarte bine:
*subliniaz corect 4 cuvinte;

Bine:
*subliniaz corect 3 cuvinte;

Suficient:
*subliniaz corect 2 cuvinte;

7
8

S-ar putea să vă placă și