Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

DATA: 16.02.2017
GRADINITA: NR. 185
EDUCATOARE-Adriana Popescu
GRUPA: Mica A
ACTIVITATEA: Activitate practica
TEMA: Pisica si ghemul
TIPUL DE ACTIVITATE: formare si consolidare de priceperi si deprinderi
FORMA DE REALIZARE: - lipire

SCOPUL ACTIVITATII:
Formarea si consolidarea deprinderii copiilor de a lipi mai multe elemente pe o
suprafata libera.

OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1 - sa denumeasca ustensilele de lucru puse la dispozitia lor;
O2 - sa lipeasca pisica si ghemul pe hartie respectand indicatiile primite;
O3 - sa-si dezvolte increderea in fortele proprii si sa manifeste stabilitate si
perseverenta in activitate;

METODE SI PROCEDEE:
M1 observatia
M2 conversatia
M3 explicatia
M4 demonstratia
M5 exercitiul

MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT:


m1 plansa reprezentand pisica si ghemul
m2 modelul educatoarei
m3 material de lucru pentru copii: cosulete, foi, lipici, pisica
si ghem decupate de hartie
m4 recompense
m5- servetele umede, recipiente pt strangerea acestora

DURATA ACTIVITATII: 15- 20 minute


MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
Antonovici, S., Penes, M.,(2000), Activitati practice, Editura Aramis,
Bucuresti
,,Curriculum pentru nvmntul precolar, 3-6/7 ani, MECT, 2008

DESFASURAREA ACTIVITATII

Nr. EVENIMENT CONTINUTUL STIINTIFIC STRATEGI EVALUAR


crt. UL I E
DIDACTIC DIDACTIC ( instrument
E e si
indicatori)
1. Moment Voi asigura conditiile optime Observarea
organizatoric pentru buna desfasurare a comporta-
activitatii: mentului
- aerisirea salii de grupa; copiilor
- aranjarea mobilierului si
distribuirea materialului
didactic;
- intrarea ordonata a copiilor
in sala de grupa.
2. Captarea Voi prezenta sub forma de
atentiei surpiza o pisica de plus si un M1
ghem de ata si le voi arata M2
copiilor ce poate face o pisica cu m1
un ghem.

3. Enuntarea - Cu ajutorul materialelor de Observarea


temei si a pe mese vom realiza o lucrare cu comporta-
obiectivelor tema Pisica si ghemul M2 mentului
Voi repeta tema activitatii cu copiilor
2-3 copii pentru fixarea ei.
4. Prezentarea Voi cere copiilor sa denumeasca M2
continutului si ustensilele de lucru de pe mese. m3 Evaluare
dirijarea Voi prezenta copiilor modelul orala
invatarii realizat de mine insistand asupra O1
tehnicilor de lucru si ordinea m2
efectuarii lor.
Explic si demonstrez modul de
lucru: mai intai intoarcem pisica M3
pe dos apoi luam in mana dreapta M4
lipiciul si intindem pasta de lipit
pe partea alba a imaginii pisicii,
dupa care o lipim pe foaie si M3
apasam usor cu palma pentru
fixare. La fel procedam si cu
ghemul: il intoarcem pe dos si
intindem lipiciul pe toata
suprafata lui, dupa care il lipim in
fata pisicii.
- Trebuie sa aveti mare grija
cand intindeti lipiciul, sa nu
puneti prea mult ca se va murdari
foaia si nu va mai fi la fel de
frumoasa lucrarea.

Voi realiza cu copiii cateva Stimulare


5. Obtinerea exercitii de incalzire a muschilor M5 verbala
performantei mici ai mainilor: inchidem si
deschidem pumnii, morisca, Analiza
batem palmele sus, etc. actiunilor
Urez copiilor Spor la lucru!
dupa care se va trece la realizarea m3
temei de catre copii. m5
Voi supraveghea indeaproape O2
activitatea copiilor, voi trece pe
rand pe la fiecare copil, voi da O3
explicatii suplimentare si voi
oferi ajutor acolo unde este
nevoie.
Voi cere copiilor sa explice
6. Retentia tehnicile de lucru si materialele M2 Aprecieri
pe care le-am folosit pentru M3 verbale
realizarea temei.
7. Evaluarea O voi face prin aprecieri Evaluare
performantei verbale privind la modul de M2 prin
realizare al temei. expozitie
Vom expune lucrarile, copiii
vor fi antrenati in analiza Aprecieri
lucrarilor proprii si ale colegilor. verbale
Cei care au lucrat corect,
frumos si ordonat vor fi O4
aplaudati.
8. Incheierea Voi face aprecieri asupra
activitatii comportamentului copiilor pe M2
parcursul activitatii.
Copiii vor fi recompensati. m4 Recompensa

S-ar putea să vă placă și