Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

Data: 21.03.2018
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Oniceni
Clasa: I
Învățătoare: Borș Doina Diana
Unitatea de învățare: Activități în școală
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Comunicare în limba română
Subiectul lecției: Sunetul [ge] și grupul de litere „ge”
Forma de realizare: activitate integrată
Tipul lecției: de consolidare
Competențe specifice:
*Comunicare în limba română:
1.1 Identificarea semnificației unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate;
1.2 Identificarea unor informații variate dintr-un mesaj rostit cu claritate;
1.3 Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunțuri rostite cu claritate;
2.2 Transmiterea unor informații prin intermediul mesajelor simple;
3.1 Citirea unor cuvinte și propoziții scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână;
4.1 Scrierea literelor de mână;
4.2 Redactarea unor mesaje scurte, formate din cuvinte scrise ci litere de mână, folosind
materiale diverse.

*Matematică și explorarea mediului:


3.2 Manifestarea grijii pentru comportarea corectă în relație cu mediul natural;
6.2 Utilizarea unor unități de măsură pentru determinarea și compararea duratelor unor
activități cotidiene.
*Dezvoltare personală:
2.3 Explorarea caracteristicilor necesare pentru a fi bun prieten.
Obiective operaționale:
O1- să citească, în ritm propriu, corect și conștient cuvinte și propoziții;
O2- să asocieze sunetul [ge] cu grupul de litere „ge” și „Ge” de tipar și de mână;
O3- să formuleze întrebări și răspunsuri corecte din punct de vedere gramatical, pe baza
textului citit;
O4- să despartă corect în silabe anumite cuvinte date;
O5- să transcrie corect cuvinte și propoziții;
O6- să găsească cuvinte cu înțeles asemănător/opus pentru anumite cuvinte date;
O7- să stabilească ordinea corectă a cuvintelor, pentru a obține o propoziție cu înțeles.
Resurse:
I. Metodologice
Strategii didactice
Metode şi procedee: explicaţia, exerciţiul, conversaţia, explozia stelară, metoda cadranelor,
metoda fonetică analitico-sintetică
Mijloace de învăţământ: fişe de lucru, manualul, planșă cu liniatură tip I, creioane colorate.
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe;
II. Forme şi tehnici de evaluare: observarea sistematică, aprecieri verbale;
III.Temporale
- 40 minute activitatea propriu-zisă
- 5 minute activităţi recreative.
IV.Umane - 18 elevi.

V. Bibliografice:
1.Dumitru Logel ,Elena Popescu-Sinteze de metodică a predării limbii și literaturii române
în învățământul primar, Editura Carminis, Pitesti.
2.Vasile Molan- Didactica disciplinelor „ Comunicare în limba română” și „Limba și
literatura română” din învățământul primar, Editura MINIPED, 2016
3.Mariana Norel- Didactica limbii și literaturii române pentru învățământul primar, Editura
Art Grup Editorial, 2010
SCENARIU DIDACTIC

Nr. ETAPELE Ob. CONȚINUTURILE ÎNVĂȚĂRII STRATEGIA DIDACTICĂ


crt. LECȚIEI op. EVALUARE
Metode și Resurse Forme de
procedee materiale organizare
1. Moment Asigurarea condiţiilor optime pentru buna desfăşurare a conversația calendarul frontal
organizatoric lecţiei. Se pregătesc materialele necesare pentru activitate. naturii
3 min.
Întâlnirea de dimineaţă:
-salutul, prezenţa, completarea calendarului, discuţii despre
starea vremii, agenda zilei.
2. Verificarea Verificarea cantitativă și calitativă a temei scrise. conversația caietele frontal Aprecieri
cunoștințelor Evidenţierea elevilor care au scris îngrijit şi au caiete elevilor verbale
5 min. ordonate.
Ce am învățat până în prezent la Comunicare în limba
română?
Care este diferența dintre sunete și litere?
Cu ce litere scriem?
De câte tipuri sunt literele?
Când scriem cu literă mare?
Din ce sunt formate propozițiile?
Dar cuvintele?
Elevii dau exemple de cuvinte ce conţin sunetul „ge” în
O1 poziție inițială, mediană și finală. citirea în manualul
Se citeşte textul din manual („Legenda ciocârliei”) în lanţ, lanț
selectiv şi integral.
Se adresează elevilor întrebări legate de conţinutul lecţiei
O3 verificate. microfon
Elevii trebuie să formuleze întrebări pornind de la explozia
cuvintele: stelară
Cine?

De ce? Ce?

Când? Unde?
„- Cine citește legenda ciocârliei?”
„- Ce fac Geta și Angela?/ Ce sunt Geta și Angela?”
„- Unde privesc cei trei copii?/ Unde se află cei trei copii?”
„- Când se desfășoară acțiunea?”
„- De ce plânge Angela?/ De ce nu mai e ger?”
Cel care formulează întrebarea este și ,,reporterul” și
duce ,,microfonul magic” la copilul de la care doreşte
răspuns.
3. Captarea Captarea atenției se realizează printr-o scrisoare pentru conversația scrisoare frontal observare
atenției copii de la Zâna Iarna, care îi roagă să o ajute să-și gentuță sistematică
1 min. recupereze o gentuță uitată.( Anexa 1)
O4 Se cere elevilor să despartă în silabe cuvântul „geantă” și să
precizeze numărul de sunete și de litere.
4. Anunțarea Astăzi, la Comunicare în limba română, vom repeta sunetul conversația frontal observare
temei și a și grupurile de litere „ge” și „Ge” de tipar și de mână. Ne sistematică
obiectivelor vom juca cu sunetele și literele învățate, vom citi, vom
1 min. scrie, și ne vom aminti ce am învăţat despre silabe, cuvinte
şi propoziţii.

5. Dirijarea Elevii primesc câte o fișă de lucru, pe care este scris un conversația fișe de frontal observare
învățării text: (Anexa 2) explicația lucru individual sistematică
15 min. O1 „ Gelu primește o minge nouă. Merge în curte. Trage cu
piciorul în minge.
Mingea sare departe și sparge geamul Angelei.
Gelu plânge și fuge speriat.” aprecieri
„- Ce părere aveți despre comportamentul lui Gelu?” verbale
Elevii citesc textul în șoaptă, apoi câțiva copii îl vor citi cu
voce tare.
Sarcini orale:
- alcătuiți propoziții cu alte sensuri ale cuvintelor: „sare” și
„nouă”;
O6 - găsiți cuvinte cu înțeles asemănător pentru cuvintele:
„sare”, „fuge” și „speriat”;
- găsiți cuvinte cu înțeles opus pentru cuvintele: „merge”,
„departe” și „plânge”;
- „alintați” cuvintele: „minge”, „geam”, „picior”.
O2 Fișa de lucru conține următoarele cerințe:
1. Subliniați cuvintele care conțin grupul de litere
„ge”.
O5 2. Transcrieți al doilea alineat.
O4 3. Despărțiți în silabe cuvintele: „minge”, „geam”,
mărgele”, „geamantan”.
O6 4. Realizați corespondențe între cuvintele cu înțeles
asemănător.
O7 5. Ordonați cuvintele pentru a obține o propoziție:
cumpără, buline , Georgeta, cu, minge, o, .
6. Realizarea Elevii vor fi împărțiți în 4 echipe: echipa ingenioșilor, conversația fișe de pe grupe observare
feed-back- echipa inteligenților, echipa genialilor și echipa generoșilor. explicația lucru sistematică
ului (Anexa 3) aprecieri
10 min. O4 Prima echipă va trebui să formeze cuvinte cu silabe date. verbale
A doua echipă va trebui să așeze în ordine cuvintele unei
O7 propoziții.
O4 A treia echipă va trebui să despartă în silabe cuvinte și să
noteze în casete numărul de silabe ale fiecărui cuvânt.
O6 A patra echipă va trebui să formeze perechi de cuvinte cu
înțeles opus.
7. Obținerea O1 Elevii primesc fișe pe care sunt scrise propoziții cu fișe de individual probă scrisă
performanței cuvintele unite. Sarcina lor este să separe fiecare cuvânt și lucru
3 min. O5 apoi să transcrie propoziția pe liniatură. (Anexa 4)
Nr. 1: George și Dragoș sunt gemeni.
Nr. 2: Angelica are o geantă roșie.
8. Activitate în O1 Elevii primesc fișe pe care sunt scrise mai multe cuvinte, cu explicația fișe de individual
completare litere mici și mari de tipar. Sarcina lor este să coloreze lucru
5 min. cuvintele scrise corect.(Anexa 5)
9. Încheierea Se fac aprecieri individuale și colective referitoare la modul explicația caietele frontal aprecieri
activității în care elevii au participat la oră. Se dă tema pentru acasă și elevilor verbale
2 min. se explică modul în care aceasta trebuie rezolvată.
Temă: „ Modifică forma cuvintelor, după model.
fug- fuge
aleg-
strâng-
culeg-
sparg-
merg-
trag-
plâng-”
ANEXA 1

Dragi elevi ai clasei întâi,

Izgonită fiind de Zâna Primăvara, am plecat în mare grabă și am uitat o gentuță. Aceasta este acum păzită de
Soldățelul Ghiocel. Geanta conține mai multe fișe de lucru, pe care vă rog să le rezolvați pe parcursul zilei de astăzi. Doar în
felul acesta îmi voi putea recupera gentuța uitată, iar voi veți prima recompense la finalul activităților de pe agenda zilei.

Cu drag, Zâna Iarna


ANEXA 2
Citește textul și subliniază cuvintele care conțin grupul de litere „ge”:
Gelu primește o minge nouă. Merge în curte. Trage cu piciorul în minge.
Mingea sare departe și sparge geamul Angelei.
Gelu plânge și fuge speriat.

1. Transcrie al doilea alineat din text: 2. Desparte în silabe cuvintele: minge, geam,
mărgele, geamantan

3. Realizați corespondențe între cuvintele cu înțeles 4. Ordonează cuvintele pentru a obține o propoziție.
asemănător: Scrie propoziția pe liniatură.
șireată nea cumpără, buline , Georgeta, cu, minge, o, .
omăt curte
generos vicleană
îndată iute
ogradă darnic
ager imediat
prieten
ANEXA 4

Separă cuvintele din propoziție și trascrie propoziția pe liniatură:

GeorgeșiDragoșsuntgemeni.

Angelicaareogeantăroșie.
ANEXA 3

ECHIPA INGENIOŞILOR : Formează cuvinte cu următoarele silabe: -gent, de-, ur-, gea-, -get,

a-, -măn, -dă, -gen-, -or-, -ge, Ge-, -ger, ful-

ECHIPA INTELIGENŢILOR : Desparte în silabe următoarele cuvinte și scrie în casete numărul de silabe:

geamantane, Angelica, jucărie, grădinar, prăjitură, geam

ECHIPA GENIALILOR : Ordonează cuvintele pentru a obține propoziții:

greșeala voi cu radiera șterge o .

agendă o gentă în ai ?
ECHIPA GENEROŞILOR : Formează perechi de cuvinte cu înțeles opus:

plânge zgârcit
merge împinge
generos fericit
trage râde
înalt stă
trist scund
urât
ANEXA 5

geam george

jeamantan GELU
minjea George
jem geamantan
giam gem
fuge jeantă
geantă gETA
GETA mingea
Geta

S-ar putea să vă placă și