Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

Data:
Unitatea de invatamant:
Clasa: I
Profesor:
Aria curriculara: Limbă și comunicare
Disciplina: Comunicare în limba romană
Unitatea de învățare: O lume minunata
Subiectul: Sunetul si litera ”F„
Tipul lectiei : predare – învățare

Scopul:Formarea capacităţii de asociere a sunetului cu litera „F” si exersarea deprinderii de exprimare orală şi scrisă.

OBIECTIVE OPERATIONALE :

O1:să identifice sunetul f în vorbirea curentă;


O2: să alcătuiască propoziții formate din 2/3 cuvinte plecând de la imaginile date;
O3:să reprezinte grafic propoziția aleasă, cuvintele, silabele și sunetele corespunzătoare;
O4: să dea exemple a unor substantive proprii care contin sunetul “f” în pozitie initiala;
O5:să citească corect, în ritm propriu, cuvintele, propozițiile și textul din manual
O6:să copie literele si cuvintele scrise cu literele invatate
STRATEGII DIDACTICE
Metode şi procedee: metoda fonetică-analitico-sintetică, conversaţia, exerciţiul, explicaţia, demonstraţia, problematizarea, jocul didactic,
Materiale didactice și mijloace de învăţământ: planșă cu litera F de tipar, manual, fișă de lucru.
Forme de organizare: frontal, individual.
Resurse:
 umane: 15 elevi;
 temporale: 45 min.

Material bibliografic:
 Ghidul învăţătorului, clasa I, Editura Aramis, Bucureşti, 2005;
 Dumitru D. Pârâială, Viorica Pârâială, Claudia Balan, Anica Vasilache, Teodora Tanasă, Activităţi în completarea programului din
ciclul primar, Editura Euristica, Iaşi, 2007;
 Nuţa, Silvia, Metodica predării limbii române în clasele primare, Editura Aramis, Bucureşti, 2000:
 Iordăchescu, Carmen, Să dezlegăm tainele abecedarului, Editura Aramis, Piteşti, 2004.
DESIGN-UL INSTRUCȚIONAL

Nr. Secvenţele Conţinut instructiv-educativ Strategiadidactică Evaluare


Crt. lecţiei Metode şi Mijloace de Forme de
procedee învăţământ organizare
1. Moment -Anunţarea elevilor că vor desfăşura Conversația Frontală Observarea
organizatoric ora de comunicare în limba română. sistematică a
-Pregătirea elevilor pentru lecţie. comporta-
-Crearea atmosferei necesare pentru mentului
desfăşurarea activităţii. elevului.
-
2. Verificareacu -Dragi elevi, care este titlul lecției Conversatia Frontală
noștințeloran anterioare? Explicaţia Evaluare
terioare -Verificarea temei de acasă orala
Acum vă rog să dați exemple de Caiet de
cuvinte care încep cu sunetul f, cuvinte teme
care conțin în interior sunetul f și
cuvinte care se termină cu sunetul f. Manualul
-Evidenţierea elevilor care au scris individual Observarea
îngrijit tema şi au caiete ordonate. Exercițiul sistematică a
activității și
comporta-
mentului
elevului.

Captarea Prezint copiilor câteva planșe cu


atenţiei personaje în diverse ipostaze (în parc,
3. la gradina zoologică) și întreb elevii ce
nume care să înceapă cu litera F ar Observarea
putea găsi personajelor prezentate. Conversaţia Frontală sistematică a
comporta-
mentului
elevilor

Individuală
4. Anunţarea Anunț copiilor obiectivele în maniera Conversatia
temei şi a accesibilă. Expicatia Observarea
obiectivelor sistematica a
activitatii si
Frontală comportamen
tului elevilor

5. Dirijareaînvă  Prezint elevilor planşa cu Planşa cu


ţării litera ,F”. Expunerea litera F
 Denumesc litera mare de
 Repetarea sunetului de către tipar
mai mulţi elevi (individual, pe Frontală
grupe, în cor)
 Descrierea literei.
Se deschide manualul la pagina 11.
Elevii sunt solicitaţi să observe
imaginea.
Ce personaje avem în imagine? Demonstraţia
Ce au in mână?
Ce mai vedeți în imagine?
Haideţi să formulăm propoziţii care să
conţină cuvântul Florentina.
 Reprezentăm grafic propoziţia:
_______________________. Orala
Conversaţia
 Câte cuvinte are? Batem din euristică
palme, apoi reprezentăm: Frontală
__________________. Observarea
____ ___ ___ ______ . Metoda sistematica a
fonetică, comportamen
analitico- tului copiilor
 Care e primul cuvânt? Dar al sintetică si a modului
doilea? Al treilea? Se desparte de exprimare
fiecare în silabe şi reprezentăm orala
grafic:
_____________________________.
____________ ____ ____ ____ .
Tabla, creta.
Se stabilesc sunetele din al patrulea
cuvânt şi i se asociază fiecărui sunet o
bulină. Se colorează doar bulina ce
reprezintă sunetul „f”
__________ Metoda
___ ____ fonetică, Evaluare
analitico- orala si scrisa
sintetică

 Ce sunete învăţate de voi


descoperiţi în acest cuvânt?
Primul sunet din cuvântul Florentina
este nou pentru noi. Semnul acestui
sunet este litera F.
Copiii vor parcurge individual
secvențele 2,4,5,6 din manual. Metoda Observarea
Elevii efectuează exercitii de fonetică, sistematica a
exemplificare a unor substantive analitico- activitatii si
proprii cu nume de persoane care sintetică comportamen
contin sunetul “f” în pozitie initiala. Manualul tului copiilor.
Reamintesc elevilor cazurile în care se
folosește litera F mare (la început de Joc-exercitiu
propoziție, pentru nume de persoane si
de animale). Frontală
Se execută un joc de mișcare.
Mâinile le ridicăm, și pe cap le
așezăm / Și apoi pe nas pe gură, pe Evaluare
urechi ne-a mai rămas./Iute batem din Frontală orala si scrisa
picioare ,/ Palmele le lovim tare.
Elevii vor realiza exerciții exerciții de Tabla, creta
copiere si transcriere a literelor si
cuvintelor scrise cu literele invatate.

Evaluare
practic-
actionala.
6. Obţinerea Copiii vor rezolva sarcinile din fisa de Conversația Fișa de Individual Evaluare
performanţei lucru. Explicația lucru practic-
Exercițiul actionala

7.
Asigurarea Dragi elevi, ce literă am învățat noi Conversaţia Individuala Evaluare
retenţiei şi a astăzi să scriem? scrisa
transferului frontala

8. Încheierea Se fac aprecieri colective şi individua- Conversaţia Stimulente Frontală Aprecieri


activității le. Elevii primesc calificative şi verbale
stimulente.

S-ar putea să vă placă și