Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect de lecţie

UNITATEA ȘCOLARĂ: Școala Gimnazială Nr. 11 – P. N.


PROFESOR: Diaconu Raluca-Daniela
Clasa: I
Data: 08.02.2024
Aria curriculară: LIMBĂ ȘI COMUNICARE
Disciplina: COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ
Unitatea de învăţare: PATRIA MEA
Subiectul lecţiei: Sunetul și literele â, Â
Tipul lecţiei: formare de priceperi şi deprinderi

Scopurile lecţiei:
 Familiarizarea elevilor cu literele â, Â prin analizarea elementelor din care sunt compuse, prin intuirea literelor dintr-o grupare de mai multe litere;
 Citirea cuvintelor în componența cărora se află â, Â.
Competenţe specifice:
1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar;
1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar;
1.3. Identificarea sunetului iniţial şi/ sau final dintr-un cuvânt, a silabelor şi a cuvintelor din propoziţii rostite clar şi rar;
2. 2. Pronunţarea clară a sunetelor şi a cuvintelor în enunţuri simple;
3.2. Identificarea semnificaţiei unei/ unor imagini care prezintă întâmplări, fenomene, evenimente familiare;
4.1. Trasarea elementelor grafice şi a contururilor literelor, folosind resurse variate.

Activităţi integrate în lecţie:


MEM
- utilizarra numerelor naturale în numerotarea cuvintelor date;
AVAP MM
- colorarea căsuței ce conține numărul potrivit de silabe; - fredonarea, asociind mişcările potrivite cântecului;
Obiective operaționale:
O1 - să formuleze propoziţii după ilustraţii precizând numărul şi poziţia cuvintelor în propoziţie;
O2 - să formeze cuvinte/ propoziţii care conțin litera „ â”;
O3 - să citească corect şi conştient literele, silabele, cuvintele, propoziţiile ce conțin sunetul [â];
O4 - să ordoneze cuvintele într-o propoziţie;
O5 - să scrie corect litera „â” în silabe, cuvinte și propoziţii.

Strategii didactice:
A. Bibliografice :
***Programa şcolară pentru disciplina Comunicare în limba română aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013

B. Metodologice :

 Metode si procedee : explicaţia, conversaţia, demonstraţia, exerciţiul, observaţia, exercițiul de scriere și citire, metoda fonetică
analitico-sintetică, metoda ciorchinelui.
 Mijloace de învăţământ : fișe de lucru, manualul, caietul de lucru;
 Forme de organizare : individual, frontal, pe grupe.

C. Temporale : 50 minute

D. Umane: 25 elevi
DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Nr. Etapele lecției Ob. Timp Conținutul lecției Strategii didactice Evaluare
crt. op. Metode și Materiale Moduri de
procedee didactice organizare
1. Moment 1mi Se asigură condiţiile necesare pentru Conversația Frontal Observare
organizatoric n. desfăşurarea lecţiei: pregătirea Observația sistematică
materialului didactic necesar,
stabilirea liniştii, îndrumarea elevilor
în activitatea de pregătire.
2. Verificarea 3 Se verifică tema pentru acasă Conversația Caietele Frontal Evaluare orală
temei min. cantitativ și calitativ. elevilor
Evaluare frontală
Sunt evidenţiaţi elevii care au
rezolvat corect tema, au scris
caligrafic şi au un caiet îngrijit.
3. Reactualizarea O2 8 Se vor reactualiza cunoştinţele cu Conversația Fișe Frontal Evaluare scrisă
cunoștințelor min. ajutorul ciorchinelui. Explicația de
Elevii completează ciorchinele cu Demonstrația lucru Individual
cuvinte care conţin sunetul „î”.
( ANEXA 1)

4. Captarea 4 Voi spune o ghicitoare: Conversația Frontal Observarea


atenției și min. ,, Este mândră țara mea sistematică a
motivarea Și se cheamă... ( România). elevilor privind
pentru capacitatea de
învățare exprimare , de
comunicare
receptivă.
5. Anunțarea temei 2 Astăzi vom învăța sunetul și literele â Conversația Frontal Observarea
și a obiectivelor min. și Â. Această literă o găsim scrisă tot sistematică
timpul în interiorul cuvintelor, frontală
niciodată la început sau la sfârșit de
cuvânt. Le explic elevilor că atunci
când sunetul [ â ] se aude în
interiorul cuvântului scriem cu „â din
a”, iar când se aude la începutul sau Expunerea
sfârșitul cuvântului scriem cu „î din
i”.
La sfârșitul acestei ore veți ști să:
- Formulați propoziții după
ilustrații, precizând numărul
și poziția cuvintelor în
propoziție;
- Formați cuvinte și propoziții
care să conțină sunetul [â];
- Citiți și să scrieți corect și
conștient litere, silabe, Explicația
cuvinte, propoziții ce conțin
sunetul [â]; Fișă
- Scrierea corectă a literei „â”.

6. Dirijarea 22 Le spun elevilor să deschidă cărțile la Conversația Manualul Frontal Aprecieri


învățării min. pagina 52. verbale
Purtăm o scurtă conversație despre
imaginea din manual. Solicit elevilor
să intuiască personajele. (doi copii)
- Ce fac copiii?
- Cu ce se joacă?
- De ce poartă
haine tradiționale? Exercițiul
- Cum se numește țara noastră?
- Noi ce suntem? (români)
Cer elevilor să alcătuiască propoziții
folosind cuvântul români. Observarea
sistematică
a
Alegem cea mai frumoasă propoziție elevilor privind
pe care o vom analiza după metoda capacitatea de
fonetică, analitico-sintetică. exprimare

Noi suntem români. Metoda Individual


fonetică,
Se analizează: analitico- Frontal
- numărul cuvintelor din propoziţie; sintetică
- identificarea cuvântului care
conţine sunetul [ â ];
- despărţirea cuvintelor în silabe Individual Observarea
„ro - mâni”; sistematică a
- localizarea sunetului în silabă; elevilor privind
- refacerea cuvântului. capacitatea de
Obs. Copiii cu CES vor număra doar exprimare
cuvintele din propoziție și vor încercui
litera ,,â”.

Se lucrează pe auxiliarul, se scrie un


rând de ,,â” și se analizează propoziția Citirea
dată. model
Obs. Copiii cu CES doar vor scrie
litera ,,â” și propoziția dată.

Voi numi câte un elev să citească


o propoziție din textul România
din manual.
Obs. Copiii cu CES vor citi pe
litere.

Numesc câte un elev să citească câte


un cuvânt scris cu roșu, să-l despartă
în silabe și să localizeze sunetul â.
7. Obținerea O3 5 Solicit elevilor rezolvarea unor Conversația Fișe Frontal Observarea
performanței min. exerciții de pe fișă. de sistematică
O4 Prima sarcină : lucru individuală
Elevii trebuie să recunoască litera Explicația
nouă pe fişă din mai multe litere şi Individuală
O6 cuvinte („Recunoaşte şi încercuieşte Exercițiul
litera â!”).
OBS. Copii cu CES vor face doar
O7
această cerință.
A doua sarcină:
Elevii trebuie să coloreze numărul
silabelor fiecărui cuvânt. (Colorează
numǎrul silabelor fiecǎrui cuvânt).
A treia sarcină:
Elevii trebuie să ordoneze cuvintele
încurcate. ( Numerotează cuvintele în
ordinea corectă).
(Anexa 2)
8. Evaluare 3 Se fac aprecieri verbale individuale și Conversația Frontal Observare
min. colective cu privire la activitatea sistematică
elevilor, precum și asupra individuală
comportamentului lor pe parcursul
orei.
9. Încheierea O8 2 Se notează tema pentru acasă. Conversația Caietele Frontal Observarea
lecției min. Explicația de Individual sistematică
Ascultăm/interpretăm o strofă din lucru individuală
Imnul de Stat al României.
ANEXA NR . 1

Completează schema următoare cu cuvinte care conţin sunetul î:

î
ANEXA NR . 2

1. RECUNOAŞTE ȘI ÎNCERCUIEȘTE LITERA „â”!

â C

â cârd Maria
â
România

mână
P
G m â â
â
mâine
vânătă â român
pâine

2. COLOREAZĂ NUMǍRUL SILABELOR FIECǍRUI CUVÂNT.

vânător rândunică român rând

1 2 3 4 1 2 3 4 1 2 3 4 1 2 3 4

3. români . Noi suntem

S-ar putea să vă placă și