Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Data: 06.06.2023
Clasa: I
Propunător:
Unitatea de învăţământ:
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Comunicare în limba română
Unitatea de învăţare: Vine vara!
Subiect: Heidi, fetița munților- Recapitulare finală
Tipul lecţiei: Recapitulare și sistematizarea cunoștințelor
Scopul lecției: Recapitularea cunoștințelor dobândite de elevi referitoare la fonetica și vocabularul limbii române, a deprinderii de înțelegere a
mesajului scris, în vederea formării competențelor specifice disciplinei
Forma de realizare: integrată
Domenii integrate: Arte vizuale și abilități practice
COMPETENȚE GENERALE (CLR):

1. Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute


2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare
3. Receptarea unei varietăţi de mesaje scrise, în contexte de comunicare cunoscute

4. Redactarea de mesaje în diverse situaţii de comunicare

COMPETENȚE SPECIFICE (CLR):


1.1: Idenificarea semnificației unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate;
1.2: Idenificarea unor informații variate dintr-un mesaj rostit cu claritate;
1.3: Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunțuri rostite cu claritate;
2.1: Formularea unor enunțuri proprii în diverse situații de comunicare;
3.1: Citirea unor cuvinte și propoziții scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână;
3.2: Identificarea mesajului unui scurt text care prezintă întâmplări, fenomene, evenimente familiare;
4.2: Redactarea unor mesaje scurte, formate din cuvinte scrise cu litere de mână, folosind materiale diverse;

COMPETENȚE GENERALE INTEGRATE (AVAP):


2. Realizareadecreaţiifuncţionaleşi/sauestetice folosind materiale şi tehnici elementare diverse

COMPETENȚE SPECIFICE INTEGRATE (AVAP):


2.4: Transformarea unui material folosind o tehnică simplă;

Obiective operaționale vizate:


O1 – să citească cât mai corect, conștient și expresiv textul dat;
O2 – să răspundă corect la cel puțin o întrebare din cele două propuse;
O3 – să formuleze corect propoziții cu cel puțin două cuvinte din cele trei date;
O4 – să asocieze corect cel puțin trei din șase cuvinte cu înțeles opus;
O5– să coloreze imaginea respectând conturul;

STRATEGIA DIDACTICĂ:
a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, observaţia;
b) Mijloace didactice: planșă cu rebus, laptop, videoproiector, tablă, instrumente de scris, fișă de lucru, creioane colorate;
c) Forme de organizare: frontală, individuală;

Bibliografice:
1. Programa școlară pentru disciplina Comunicare în limba romană – Clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II-a, aprobată prin ordinul
ministrului Nr. 3418/19.03.2013; București, 2013.
2. Bianca Bucurenciu, Culegere pentru clasa I, Editura Aramis, 2020
3. Corneliu Crăciun, Metodica predării limbii române în învățământul primar, Editura Emia, 2020

Temporale: 45 minute;
Umane: 22 elevi;
DEMERSUL DIDACTIC
Etapele Ob STRATEGII DIDACTICE Evaluare
lecţiei Op

Activitatea
Mijloace Metode și Forma de
cadrului didactic
didactice procedee organizare
1.Moment Se creează condiţiile optime pentru desfăşurarea
organizatoric lecţiei: pregătirea materialului didactic necesar, Conversația Frontală
1 min. stabilirea liniștii, îndrumarea elevilor în activitatea de
pregătire.

2.Captarea Se propune elevilor rezolvarea unui rebus, descoperind Planșă cu rebus Conversația Frontală Aprecieri
atenției pe verticala A-B scris cuvântul „RECAPITULARE”. Videoproiector Individuală verbale
10 min. ANEXA 1
3.Anunțarea Se pornește de la cuvântul obținut pe verticala Conversația Frontală
temei și a rebusului.
obiectivelor - Ce ați obținut pe verticala A-B?
2 min. - Astăzi, ora de Comunicare în limba română va
fi una de recapitulare.
- Vă rog să fiți foarte atenți pe parcursul
activității la indicațiile mele pentru a rezolva
corect sarcinile de lucru pe care le-am pregătit
pentru voi.
Se notează pe tablă titlul lecției.
4.Recapitularea Se prezintă elevilor fișa de lucru care are ca text suport Fișă de lucru Conversația
cunoștințelor „Heidi, fetița munților” după Johanna Spyri, aceasta Laptop Explicaţia Frontală Observarea
20 min. fiind proiectată pe tablă. Videoproiector Exrcițiul sistematică
Elevii vor fi lăsați câteva minute pentru a lectura
textul, după care se va trece la citirea în lanț.
O1 Se vor adresa elevilor câteva întrebări referitoare la Conversația Aprecieri
textul citit: verbale
O2 - Despre cine este vorba în text?
- Cu cine urma Heidi să locuiască?
Ne vom îndrepta atenția către fișa de lucru și vom
începe rezolvarea exercițiilor la tablă și pe fișa de Conversația
lucru. Tabla Observarea
sistematică
Elevii vor extrage din text un cuvânt format de trei Individuală
O3 silabe, un cuvând scris cu literă inițială mare și un
cuvânt ce conține un grup de litere.

Copii vor formula propoziții folosind cuvintele date. Aprecieri


verbale
ANEXA 2

5. Evaluarea Se vor distribui elevilor fișe de lucru.


10 min. O4 Elevii vor realiza conexiunea între cuvintele cu înțeles Fișă de lucru Conversaţia Individuală Observare
opus din prima coloană, respectiv a doua coloană. sistematică

O5 Copiii vor colora o imagine cu Hiedi, personajul Creioane Aprecieri


principal al textului parcurs. colorate verbale

6.Încheierea Se formulează concluzii cu privire la modul de Conversația Frontală Aprecieri


activității desfășurare a lecției, la gradul de implicare a elevilor. verbale
2 min. Se fac aprecieri asupra modului de lucru.

S-ar putea să vă placă și