Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECȚIE

Data: 21.02.2019
Clasa: a II a F
Unitatea de învățământ:Școala Gimnazială “Herăstrău”, București, Sector 1
Profesor învățământ primar: Olteanu Georgiana
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Comunicare în limba română
Unitatea de ȋnvăţare: “Învățăm să ne comportăm”
Subiectul lecţiei: “Ce băiat!”- Octav Pancu-Iași
Tipul lecţiei: Predare. Însușire de noi cunoștințe.

Competențe generale:
COMPETENȚE GENERALE:
1. Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare
3. Receptarea unei varietăţi de mesaje scrise, în contexte de comunicare cunoscute
4. Redactarea de mesaje în diverse situaţii de comunicare

Competenţe specifice:

CLR
1.4.Exprimarea interesului pentru receptarea de mesajeorale, în contexte de comunicare
cunoscute;
2.1. Formularea unor enunţuri proprii în situaţii concrete de comunicare;
2.2. Transmiterea unor informaţii printr-o suită de enunţuri înlănţuite logic;
3.1.Citirea unor mesajes crise, întâlnite în mediul cunoscut
4.2. Redactarea unor mesaje simple, cu respectarea convenţiilor de bază.

DP
3.1. Identificarea unor sarcini de lucru simple în contexte variate.

MM
3.2. Ascultarea cu atenţie a unui material musical şi manifestarea interesului pentru
experienţa muzicală.
Obiective operaţionale:

O1 – Să prezinte conținutul imaginii principale din manual sub forma unor răspunsuri
date la întrebări, pe baza observării directe.
Obiectivul se consideră realizat dacă toți elevii răspund la cel puțin 2 din 3 întrebări despre
conținutul imaginii principale;
O2 – Să alcătuiască cel puţin două enunţuri cu ajutorul cuvintelor noi, pe baza
explicării acestora.
Obiectivul se consideră realizat dacă toți elevii alcătuiesc cel puțin patru din șase enunțuri.
O3- Să citească textul pe baza citirii model de către învăţător.
Obiectivul se consideră realizat dacă toți elevii citesc model cel puțin două din trei
fragmente;
O4 – să recunoască personajele povestirii şi valoarea de adevăr a propoziţiilor ce
conţin informaţii despre acestea pe baza citirii din text.
Obiectivul se consideră realizat dacă toți elevii recunosc cel puțin un personaj din cele 3
existente.
O5 – să precizeze oral regulile de comportare în difereite situații, pe baza posterelor
create.
Obiectivul se consideră realizat dacă toți elevii precizează cel puțin 5 reguli.

Strategii didactice:
1. Resurse procedurale:
Metode şi procedee:,explicaţia, expunerea, exerciţiul, observaţia, metoda
Ciorchinelui
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe

2. Resurse materiale: Manual de Comunicare în Limba Română, clasa a II a Editura


DIDACTICĂ ȘI PEDAGOGICĂ.
3. Resurse umane: 27 elevi
4. Resurse temporale: 45 minute
5. Forme şi tehnici de evaluare :
 observarea sistematică;
 autoevaluarea;
 evaluare orală.
 coevaluarea
Bibliografie:
- Cerghit, Ioan, 2006, Metode de ȋnvățămȃnt, Iași, Ed. Polirom;
- MECTS- Programa şcolară pentru disciplina Comunicare în limba românăaprobată
prin ordin al ministruluiNr. 3418/19.03.2013;
- Molan, Vasile, 2014, Didactica disciplinelor - Comunicare in limba romana si limba si
literature romana din invatamantul primar, București, Ed. Miniped
STRATEGII DIDACTICE
ETAPELE LECȚIEI OB.OP. ORGANIZAREA
CONȚINUTURILOR METODE ȘI MIJLOACE FORME D
PROCEDEE DIDACTICE ORGANI
E
1.Moment Voi asigura condiţiile
organizatoric necesare pentru buna
1 minut desfăşurare a lecţiei.
2.Verificarea temei Se verifică tema Conversația Caiete tip II Front
2 minute elevilor, cantitativ.
3.Captarea atenției și Conversația Videoproiector
motivația pentru Se va realiza printr-un Front
învățare filmuleț afișat pe Explicația Calculator
4 minute videoproiector.
5.Anunțarea subiectului Se anunţă titlul lecţiei.
lecției și enunțarea Astăzi vom analiza
obiectivelor textul “Ce băiat”, de Manual
1 minut Octav Pancu-Iași, vom
identifica elementele din Conversația Caiet tip II
care este alcătuit acest Front
text și vom rezolva Tablă
exercițiile pe baza Explicația
acestuia. Markere
Scrierea pe tablă şi în
caiete a datei, a titlului şi
a numelui autorului
textului.

6. Dirijarea învățării Elevii urmăresc textul Exercițiul


20 minute pe manual. Boxe
O2 Vor audia textul model Explicația Front
O3 din manualul digital. Calculator
O4 Se va face citirea în lanț, Problematizare Manual Individ
apoi pe roluri. a
Cuvintele noi vor fi Vocabular
identificate și notate în
vocabular. Manual
Pentru înțelegerea
textului, copiii vor Conversația Fișă de lucru
răspunde la întrebările Individ
referitoare la text. Explicația
Aceștia vor primi o fișă Videoproiector Front
de lucru pe care o vor Conversația
rezolva individual. Calculator
(ANEXA 1)

Li se va prezenta un
power point despre
regulile de comportare
în diferite situații(acasă,
la școală, cu membrii
familiei). Se va purta o
discuție pe baza acestei
prezentări.

7.Fixarea cunoștințelor Elevii vor fi grupați pe Conversația Imagini Pe gru


13 minute echipe. Vor primi un
tabel, unde vor avea să Explicația Foarfeca
lipească imagini cu
comportamentul dorit și Lipici
nedorit în diferite
situații. Posterul va fi
prezentat în fața clasei.
7.Obținerea O2 Elevii vor formula într-
performanței un enunț învățătura Explicația Caiete tip II Individ
3 minute desprinsă din text și îi
vor da un sfat baiatului

8.Încheierea activității Tema pentru acasă: Conversaţia-


1 minut Voi face aprecieri elevii primesc Individ
generale asupra modului indicații pentru
efectuarea
în care au răspuns, s-au
temei
comportat elevii.

S-ar putea să vă placă și