Sunteți pe pagina 1din 12

IMPLEMENTAREA METODELOR ACTIV- PARTICIPATIVE

Învăţătorul este acela care dă viaţă metodelor . Pentru acesta, metoda rămâne componenta cea mai

intim legată de exercitarea funcţiilor ce-i revin. Ea are o deschidere biredicţională spre ceea ce face şi

cum face în raport cu “obiectul” instrucţiei, dar şi spre ceea ce face şi cum face , cum procedează elevul,

în dubla lui postură – de obiect şi subiect -în acelasi timp- al instrucţiei şi educaţiei.

Accentuarea caracterului activ al metodelor de învăţare stimulează desfăşurarea proceselor gândirii

şi activitatea creatoare a elevilor, le suscită curiozitatea şi interesul pentru cunoaştere şi determină o

motivaţie puternică pentru învăţare. Toate acestea favorizează dobândirea independentă a cunoştinţelor şi

a tehnicilor de muncă intelectuală independentă , asigurând dezvoltarea personalităţii elevilor.

În vederea evidențierii rolului metodelor în optimizarea procesului instructiv-educativ, voi prezenta

un exemplu de proiectare a unei activități didactice la clasa a II-a – disciplina Comunicare în limba

română.

PROIECT DIDACTIC

CLASA: a II-a

ARIA CURRICULARĂ: LIMBĂ ȘI COMUNICARE

DISCIPLINA: COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ


UNITATEA TEMATICĂ:”COPILĂRIA CEA VESELĂ ȘI NEVINOVATĂ”

SUBIECTUL: “Valea cu fluturi, cu păsări și cu flori”, după Fănuș Neagu

TIPUL LECTIEI: consolidare și sistematizare

COMPETENȚE SPECIFICE:

1.1. identificarea semnificației unui mesaj oral din texte accesibile variate;

1.2. identificarea unor informații variate dintr-un text audiat;

2.2. transmiterea unor informații printr-o suită de enunțuri înlănțuite logic;

2.4. citirea unor mesaje scrise , întâlnite în mediul cunoscut ;

4.2. redactarea unor mesaje simple, cu respectarea convențiilor de bază;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:Pe parcursul și la sfârșitul activității, elevii vor fi capabili:

-să formuleze răspunsuri orale la întrebări legate de tema și mesajul textului audiat;

-să povestească textul;

-să creeze texte după un șir de imagini;

-să citească textul în forme variate (citirea în lanț, citirea selectivă, citirea pe roluri);

-să scrie un bilet de solicitare, cu respectarea convențiilor.

STRATEGII DIDACTICE:

 Metode și procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, jocul didactic , munca

independentă,jocul de rol,brainstorming-ul, explozia stelară, harta povestirii, copacul ideilor;


 Mijloace de învăţământ: flipchart, sigle pentru echipe, jetoane cu semnele de punctuație,fișe de

lucru, recompense;

 Forme de organizare: frontal

individual

în echipe.

BIBLIOGRAFIE:

Programa pentru disciplina Comunicare în Limba română ,aprobată prin Ordin al ministrului

Nr.3418/19.03.2013;

Cleopatra Mihăilescu, Tudora Pițilă-Comunicare în limba română–manual pentru clasa a II-a-

-Ed.Arthur la școală,București,2014;

Ioan Șerdean-Didactica Limbii și literaturii române în învățământul primar-Editura Corint, București,

2005.
SCENARIUL DIDACTIC

SECVENŢELE CONȚINUT INSTRUCTIV-EDUCATIV STRATEGII EVALUARE

LECTIEI DIDACTICE
ACTIVITATEA ÎNVĂȚĂTORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR

Moment Asigurarea condiţiilor optime necesare desfăşurării Elevii se pregătesc cu materialele Observația

organizatoric activităţii. necesare desfășurării activității.

Pregătirea materialului didactic .

Captarea atenţiei  Prezentarea unui personaj- Elevii recunosc personajul, sunt atenți. Conversația Observarea

surpriză :Albinuța, care caută “Valea cu Observația comportamentului

fluturi, cu păsări și cu flori” . inițial

Observarea

sistematică

Problematizarea
Anunţarea temei şi ●Elevii sunt anunțați că o vor ajuta pe Albinuța să Elevii sunt atenți, recepționează Explicația Observarea

enunțul obiectivelor găsească locul căutat , citind corect textul “Valea mesajul. comportamentului

cu fluturi, cu păsări și cu flori”, după Fănuș

Neagu.

De asemenea, vor spune ce reprezintă întâmplarea

prezentată în text.

Sunt anunțați că vor lucra în echipe (Echipa

fluturilor, Echipa păsărilor, Echipa florilor), în

vederea rezolvării cerințelor.

Astfel, vor descoperi traseul Albinuței.

●Se notează titlul textului pe tablă.


Pasul I-Citim! Observarea

Conversația comportamentului

●Citirea textului “Valea cu fluturi, cu păsări și cu non-verbal

flori”, după Fănuș Neagu: Problematizarea

Consolidarea și  Citirea în lanț;

sistematizarea  Citirea selectivă :


cunoștințelor -enunțul care înfățișează luna; Elevii recunosc semnele de punctuație

-enunțul rostit de Pitic ; (“-”, “,” , ”.” ,”?”, “!”), dau exemple

-enunțul care prezintă “ bucuriile primăverii de propoziții în care sunt utilizate.-“-

” Adu-l pe Bănică!”,

“Era o noapte liniștită.”

● Joc didactic: Recunoaște și citește ! “-Domnule, spuse el, am ordin să te Exercițiul

Prezint elevilor jetoane care reprezintă semnele de aduc în vale.” Conversația Observarea

punctuație. “Trunchiul pomului se desfăcu și comporta-

Se poartă discuții despre utilizarea semnelor de puzderie de păsări, de fluturi și de flori mentului

punctuație. Se exemplifică prin citirea propozițiilor umblau ca albinele.”

corespunzătoare din textul- suport. Selectează propoziția și o transcriu,

utilizând corespunzător semnele de

punctuație. Problematizarea Aprecieri

Dau exemple de titluri, completând Exercițiul individuale

●Solicit elevilor să transcrie enunțul care arată o schema: “Visul lui Bănică”, “Tărâmul Observarea

enumerare. de basm”, “De vorbă cu Luna”, etc. sistematică a

comportamentului

● Se explică titlul textului, insistând-se pe legătura elevilor.


dintre acesta și conținut. Brainstorming-

Elevii vor găsi alte titluri potrivite.-metoda ul

brainstorming. Problematizarea Aprecieri verbale

Exercițiul

●Citirea textului pe roluri.-În prealabil, se Elevii identifică personajele, citesc

poartă discuții despre personaje. textul pe roluri, respectând intonația. Joc de rol

Exercițiul

●Elevii vor completa “Harta lecturii” cu Răspund la întrebări, completează.

informații studiate în orele anterioare și vor „Harta lecturii”

formula întrebări, conform metodei “Explozia Explozia stelară

stelară”.-anexa 1

Elevii povestesc oral conținutul

● Povestirea orală a textului textului, dezvoltând ennuțurile date. Observare

Pe baza evenimentelor fixate, se povestește sistematică a

conținutul textului. elevilor

1.Este noapte.

2.Luna trimite Piticul după Bănică. Conversația


3.Luna îi dezvăluie băiatului bucuriile primăverii.

4.Băiatul visează.

Elevii dau exemple de dialoguri

Pasul II-Comunicăm! sugerate de banda desenată. Problematizarea

Pentru ca Albinuța să ajungă în Valea cu fluturi, Munca

cu păsări și cu flori, trebuie să asculte ce spun independentă

personajele.

●Elevii vor realiza dialoguri sugerate de banda

desenată.

Lucrează în echipe, creând o poveste

●Activitate în echipă după imaginile date. Numele echipelor Concurs pe echipe

“Albinuța vrea să o convingeți că știți care este sunt sugerate de titlul textului (Echipa

traseul către Valea cu fluturi, cu păsări și cu flori. fluturilor, Echipa păsărilor, Echipa Problematizarea Aprecieri verbale

În acest sens, va trebui să creați o povestire după florilor). Exercițiul

imaginile date.” Reprezentanții echipelor vor prezenta Munca în echipă

povestirile create.
Elevii dezvoltă propoziția, adăugând

Pasul III-Scriem corect!-anexa 2 cuvinte:

●Elevii recunosc în imagine Piticul. Apăru un pitic.

“Albinuța vrea ca voi să dezvoltați înțelesul La semnul Lunii, apăru un pitic. Jocul didactic

propoziției date, adăugând unul, două sau mai Apăru un pitic în visul lui Bănică. Problematizarea

multe cuvinte.” Exercițiul

Elevii completează corespunzător

● Completează schema cu expresii sau cuvinte: schema, pe fișa de lucru. Observarea

Vis_____ comportamentului

______ Aprecieri verbale

______

______ Formulează enunțuri. Exercițiul

● Formulează câte un enunț folosind cuvintele Problematizarea

“într-o noapte”, “într-un vis”.

Munca

independentă
Obținerea  Redactarea unui bilet Elevii redactează biletul, respectând Explicația Aprecieri verbale

performanței “Dacă aș fi...Bănică !” cerința.

Redactează un bilet adresat Lunii. Biletele vor fi afișate pe un panou. Exercițiul Observarea

Se vor purta în prealabil discuții despre elementele Comportamentului

specifice unui bilet. Munca

independenta

Copacul ideilor
Asigurarea retenției ● Anunț elevii că se apropie de finalul Compun o problemă care se rezolvă Conversația Aprecieri verbale

și a transferului probelor. printr-o operație de înmulțire. Metoda

Compunerea unei probleme după un exercițiu, ecusonului Recompense

având ca temă “fluturi și flori”:

3X8=

● Se fac aprecieri globale și individuale cu

caracter motivant ,referitoare la participarea

elevilor și comportamentul acestora.

Sunt recompensați cu ecusoane ce reprezintă

fluturi. Sunt atenți la explicațiile date. Explicația

● Tema pentru acasă-Povestește întâmplări


petrecute într-un vis. Însoțește povestirea cu o

ilustrație sugestivă.
Anexa 1

Explozia stelară:-textul “Valea cu fluturi, cu păsări și cu flori”-după Fănuș Neagu

 Cine participă la întâmplare?

 Ce îi spune Luna lui Bănică?

 Unde erau încuiate bucuriile primăverii?

 Când se petrece întâmplarea?

 De ce îl trimite Luna pe Pitic la Bănică?

S-ar putea să vă placă și