Sunteți pe pagina 1din 5

GRADINITA IQ-EST

GRUPA MARE
EDUCATOARE : MILITARU (DOBRESCU) ANDREEA-ERMINA
DATA : 9 OCTOMBRIE 2022

PROIECT DE ACTIVITATE

Categoria de activitate : Activitate matematica


Tipul activitatii : Activitate de consolidare
Tema activitatii : “Rezolvam probleme”
Mijlocul de realizare : Joc didactic
Scopul activitatii : Consolidarea deprinderii de a rezolva probleme de
adunare si scadere si de a folosi in mod corect simbolurile
matematice;
Comportamente urmarite in activitate :
 Sa rezolve problemele enuntate de educatoare;
 Sa utilizeze simbolurile matematice .
Obiective operationale :
 Sa raporteze constient numarul la cantitate, cantitatea la numarul
exprimat verbal si la cifra corespunzatoare ;
 Sa efectueze exercitii de adunare si scadere cu una sau mai multe
unitati, folosind pe langa obiecte si cifre si simboluri matematice ;
 Sa realizeze sarcinile in succesiunea data de educatoare si sa se
integreze in ritmul impus de activitate ;
 Sa respecte regulile jocului ;
Sarcina didactica : Rezolvarea problemelor enuntate de educatoare prin
manipularea directa a materialului didactic si
transpunerea enuntului problemei intr-o operatie
matematica.
Regulile jocului : Copilul desemnat de educatoare cu ajutorul fluturasului
Colorici va veni in fata clasei si va asculta problema. Apoi
va aseza pe panou elementele din enuntul problemei,
exprimand verbal actiunile intreprinse, iar in final va
transpune problema si intr-o operatie matematica de adunare
sau scadere. In cazul unui raspuns corect, va fi rasplatit cu
aplauze.
Elemente de joc : fluturasul Colorici, surpriza, manuirea materialului,
aplauze ;
Strategia didactica :
 Metode si procedee : explicatia, demonstratia, conversatia, exercitiul,
problematizarea;
 Mijloace de invatamant : flori de carton, flori din hartie creponata,
vaze pentru flori, fluturi, albine, gargarite, planse ilustrate cu
probleme, cifrele de la 1 la 5, jetoane cu simbolurile matematice (+, -,
=)
 Forma de organizare : frontala,
Durata : 20’ ;
Bibliografie : Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de
copii
SCENARIUL DIDACTIC
SECVENTELE ELEMENTE STRATEGII EVALUARE
ACTIVITATII DE CONTINUT DIDACTICE
1. Organizarea activitatii  Aerisirea salii de grupa;
 Aranjarea scaunelelor in semicerc;
 Pregatirea materialului didactic
necesar desfasurarii activitatii.
2.Captarea atentiei  Educatoarea va prezenta
fluturasul “Colorici” care viziteaza din Conversatia
nou grupa mare si care a adus cu el si o
multime de surprize care vor fi
dezvaluite pe parcursul activitatii.
3. Anuntarea temei  Educatoarea anunta copiii ca in
cadrul activitatii matematice se vor Conversatia
juca impreuna cu “Colorici” un joc
didactic: “Rezolvam probleme”
5. Desfasurarea propriu-  Explicarea si demonstrarea regulilor
zisa a activitatii jocului : copilul desemnat de
educatoare va asculta cu atentie
enuntul problemei si va afisa pe Explicatia
panou elementele ce apar in cadrul
acestuia, iar apoi va reda enuntul
problemei si printr-o operatie
matematica folosind cifrele si
simbolurile matematice, raspunsurile
corecte fiind rasplatite cu aplauze;
 Efectuarea jocului de proba ; Demonstratia
 Desfasurarea jocului propriu-zis Exercitiul
( copiii vor rezolva problemele enuntate
de educatoare) Conversatia

 VARIANTA : Educatoarea va afisa o


operatie matematica si va pune la
dispozitia copiilor obiecte si jetoane Problematizarea
cu ajutorul carora acestia sa
transpuna problema in imagine. Conversatia

 Evaluarea jocului : Educatoarea va


imparti jetoane cu cifre copiilor si va
enunta o problema. Copiii care au pe Problematizarea
jeton cifra ce corespunde rezultatului
problemei vor veni la panou.

6. Incheierea activitatii Aprecieri generale si individuale


privind desfasurarea activitatii.

S-ar putea să vă placă și