Sunteți pe pagina 1din 22

PROIECT DE ACTIVITATE

ACTIVITᾸŢI LIBER ALESE : (ALA 1)


Data: 08.02.2021
Grupa mică-veveriţe
Prof.Inv.Presc.:
Tema anuală: “Cum este, a fost si va fi aici pe pământ?”
Tema proiectului: “Prietenii mei necuvântătoarele”!
Tema săptămânii: “În curtea bunicilor!”
Activitate: Activităţi liber alese (ALA 1)
Tipul activităţii: consolidare de priceperi şi deprinderi
Durata: 15-20 minute
Scopul: extinderea sferei cognitive pe baza percepției analitico-sintetice și valorificarea experienței acumulate, utilizând-o
în activitățile propuse.
Material bibliografic:

,,Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii’’,M.E.N. ,Bucuresti 2005

“ Ezechil Liliana, Păişi Lăzărescu Mihaela, „Laborator prescolar”-ghid metodologic , Editura Integral,Bucuresti,2002

1. Centrul de interes: Stiinta

Tema: “Pisica”
Mijlocul de realizare: puzzle
Obiective operaţionale:
O1 - să îmbine piesele de puzzle puse la dispoziţie pentru a obţine pisica
O2 - să denumescă animalul rezultat după ȋmbinarea tuturor pieselor
Strategii didactice:
Metode şi procedee:observaţia, conversaţia, explicaţia, demonstraţia.
Material didactic: piese de puzzle cu pisica.
Evaluare :Observarea
2.Centrul de interes: Construcții
Tema: “Căsuţe pentru pisicuţe”
Mijlocul de realizare:asamblare
Obiective operaţionale:
O3 – sǎ asambleze piesele lego, astfel încât să formeze căsuţa pentru pisicuţe
O4– să asocieze piesele de culoare maro astfel încât să realizeze acoperişul căsuţei
Strategii didactice:
Metode şi procedee: observaţia, conversaţia, explicatia, demonstraţia, exerciţiul.
Material didactic: piese lego
Evaluare: Observarea
DEMERSUL DIDACTIC

Secvenţe Conţinutul învăţării Strategia didactică Evaluarea


didactice Metode Mijloace Forma de
realizare
1.Moment Aerisirea salii de grupă, amenajarea spaţiului
organizatoriceducaţional, pentru buna desfăşurare a
activităţilor
2.Captarea Se realizează cu ajutorul unei pisicuţe de Conversaţia Pisicuţă de plus Frontal Observare
atenţiei plus, care a venit la noi pentru a observa cine sistematică
lucreaza cel mai frumos astăzi.
3.Anunţarea Se va face în mod direct prin anunțarea Conversaţia Puzzle, Frontal Observare
temei şi a sarcinilor şi activităţilor propuse la fiecare cuburi lego sistematică
obiectivelor centru și se intuieşte materialul necesar.
4. La central Ṣtiinţă: Conversaţia Puzzle, Frontal Observare
Desfăşurarea Explicaţia cuburi lego Individual sistematică
activităţii Copiii vor avea de îmbinat piesele de puzzle Demonstraţi
pentru a realiza ”Pisica”. a Evaluare
Exerciţiul orala
La centrul Construcții :

Copiii vor avea de realizat din piese lego


căsuţa pentru pisicuţe de diferite forme și
culori. Aceștia vor avea ca temă “Căsuţa
pentru animale”

Copiii vor fi îndrumaţi la fiecare sector și li


se vor da explicaţii suplimentare acolo unde
situațiile impun acest lucru.

5.Asigurarea Copii vor fi întrebaţi la fiecare sector în parte Conversaţia Frontal Observare
feedback-ului ce au realizat. Individual sistematică
Copiii vor verbaliza acţiunile efectuate şi se
va ţine cont de corectitudinea imbinării
pieselor de puzzle la centru Joc de masă şi de
corectitudinea îmbinării pieselor lego de la
central Construcții.
6. Încheierea Se vor face aprecieri globale și individuale și Conversaţia Stimulente Frontal Observare
activităţii vor fi ȋmpărţite stimulente sistematică
PROIECT DE ACTIVITATE

ACTIVITᾸŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (DŞ1)

DATA: 08.02.2021
GRUPA- mică- veveriţe
PROF. ÎNV. PRESC.: Roman Nicoleta Simona
Tema anuală: “Cum este, a fost si va fi aici pe pământ?”
Tema proiectului: “Prietenii mei necuvântătoarele”!
Tema săptămânii: “În curtea bunicilor!
Domeniul Experienţial: Domeniul Stiinte 1- Cunoasterea mediului
Mijloc de realizare: Observare
Tipul activităţii: transmitere şi însuşire de noi cunostinţe

Titlul activităţii:”Pisica”

SCOPUL ACTIVITĂŢII: îmbogăţirea cunoştinţelor copiilor despre animalele domestice şi


dezvoltarea unor procese psihice cognitive: memorie, linbaj, gandire, atentie.
Obiective operaţionale:

O1 - să numească cel puţin două parţi componente ale corpului pisicii (cap, trunchi, picioare) pe baza planşelor expuse

O2 - să precizeze care este hrana pisicii pe baza explicaţiilor anterioare

O3- sa identifice pisica printre alte animale domestice şi salbatice pe baza planşelor expuse.

Strategii didactice:

Metode şi procedee: expunerea, conversaţia, observaţia, explicaţia, demonstraţia, povestirea

Material didactic:

-planşe care să ilustreze diferite rase de pisici/-pisică de pluş/-recompense

Forme de organizare ale activităţii: frontal

Durata: 15-20 minute

DOMENII DE DEZVOLTARE:
C. CAPACITᾸṬI ŞI ATITUDINI ÎN ÎNVᾸŢARE
E. DEZVOLTAREA COGNITIVᾸ ŞI CUNOAŞTEREA LUMII
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTᾸRII:
C.1. Curiozitate, interes şi iniţiativă în învăţare
C.2.Finalizarea sarcinilor de lucru (persistenţă în învăţare)
E.1. Relaţii, operaţii logice in mediul apropiat
E.3 caracteristici structurale şi funcţionale ale lumii înconjurătoare

COMPORTAMENTE VIZATE:
C.1.1. Manifestă curiozitate şi interes pentru experimentarea şi învăţarea în situaţii noi
C.1.2 Iniţază activităţ de învăţare şi interacţiuni cu copiii sau cu adulţii din mediul apropiat.
C.3.2 Demonstrează creativitate prin activităţi artistico-plastice, muzicale şi practice, în conversaţii şi povestiri creative
E.1.5 Realizează, în mod dirijat, activităţi simple de investigare a mediului, folosind instrumente şi metode specifice
E.3.1.Evidenţiază caracteristicile unor obiecte localizate în spaţiul îconjurător.
Bibliografie:

● Mitu,F,Antonovici,Ştefania, “Cunoaşterea mediului in grădiniţă”, 2010, Bucureşti, Editura DPH

● Tătaru,Lolica,/ Glava Adina,/Ckiş Olga. “Piramida cunoaşterii”, 2014, Piteşti, Editura Diamanat

● Curriculum pentru învăţământ preşcolar, MEC-2019


DEMERS DIDACTIC

Evenimentul Conţinutul învăţării Strategia didactică Evaluare


didactic Metode Mijloace Forma de
realizare
1.Moment Aerisirea salii de grupă, amenajarea
organizatoric spaţiului educaţional, pentru buna
desfăşurare a activităţilor
2.Captarea Captarea atenţiei se va realiza printr- o Conversaţia ghicitoare Frontal Observare
atenţiei ghicitoare: Pisicuţă de sistematică
„Am o surpriză pentru voi,dar pentru a vă pluş
arata surpriza va trebui sa raspundeţi la o
ghicitoare”:
Cand vede un soricel
Hopa – ţupa dupa el
Şi îl prinde , sprintenel.
( Pisica)

Dupa ce copii vor raspunde la ghicitoare le


va fi prezentată surpriza : o pisicuţă de
pluş.
3.Anunţarea Copii vor fi anunţaţi ca activitatea va Conversaţia Frontal Observare
temei şi a consta în observarea unui animal domestic sistematică
obiectivelor foarte îndrăgit-Pisica- astfel încât aceştia să
descopere cât mai multe lucruri interesante
despre ea..
4. Educatoarea împarte copiilor cate o Conversaţia Planse cu Frontal Observare
Desfăşurarea imagine în care este reprezentată pisica. Explicaţia cu diferite Individual sitematică
activităţii Copiii sunt atenţionaţi ca trebuie să asculte Demonstraţi rase de
întrebarile eductoarei şi apoi să răspundă a pisici, Evaluare orală
cât mai corect la acestea. Exerciţiul -pisică de
Conţinutul observarii va sublinia pluş
următoarele aspecte: -puzzle cu
Pisica este un animal domestic, de pisici
companie alcătuită din: cap, trunchi , 4 labe -fişă de
si coadă. Capul este partea cea mai lucru
complexă, ce conţine cele mai multe
elemente: două urechi, doi ochi, nas, gură,
mustăţi.
Se face o sinteză partială, prin care se
concluzionează caracteristicile pisicii:
animal domestic, parţi componente,
marime.
Corpul pisicii are foma alungită şi este
acoperit în totalitate cu blană, el
terminându-se cu o coadă lungă. De
asemena pisica mai are şi 4 lăbuţe, două în Observare
faţă şi două în spate. sitematică
În continuare copii vor fi solicitaţi să
răpundă la o serie de întrebări legate de Evaluare orală
locul unde trăiesc pisicile hrana acestora şi
de ce sunt folositoare pe langă casa omului.
Copii vor constata ca pisicile trăiesc la
fermă, mănâncă lapte, carne, pâine şi ajută
la prinderea soriceilor.
PLAN DE ÎNTREBARI:
-Din ce este alcătuit corpul psicii? (cap,
trunchi, labe)
-Să privim capul pisicii. Ce formă are capul
pisicii? (rotund).
-Ce are pisica la cap? (ochi, bot, nasuc,
mustati, gura, urechi)
-Cu ce vede pisica lucrurile din jur? (cu
ochii)
-Ce s-ar întampla daca am lega pisica la
ochi?(nu ar mai vedea).
-La ce-i folosesc urechile?(ca să audă).
-Cate urechi are? (două)
-Unde sunt aşezate ele? Ce forma au şi ce
marime?
-Cu ce miroase pisica mâncarea? La ce-i
folosesc mustatile?
-Care este cea mai mare parte a corpului
pisicii? ( trunchiul)
-Cu ce se termină trunchiul? ( cu o codiţă)
-Cu ce este acoperit trunchiul pisicii?( cu
blăniţă)
-Ce culoare are blana pisicii? Ce alte culori
mai poate avea blana pisicii?(....)
-Cu ce aleargă şi apucă pisica obiectele?
-Cate picioare are?
- Ce are la picioare?(gheare)
-La ce-i folosesc ghearele?(la zgariat)
-Cum face pisica? (miau)

5. Asigurarea Sinteza finală se va realize printr-o poezie Conversaţia Fişă de Frontal Observare
retenţiei şi a despre pisică: “Pisicuţă pis,pis,pis, Explicaţia lucru Individual sitematică
transferului Te-am visat azi-noapte în vis
Te spălam, te pieptănam Evaluare orală
Fundă roşie îţi puneam
Dar tu cu lăbuţa
Mi-ai zgâriat mânuţa
Educatoarea împarte copiilor fişe
individuale de lucru. Pe fişe sunt desenate
mai multe animale domestic; copiii trebuie
să recunoască pisica, şi să o coloreze.
6. Încheierea Educatoarea face aprecieri asupra Conversaţia Aplauze Frontal Observare
activităţii participăii la activitate, a corectitudinii pupici Individual sistematică
rezolvării sarcinii de pe fişa individuală
de lucru şi asupra comportamentului
copiilor.
Copii vor primi aplauze şi pupici.
PROIECT DE ACTIVITATE

ACTIVITᾸŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (DEC1)

Data: 08.02.2021

Grupa :Mică- Veveriţe

Prof.Inv.Preşc: Roman Nicoleta Simona

Tema anuală:“Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim?”

Tema proiectului:”Prietenii mei necuvântătoarele”

Tema saptamanii: “În curtea bunicilor!”

Domeniul experienţial: Domeniul estetic şi creativ 1

Categoria de activitate: Activitate artistico-plastică

Mijloc de realizare: dactilopictură

Tipul activităţii: consolidare de priceperi şi deprinderi

Titlul activităţii: “Pisica”


Scopul activităţii: Consolidarea deprinderii de a folosi elemente de limbaj plastic, acuarela şi de a picta cu degetul.

Obiective operaţionale:

O1- să denumescă materialele şi instrumentele de lucru puse la dispoziţie ( acuarele, pahar cu apă,şerveţele, planşă cu
pisică)
O2-: să realizeze lucrarea respectând tehnica dactilopicturii

O3-: Să aplice culoarea cu degetul arătător, pe suprafaţa dată respectând indicaţiile primite

Strategii didactice:

Metode şi procedee: expunerea, conversaţia, observaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţul

Material didactic:

-acuarele/ pahar cu apă/ şerveţele/ planşă cu pisică/ stimulente

Forme de organizare a activităţii: frontal

Durata: 15-20 minute

DOMENII DE DEZVOLTARE:
B. DEZVOLTAREA SOCIO-EMOŢIONALᾸ

C. CAPACITᾸŢI ŞI ATITUDINI ÎN ÎNVᾸŢARE

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


B.1. Interacţiuni cu adulţii şi cu copii de vârste apropiate
B.4. autocontrol şi expresivitate emoţională
C.1. curiozitate , interes şi iniţiativă în învăţare
C.2 faniliarizarea sarcinilor şi a acţiunilor ( persistenţă în activităţi)

COMPORTAMENTE VIZATE:
B.1.1 Manifestă încredere în adulţii cunoscuţi, prin exersarea interacţiunii cu aceştia
B.4.1. Recunoaşte şi exprimă emoţii de bază, produse de piese muzicale, texte literare, obiecte de artă, etc.
C.1.2 Iniţază activităţ de învăţare şi interacţiuni cu copiii sau cu adulţii din mediul apropiat.
C.3.2 Demonstrează creativitate prin activităţi artistico-plastice, muzicale şi practice, în conversaţii şi povestiri creative
Bibliografie:

● Mitu,F,Antonovici,Ştefania, “Metodica activităţilor de educare a limbajului în învăţământul preşcolar”, 2005, Bucureşti,


Editura Humanitas educaţional

● Tătaru,Lolica,/ Glava Adina,/Ckiş Olga. “Piramida cunoaşterii”, 2014, Piteşti, Editura Diamanat

● Curriculum pentru învăţământ preşcolar, MEC-2019

DEMERSUL DIDACTIC

Secvenţe Conţinutul învăţării Strategia didactică Evaluarea


didactice Metode Mijloace Forma de
realizare
1.Moment Aerisirea salii de grupă, amenajarea spaţiului
organizatoric educaţional, pentru buna desfăşurare a
activităţilor
2.Captarea Se realizează cu ajutorul unui plic prin Conversaţia Imagini cu Frontal Observare
atenţiei intermediul caruia copii se vor descoperi pisicuţe sistematică
diferite imagini cu pisici, aflând astfel ce
culori pot avea acestea.
3.Anunţarea Copiii cunt anunțați că vor picta cu Conversaţia Imagini cu Frontal Observare
temei şi a ajutorul degetelor pisica, se vor explica pisicuţe sistematică
obiectivelor obiectivele şi conţinutul activităţii în termini
accesibili copiilor
4. - Intuirea materialului didactic: Conversaţia Acuarele Frontal Observare
Desfăşurarea Copii vor spune ce au pe masuţe, ş cum Explicaţia Pahare Individual sistematică
activităţii putem folosi fiecare material în parte. Demonstraţia Serveţele
Exerciţiul Planş cu pisică Evaluare
- Prezentarea si analiza materialului: orala
Se va insista asupra tehnicilor de lucru şi
ordinea efectuarii lor.

- Explicarea tehnicii de lucru:


Se va explica şi demonstra copiilor tehnica
de lucru: mai întai se va pune degetul
arătător în apă,după care se va introduce în
culoarea cu care va fi dactilopictată pisica.
Copiii vor ţine cont să nu pună prea multă
apă sau prea multă culoare, pentru a nu
murdari lucrarea

- Exerciţi pentru încălzirea muşchilor


mainii:
Se vor executa câteva exerciţii pentru
încălzirea muşchilor mâinilor , de exemplu:
închiderea şi deschiderea pumnilor, morişca,
bate vântul, etc.

- Executarea propriu-zisă a lucrarii:


Copiii vor trece la activitatea de
dactilopictură, se va urmari evoluţia lor şi se
vor da explicaţii suplimentare unde este
cazul
5.Asigurarea La finalul activităţii se va face turul galeriei, Turul galeriei Lucrările Frontal Observare
feedback-ului copiii vor fi solicitaţi să-şi spună părerea copiilor Individual sistematică
despre propria lucrare, apoi să aleagă
lucrarea care îi place cel mai mult, motivând
părerea.

6. Încheierea Se vor face aprecieri globale și individuale și Conversaţia Stimulente Frontal Observare
activităţii vom primi recompense. Individual sistematică
PROIECT DE ACTIVITATE

ACTIVITᾸŢI LIBER ALESE (ALA 2)


Data: 08.12.2021
Grupa mică-veveriţe
Tema anuală:“Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim?”

Tema proiectului:”Sărbători de iarna la romani!”

Tema saptamanii: “În curtea bunicilor!”

Activitate: Activităţi liber alese (ALA 2)


Tema activităţii: “Adună ghemul”
Mijloc de realizare: joc de miscare
Tipul activităţii: consolidare de priceperi şi deprinderi
Scopul: antrenarea copiilor într-o activitate plăcută, relaxantă, care să satisfacă nevoia de mişcare şi de recreere a acestora.
Obiective operaţionale:
1. Să respecte regulile impuse de joc.
2. Să manifeste interes pentru activitate

Metode şi procedee: conversaţia, observarea, explicaţia, demstraţia, jocul.


Forma de organizare: frontal
Forma de evaluare: evaluare frontală, individuală
Durata: 15-20 minute

Bibliografie:
“Curriculum pentru educaţia timpurie”-2019, Ministerul Educaţiei Naţionale
“Suport pentru explicitarea şi întelegerea unur concepte şi instrumente cu care operează curriculumul pentru educaţie
timpurie”-2019
“Curriculum pentru educaţia timpurie a copiilor de la 3-6/7 ani”,Ministerul Educaţiei, Cercetării şi Tineretului, 2008,
Bucureşti, Silvia Borţeanu, Rodica Brănişteanu, Silvia Breben.
DEMERSUL DIDACTIC

Secvenţe Conţinutul învăţării Strategia didactică Evaluarea


didactice Metode Mijloace Forma de
realizare
1.Moment Aerisirea salii de grupă, amenajarea spaţiului frontal
organizatoriceducaţional, pentru buna desfăşurare a
activităţilor
2.Captarea După încheierea activităţilor propriu-zise, Conversaţia Frontal
atenţiei copiii vor fi anunţaţi că a sosit momentul
destinat jocurilor
3.Anunţarea Se va propune copiilor următorul joc: Conversaţia Gheme de aţă Frontal Observare
temei şi a “Adună ghemul” coş sistematică
obiectivelor Copii sunt anunţaţi că trebuie să adune în coş
cât mai multe gheme de aţă.
4. .,,Adună ghemul,,-joc de mişare Conversaţia Gheme de aţă Frontal Observare
Desfăşurarea După explicarea regulilor şi executarea Explicaţia coş Individual sistematică
activităţii jocului de probă se trece la desfăşurarea Demonstraţi
propriu-zisă a acestuia.Copiii trebuie sa dune a
într-un coş ghemele de aţă răspândite prin Exerciţiul
clasă, deplansându-se prin săritură cu
desprindere de pe ambele picioare de pe loc
şi aterizare pe ambele picioare
5. Evaluarea Se va analiza pe rând activitatea fiecarui Conversaţia Aplauze Frontal Evaluare
activităţi copil în parte. Individual frontală
Evaluare
individuală

6.Incheierea Educatoarea face aprecieri asupra participăii Convesrsaţia Stimulente Individual Evaluare
activităţii la activitate şi asupra comportamentului frontală
copiilor. Evaluare
Copii vor primi aplauze şi recompense individuală

S-ar putea să vă placă și