Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE

Data: 15.11.2013
Prof.I : Mocanu-Tudor Florentina
Grupa mica “”Buburuze”
Tema: “Cum este/a fost si va fi aici pe pamant”
Subtema :,,Animale domestice “
Categorii de activitatii: Educatie plastica
Forma de realizare : „Pisicuta Miaunica”- dactilopictura
Tipul activitatii : formare de priceperi si deprinderi

Scopul activitatii: Formarea deprinderii de a realiza o compozitie plastica dupa o tema data;

Obiective cadru:
- Formarea unor deprinderi de lucru pentru realizarea unor picturi;
- Realizarea unor corespondente intre diferitele elemente de limbaj plastic si forme, obiecte din mediul inconjurator;
- Stimularea expresivitatii si a creativitatii prin pictura;

Obiective de referinta:
- Sa redea teme plastice specifice desenului.
- Sa obtina efecte plastice, forme spontane si elaborate prin tehnici specifice picturii.
- Sa cunoasca si sa diferentieze materiale si instrumente de lucru, sa cunoasca si sa aplice reguli de utilizare a acestora
- Sa compuna in mod original si personal spatiul plastic, utilizând materiale si tehnici diverse alese de el .

Obiective operationale :
O1- sã cunoascã pãrtile componente ale corpului pisicii;
O2 - sa cunoasca materiale si instrumente de lucru
O3- sa utilizeze tehnica dactilopicturii pentru realizarea lucrarii
O4- sa lucreze ordonat si curat
O5- sa manifeste interes si motivatie pentru ora de educatie plastica, pentru arta si pentru frumos;

Forme de organizare: frontal si individual


Metode si procedee: conversatia, lectura, explicatia, observatia, demonstratia, exercitiul
1
Mijloace didactice: fise individuale; microplansa model, cantec pentru fondul muzical „Pisicuta” CD - selectie adecvatǎ din
cântecele pentru copii
Durata : 15 min.

Material bibliografic
Curriculum pentru invatamântul prescolar, 3-6/7 ani, MECT, 2008
Programa instructiv-educativa in gradinitele de copii, Ed. Didactica si Pedagogica, Bucuresti, 2005;
Maria Bojneag, Educatie plasticǎ – ghid metodic - Editura Tehno Art, 2007

SCENARIU DIDACTIC

Secventa Obi Continutul activitatii Strategia Evaluare


didactica ec- didactica
tive
1. Organizarea Asigur ordinea, linistea si ambianta necesara pentru desfasurarea in bune
activitatii conditii a lectiei. Pregatesc plansele si materialele necesare orei de
educatie plastica.

2. Captarea Utilizez ca element surpriza o scrisorica din partea pisicii „Miaunica” adusa surpriza observarea
atentiei de postas (un copil de la o grupa mai mare). conversatia comportamentului
El ii anunta pe copii:”Grupa mica, grupa mica, ati primit o scrisorica!” lectura
Deschid scrisorica si o citesc copiilor:

Dragii mei,
Sunt Ica- Miaunica, o pisicuta tare frumoasa. Si foarte bucuroasa. Am o
casuta nou nouta, in care ma voi muta in curand. Imi lipseste insa un tablou
cu chipul meu. L-as aseza pe peretele din fata patucului. Vreti sa ma
ajutati? Stiu ca voi sunteti voarte priceputi si faceti niste picturi deosebite.
Va trimit o imagine cu mine si astept de la voi picturi cum nu s-au mai vazut
in Lumea Pisicilor.
Cu drag va pupa Miaunica

2
3. Anuntarea Astazi, in cadrul activitatii de educatie plastica, vom picta pisica „Ica conversatia observarea
temei si a Miaunica”, cu ajutorul degetelor immuiate in culoare. Distribui plansele de explicatia comportamentului
obiectivelor lucru.

4. Reactuali- Folosesc poezia „Miaunica” ca pretext pentru o conversatie interdisciplinara plansa observarea
zarea legata de infatisarea pisicii model comportamentului
cunostin- Miaunica e o pisica, observatia si aprecierea
telor Tare tare mititica conversatia raspunsurilor
Are bot, mustati, codita explicatia
Si pe spate...
O blanita
O1 In picioare are pernute
Intre ele stau gherute.
Si cand vede-un soricel,
Fuge iute dupa el!

Conversatia este sustinuta de plansele distribuite pentru lucru.


- Ieri am invatat din ce este format corpul pisicii. Va reaminti?
- Cer copiilor sa-mi arate pe plansa capul, trunchiul, picioarele si
coada pisicii.
- Sa privim capul. Ce are pisica pe cap?/ Urechi. Ce face pisica cu
urechile?/ Aude
- Si ce mai are pe cap? Ochii. Ce culoare au ochii pisicii?/ Diferite
culori.
- Pisica are nas ? Unde este ? Aratati-l ? La ce-i foloseste? / Sa
miroasa.
- Ce mai are pisicuta la bot?/ Mustati.
- Sa privim picioarele. Voi va mai aduceti aminte ce v-am spus ieri ca
are pisica la labute?/ Pisica la labute are pernute si gherute.
- Cu ce este acoperit corpul pisicii?/ Cu blana. Ce culoare are blana
pisicilor? / Neagra, portocalie, alba, cu pete, in dungi.
- Cum este coada pisicii? / Lunga si stufoasa.
- Bravo, si eu si Ica Miaunica suntem mandre de voi.

3
5. Dirijarea Pregatirea pentru activitate
invatarii Acum ne pregatim sa pictam. Dar inainte sa ne incalzim pentru lucru.
Cer copiilor sa execute miscarile de incalzire a muschilor mainii pe care le
sugereaza urmatoarele versuri:

1. “Pregatim manutele”: conversatia observarea


Batem palmele usor explicatia comportamentului
Batem palmele de zor demonstratia si aprecierea
1,2 1,2 faceti toti la fel ca noi, exercitiul executiei

2. “Pregatim degetelele”
Miscam degetelele, conversatia observarea
Ne lipim palmutele, explicatia comportamentului
Pumnisorii ii rasucim demonstratia si aprecierea
Si apoi ii invârtim exercitiul executiei

O2 3. „Pregatim si spatele” observarea


“Spatele il indreptam conversatia comportamentului
Umerii ii ridicam explicatia si aprecierea
Sus-jos,sus-jos demonstratia executiei
Ca sa desenam frumos” exercitiul

Intuirea materialelor conversatia observarea


Le cer copiilor sa denumeasca instrumentele primite pe masute. comportamentului
si aprecierea
raspunsurilor

O3 Afisez plansa model. Explic si demonstrez cum trebuie sa picteze conversatia observarea
O4 imaginea de pe fisa de lucru si pentru a intelege sarcina de lucru, pictez o observatia comportamentului
O5 plansa model si in acelasi timp explic tehnica de lucru: mai intai vom inmuia explicatia
degetul aratator in putina apa, apoi in culorile de pe planseta si vom lasa demonstratia
urma degetului aratator pe corpul pisicii, pana acoperim toata suprafata
imaginii de pe fisa.

4
6. Obtinerea Executarea lucrarii exercitiul observarea
performan- Fiecare copil va primi o fisa de lucru individuala si va avea ca sarcina sa comportamentului
tei picteze desenul. si aprecierea
Le reamintesc copiilor care este pozitia corecta pe scaunele: spatele drept, executiei
fisa inclinata un pic spre partea stanga.
Solicit sa inceapa lucrul si ii urmaresc indeaproape. Ii sprijin, le dau
explicatii suplimentare, ii indrum pe tot parcursul timpului de lucru.
Pe parcursul activitatii urmaresc atentia si tehnica de lucru a copiilor.
Utilizez cantecul „Pisicuta” pentru fondul muzical

7. Incheierea La sfarsitul activitatii, afisez lucrarile copiilor pe panou si le cer acestora sa conversatia aprecieri verbale
activitatii faca aprecieri despre modul in care au lucrat si sa spuna care este cea mai
frumoasa lucrare.

S-ar putea să vă placă și