Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic pentru activitate

integrată

Data:
Unitatea de învăţământ: G.P.P ,,Albă ca Zăpada”Vatra Dornei
Nivel /Grupa: I - mijlocie ,,Fluturașii”
Cadru didactic: Andrei Alexandra
Tema anuală de studiu: ,, Când, cum şi de ce se întâmplă?”
Tema săptămânii: ,, În lumea necuvântătoarelor”
Tema activității integrate: ,,Albinuţa şi Soarele / Prietenii Albinuţei/ Povestea Albinuţei
Elemente componente ale activității integrate:
Domeniul Limbă şi Comunicare ,, Albinuţa şi Soarele”, de Nina Stănculescu –povestirea educatoarei cu suport PPT

Domeniul Om şi Societate-activitate practică ,,Prietenii Albinuţei”

Tipul activității: consolidare de cunoștințe și deprinderi


Scopul activității:
dezvoltarea capacităţii de cunoaştere şi înţelegere a mediului înconjurător, exersând deprinderi de exprimare orală corectă din punct
de vedere gramatical şi deprinderi practice dobândite anterior

Obiective operaționale:
O1- să audieze cu atenție povestirea educatoarei, urmărind, în acelaşi timp, imaginile proiectate;
O2- să demonstreze înțelegerea textului răspunzând la întrebări referitoare la acesta;
O3- să redea fragmente din conţinutul poveştii, folosind ca material intuitiv, propriile lucrări (macheta)
O4- să utilizeze instrumentele puse la dispoziţie necesare obţinerii elementelor din poveste;
O5- să coopereze în cadrul grupului, în vederea realizării unei lucrări comune;
O6- să mânuiască în mod corespunzător materialele, în vederea evitării accidentelor;

Strategii didactice:
a) Metode și procedee: conversația, explicația, povestirea, problematizarea, munca independentă, munca în echipă, demonstrația,
exercițiul, instructajul;
b) Mijloace didactice: Videoproiector, machetă, siluiete cu personaje din poveste, planşe sugestive pentru textul poveştii
lipici,foarfece, sârmă pufoasă;
c) Forme de organizare: frontal, individual, pe grupuri;

Bibliografie:
Breben, S., Gongea, E., Ruiu, G., Fulga, M. 2006, Metode interactive de grup (ghid metodic), Editura Arves
Culea, L., Sesovici, A., Grama, F., 2008, Activități integrate în grădiniță-ghid pentru cadrele didactice din învățământul preșcolar,
Editura Publishing House
Răileanu, D., Vieru, D., Alecsa, I., 2013, Proiectarea pas cu pas-îndrumător pentru cadrele didactice din învățământul preșcolar,
Editura Diamant
MECT-Curriculum pentru învățământul preșcolar, 2009

SCENARIUL ACTIVITĂŢII INTEGRATE

Activitatea integrată va debuta cu descoperirea elementului surpriză , prin care se va capta şi orienta atenţia copiilor: o albină
supărată care îşi caută surorile pierdute. Cadrul didactic va propune copiilor să o ajute pe albinuţă , ascultându-i mai întâi povestea şi
apoi aducând la un loc personajele din aceasta, create prin propria lor muncă (anunţarea temei şi obiectivelor).
Aşezaţi în semicerc, copiii vor audia povestea urmărind, concomitent, imagini reprezentative din aceasta (prezentare PPT). Textul
va fi redat expresiv , cu accent pe dialogul personajelor. Cuvintele şi expresiile noi vor fi explicate pe parcurs, făcându-se apel la
sinonime. După parcurgerea textului poveştii, se va iniţia o scurtă conversaţie referitoare la conţinutul poveştii, în vederea
demonstrării înţelegerii acestuia
Preşcolarii vor fi apoi invitaţi să recostituie elementele din poveste, pentru ca albinuţa sa-şi poată găsi drumul către surorile ei
mai mari „Albinele”. Prin tranziţia „Zum, Zum, Zum, Albinuţa mea”, educatoarea îi va îndruma pe copii spre mese , în vederea
desfăşurării activităţii practice. Aceştia vor intui materialele după care vor urmări explicaţiile şi demonstraţia educatoarei. Li se va
atrage atenţia că vor realiza elemente ( personaje) diferite dar prin tehnici de lucru asemănătoare.
Se va face un scurt instructaj de utilizare a materialelor, în vederea evitării unor eventuale accidente
Înainte de începerea lucrului, copiii vor executa câteva exerciţii de încălzire a muşchilor mâinii: „Cântecul degeţelelor” .
În timp ce vor lucra, preşcolarii vor fi supravegheţi şi îndrumaţi, în vederea respectării temei şi finalizării lucrărilor. Se va
încuraja lucrul individual dar şi în grupuri mici , creativitatea .
Produsele activităţii practice vor fi expuse pe o machetă, completând-o cu elemente din poveste. Cu ajutorul acesteia şi a
cadrului didactic, preşcolarii vor repovesti conţinutul audiat anterior. ( obţinerea performanţei)
Evaluarea activităţii se va realiza prin aprecieri ale educatoarei asupra modului cum s-au comportat şi cum au participat copiii
la activitate .
Nr. Etapele activităţii Conţinut ştiinţific Strategii didactice
crt. Metode şi Mijloace de Evalua
procedee învăţământ Metode
indicat
1. Captarea atenţiei Orientarea şi concentrarea activităţii psihice cognitive asupra Albinuţă,video Observa
elementelor surpriză care au menirea de a activa motivaţia, stările Conversaţia proiector,textul sistemati
afective prin intensitatea stimulilor şi noutatea situaţiei. poveştii, comportam
ui copii
2. Anunţarea temei şi Contextul creat va permite accesibilizarea obiectivelor propuse si va
a obiectivelor oferi copiilor situaţii care să le trezească dorinţa de a acumula informaţii
prin oferta de lucru. Conversaţia
Tema şi obiectivele activităţii sunt prezentate copiilor sub forma
solicitării din partea educatoarei de a veni în sprijinul albinuţei pentru ca
acesta să-şi poată da seama unde îi sunt surorile.
3. Desfăşurarea Prezentarea materialelor şi întrebarea adresată copiilor dacă doresc să Observa
activităţii o ajute pe Albinuţă, au rol motivaţional în sensul declanşării interesului Povestirea Imagini sistemati
copiilor pentru activitate. reprezentând comportam
 DLC Expunerea conţinutul ui copii
Accesibilizarea textului se va realiza prin audierea unei poveştii ev. oral
povestiri,concomitent cu expunerea imaginilor ce redau scene din Explicaţia Preciza
poveste, prin indermediul videoproiectorului. moment
Stimularea vorbirii dialogate prin participarea la situaţiile de dialog Conversaţia principal
create poveţti
Redarea conţinutului audiat anterior, respectând succesiunea logică a personajel
momentelor. caracterist
 DOS Munca Hârtie colorată lor;
Activizarea funcţiilor mintale pentru realizarea operaţiilor de transfer, independent Lipici
conexiune între sarcină, cunoştinţele şi deprinderile pe care le au pentru a şi lucru în Sârmă pufoasă Deprind
rezolvarea sarcinilor date. echipă de a lipi pe
Redarea experienţei senzorial-cognitive, despre realitatea înconjurătoare, Conversaţia reconstitui
prin efectuarea unor operaţii simple de lucru cu materialul pus la dispoziţie. Explicaţia unor eleme
Valorificarea cunoştinţelor dobândite despre importanţa albinelor. ;
4. Obţinerea Înţelegerea succesiunilor întâmplărilor din poveste şi transpunerea explicaţia Probă pra
performanţei acestora prin completarea machetei şi repovestirea întâmplărilor în Realiza
ordine cronologică. exerciţiul mache

5. Evaluarea Valorificarea cunoştinţelor referitoare la activitatea per ansamblu. Se . ev.oral


apelează la capacitatea de generalizare şi abstractizare, având ca mobil conversaţia Produsele Analiz
conţinutul activităţii în integritatea sa. evaluativă activităţii produse
Aprecieri individuale şi generale asupra desfaşurării activitaţii. copiilor. activită

S-ar putea să vă placă și