Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
5, SIBIU
PROIECT DE ACTIVITATE
INTEGRATĂ
Prezența- Se vor stabili copiii prezenți și cei absenți cu ajutorul pozelor de pe tabla magnetică.
Vom număra fetele și băieții.
Noutatea zilei- Noutatea zilei va cuprinde informații despre activitățile ce vor avea loc în această
zi.
II ALA1 Copiii își continuă ziua cu activitățile la centrele de interes cu activități specifice
temei. La centrul Nisip și apă: ,,Caută-mă în nisip” vor căuta în nisip mijloace de transport pe
care le vor așeza la umbra potrivită. La centrul Bibliotecă :,,Micul călător” copiii realizează
elemente grafice. La centrul Construcții:,, Calea ferată” este locul unde se vor juca cu șine de
lemn, construind calea ferată.
Rutină: ,,Unde cu toții ne-am distrat/Impreună am adunat!”
Tranziție: „Mâinile ni le spălăm"
III ADE
DȘ (Activitate matematică): ,,Cu autobuzul”- joc didactic
DOS ( Activitate practică ): ,,Trenul Ciupercuțelor”-decupare-lipire
Educatoarea este șoferul autobuzului iar copiii așezați în spatele acesteia sunt pasagerii
autobuzului. Pe melodia „Roțile autobuzului se învârtesc” pasagerii execută mișcările realizate
de șofer.
ADP: ,,Înainte să mâncăm, pe
mânuțe ne spălăm”-deprinderi de
îngrijire personală, utilizarea formulelor de
salut
OGLINDA ZILEI
PROIECT DE ACTIVITATE
DATA: 01.02.2023
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu P.P. Nr. 5, Sibiu
EDUCATOARE: Florescu Lorena-Miriana
GRUPA: mare/ „Ciupercuțe”
TEMA ANUALĂ: „Cum e, a fost și va fi pe Pământ?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „Cu ce călătorim?”
TEMA ZILEI: ,,Mijloace de transport pe uscat”
TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidare de cunoştinţe, priceperi și deprinderi
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate matematică, activitate practică
MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic, lipire
ACTIVITATEA DE ÎNVĂȚARE: ADE: DȘ1 și DOS
FORMA DE ORGANIZARE: frontală, individuală
DURATA: o zi
SCOPUL ACTIVITĂȚII:
DȘ1 Activitate matematică: Consolidarea cunoștințelor dobândite cu privire la numerația în limitele
1-7.
DOS Activitate practică: Consolidarea unor abilități practice specifice nivelului de dezvoltare
motrică;
ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE
Obiective operaționale:
O1. Să ordoneze crescător/descrescător în concentrul 1-7;
O2. Să descopere greșeala, rezolvând-o;
O3. Să ascocieze numărul la cantitate
O4. Să găsească vecinii cifrelor;
Desfășurarea jocului: Pe tabla magnetică este trasat un drum care pornește de la grădiniță și are
destinația Muzeul Satului. De-a lungul traseului se află patru stații. În fiecare stație se află o
sarcină pe care copiii trebuie să o rezolve pentru a putea continua drumul. Copiii vor așeza
jetoanele cu cifre în ordine crescătoare și descrescătoare de la 1 la 7, respectiv de la 7 la 1.
Varianta 2:
Așază-mă la locul potrivit:
Copiii vor închide ochii, timp în care eu voi schimba jetoanele cu cifre între ele. La semnalul
meu, copiii vor deschide ochii și vor observa greșeala urmând să o corecteze.
Varianta 3:
Așază atâtea mijloace de transport câte arată cifra:
Pe tabla magnetică sunt așezate în ordine jetoanele cu cifrele 1-7. Copiii descoperă în fața
tablei 7 boluri, fiecare conținând mijloace de trasnsport diferite. Aceștia sunt anunțati că au ca
misiune să așeze în dreptul fiecărei cifre atâtea mijloace de transport câte arată aceasta. Copilul
numit poate să aleagă ce mijloc de transport să așeze pe tablă.
Complicarea jocului:
Găsește-mi vecinul!
La următoarea stație, copiii au ca misiune să descopere vecinii numărului identificat pe
jetonul indicat de doamna educatoare.
Elemente de joc:
- închisul și deschisul ochilor, mânuirea materialului, aplauze, încurajare, surpriza.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, observația.
Mijloacele didactice:
Forma de organizare: frontală, individuală.
Locul desfășurării: sala de grupă
Durata: 30-35 de minute
Obiective operaționale:
O1. Să denumească materialele folosite;
O2: Să lipească hârtia conform modelului;
O3. Să decupeze roțile trenului;
O4. Să decoreze vagonul;
STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, observația, modelarea,
turul galeriei.
Mijloacele didactice: tuburi de carton, lipici, decorațiuni, foarfecă, roți imprimate pe carton.
Forme de organizare: frontal, individual.
Locul desfășurării: sala de grupă
Durata: 30-35 de minute