Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu P.P. Nr. 19 Sibiu


DATA : 09.03.2022
GRUPA: Mare A
EDUCATOARE: Pîrcălăboiu Delia-Maria
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Domeniul Științe
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate matematică
TEMA ANUALĂ: Când, cum și de ce se întâmplă
TEMA PROIECTULUI: „Primăvară, bine ai venit”
TEMA ZILEI: ,, Surprizele primăverii,,
TIPUL DE ACTIVITATE: Fixare și consolidare de cunoștințe, priceperi și deprinderi
FORMA DE REALIZARE: joc logic matematic
SCOPUL ACTIVITĂŢII: Consolidarea numeratiei in concentrul 1-10
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
 Relații, operații și deducții logice în mediul apropiat
 Cunoștințe și deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de probleme și cunoașterea mediului apropiat
 Caracteristici structurale și funcționale ale lumii înconjurătoare.

COMPORTAMENTE VIZATE:
1. Identifică elementele caracterisice ale unor fenomene/relaţii din mediul apropiat
2. Compară experienţe, acţiuni, evenimente, fenomene/relaţii din mediul apropiat
3. Identifică şi numește formele obiectelor din mediul înconjurător

1
4. Efectuează operaţii de seriere, grupare, clasificare, măsurare a obiectelor

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
 O1: Să formeze mulțimi de obiecte cu număr de elemente dat, având la dispoziție materiale didactice diverse;
 O2: Să realizeze șirul numeric crescător si descrescător, ultilizând materialul didactic pus la dispoziție;
 O3: Să raporteze corect numărul la cantitate si cantitatea la număr;
 O4: Să rezolve situații problematice simple, pe baza planșelor didactice și ultilizând cunoștințele anterioare

 O5 Să participe conştient şi activ la activitate, prin rezolvarea sarcinilor prevăzute în fişele de lucru individuale;
 O6 Să verbalizeze acţiunile, folosind un limbaj matematic corespunzător vârstei.

SARCINA DIDACTICĂ: descrierea pieselor, selectarea lor după formă şi aşezarea la căsuţa potrivită; numărarea grupelor(mulţimilor formate).

REGULA JOCULUI: copiii numiţi descriu piesele şi le aşază la căsuţa potrivită.

ELEMENTE DE JOC: mişcarea, mânuirea materialului, închiderea şi deschiderea ochilor, întrecerea, aplauzele.

STRATEGII DIDACTICE:

METODE SI PROCEDEE DIDACTICE: jocul, explicatia, demonstratia, conversatia, observatia, brainstormingul, exercitiul, instructajul
verbal, intrecerea, problematizarea, dialogul dirijat, invatarea prin cooperare, munca in echipa
MATERIALE DIDACTICE: decor de primavara, rochita alba a Primaverii, cos, traistuta, sortulete, bonetele, baloane, pensule,
acuarele, sevalet, jetoane, jucarii, foi, cartoane, fise, imagini cu flori de primavara si aspecte de primavara, creioane
colorate, carioca, cartoane, decor florarie, sfoara, cartoane de oua, sarma tare, jardiniere, pamant, , flori din hartie pentru

2
delimitarea centrelor, CD cu vocea Primaverii, CD cu Anotimpurile de A. Vivaldi, casetofon, bulbi, pamant, seminte, apa,
probleme ilustrate, medalii din ciocolata de “aur” si argint”, bancnote din hartie, ecusoane cu ghiocei si zambile, lipici,
plicuri, flori de primavara

FORMA DE ORGANIZARE: Frontală, pe grupe


RESURSE TEMPORALE: 30 de minute
RESURSE UMANE: 22 de copii
LOCUL DESFĂȘURĂRII: sala de grupă

● MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
- Antonovici, Stefania (2008), “Jocuri interdisciplinare (material auxiliar pentru educatoare)”, Editura Aramis, Bucuresti;
- Buzdugan, Dorina (2008), “Frumoasa mea copilarie”, Didactica Publishing House, Bucuresti;
- Florescu, Paraschiva (2002), “Proiecte didactice-invatamant prescolar”, Editura Excelsior, Bucuresti;

3
Evenimentul Obiective Conținutul științific esențializat Strategii didactice Evaluare
didactic operaționale Metode si Mijloace de (instrumente,
procedee invatamant indicatori)

Asigurarea condiților pentru buna desfășurare a


Moment
activității:
organizatoric Observarea
- aerisirea sălii;
comportamentului
- aranjarea materialului didactic și a mobilierului;
verbal
- pregătirea decorului adecvat anotimpului
primăvara
Introducerea copiilor în sala de grupa.
Întalnirea de dimineață
Conversația
Copiii vin rând pe rând și se așază pe covorașe pentru a
Frontală
putea stabili fiecare un contact vizual cât mai bun cu toți
membri grupei.
Salutul
Frontală orală
Copiii se salută dându-și mâna
Conversația
Prezența
Individuală;
Copiii se vor numara și se vor trece la panou fotografiile
aflate pe floricele de primăvară ale copiilor absenți.
Calendarul zilei: discuție despre anotimp, vreme, dată

4
5
Activitatea de grup
Se va realiza printr-un cantec de înviorare "Vine, vine
primăvara!" Frontală
Noutatea zilei Casetofon,
Din senin, se va auzi o înregistrare cu vocea Primăverii: Conversația CD cu vocea
"Dragi copii, m-am gândit să trec astăzi pe la voi, dar mi- Brainstorming Primaverii
am pierdut floricelele. V-am lăsat câteva la centrele de Surpriza
interes pe care vi le va arăta doamna educatoare, precum Flori care
și niște materiale și jocuri distractive. De asemenea, v-am delimiteaza
lăsat și un bilet în care am scris cum v-ați putea juca. Voi centrele de
trece mai târziu pe la voi. Cu drag, Zâna Primăvara". interes Frontală
Prezentarea Sunt prezentate centrele de interes deschise, sarcinile și deschise
noului materialele specifice fiecăruia, iar copiii sunt invitați
continut si să-și ocupe locul la centrul dorit. Se desfășoară
dirijarea activitățile specifice fiecărui centru, iar la sfârșit se Exercițiul
invatarii O1 realizează evaluarea activităților desfășurate. Munca în Frontală
O2 echipă
O3
O4

6
Anuntarea Se va desfășura un joc-concurs pe doua echipe, având Conversatia Orala Frontala
temei si a ca "scop" completarea rochiței Zânei Primăvara cu Explicatia
sarcinilor de floricele specifice denumirii fiecărei echipe- Echipa Demonstratia
lucru Ghioceilor și Echipa Zambilelor.
"Dragi copii, am venit la voi pentru că știam că mă puteți
ajuta… Rochița mea a ramas alba pentru ca mi-am
pierdut floricelele si de aceea va rog sa mi-o redecorati.
Pentru aceasta, va propun sa ne jucam. Voi vreti sa va
jucati cu mine? M-am gandit sa va impartiti in doua
echipe, sa zicem Echipa Ghioceilor si Echipa Zambilelor.
Fiecare dintre echipe va avea un ecuson cu floarea
corespunzatoare. La sfarsitul concursului, vor primi
medalii de aur cei din echipa situata pe locul I si medalii
de argint cei de pe locul II."
Se precizeaza sarcinile si regulamentul jocului.
Jocul concurs se va numi “Ne jucam si ne distram, pe
Primavara o ajutam!”

7
Dirijarea Se va realiza prin intuirea materialelor didactice Conversatia Decor de Frontala
invatarii existente in sala de grupa. Plicurile cu probe vor fi primavara Individuala
ascunse in diverse obiecte de decor din sala de clasa
Explicarea jocului
Copiii extrag din cosul Zanei Primavara cate o floare, in Conversatia Ecusoane cu
functie de floarea extrasa, grupa este impartita in doua Explicatia ghiocei si
echipe: Ghioceii si Zambilele Demonstratia zambile
Copiii vor trebui sa rezolve sarcinile propuse in labirintul
din clasa, locul fiecarei probe fiind stabilit pe un plic din
Obtinerea cosul Zanei Primavara. Ei vor fi impartiti in doua echipe: Frontala
performantei “Echipa ghioceilor” si “Echipa zambilelor”. Exercitiul Individuala
Sarcinile de lucru se afla in diverse locuri din sala de Dialogul
clasa(in baloane, in spatele/fata unor obiecte de decor dirijat
etc)
Desfasurarea jocului de proba
Jocul de proba consta in identificarea pomului mare din Pom mare,
clasa (pe podea sunt asezati un pom mare si unul mic). pom mic
Dupa desfasurarea jocului de proba se trece la Conversatia realizat din Frontala
desfasurarea jocului propriu-zis carton si Individuala
spongios
Desfasurarea propriu-zisa a jocului: Exercitiul
O1

8
Proba nr. 1 Explicatia
"Formeaza multimi dupa un criteriu dat" (se afla in Demonstratia
balonul rosu pe care un reprezentant al unei grupe trebuie Conversatia
sa-l sparga pentru a descoperi proba) Brainstorming Jetoane cu Frontala
Copiii vor forma multimi dupa un criteriu dat (multimea Munca in flori de Individuala
florilor albastre, multimea ghioceilor etc.)" echipa primavara si
Jocul cifre
Proba nr. 2
Realizeaza sirul numeric crescator in limitele 1-10(se afla
in spatele pomului mare). In spatele pomului mare se afla
O2
jetoane cu imagini cu flori si alte elemente de primavara Exercitiul
si cu numerele din concentrul 1-10. Copiii trebuie sa Explicatia Baloane
formeze sirul numeric crescator cu ajutorul jetoanelor. Demonstratia Jetoane cu:
Varianta la proba: Copiii trebuie sa formeze sirul Conversatia flori de Frontala
numeric descrescator cu ajutorul jetoanelor. Brainstorming primavara, Individuala
Proba nr. 3 Munca in norisori,
"Raporteaza numarul la cantitate si cantitatea la numar" echipa frunze,
O3 (se afla in spatele celui de-al treilea ghiocel) Jocul pasarele,
Copiii vor trebui sa alcatuiasca o multime formata din tot pomisori
atatea elemente cat indica cifra (6 zambile, 5 ghiocei, 9 Exercitiul Ghiocei din
lalele etc). De asemenea, ei trebuie sa gaseasca cifra Explicatia carton
corespunzatoare numarului de batai din palme ale Flori de

9
educatoarei etc. Demonstratia primavara
Varianta: Copiii trebuie sa efectueze operatii de adunare Conversatia Jetoane cu Frontala
si scadere cu o unitate in concentrul 0-10 Brainstorming cifre Individuala
Proba nr. 4 ( Munca in
"Rezolva problema" (se afla in petalele lalelei mov) echipa
Copiii trebuie sa rezolve situatii problematice ilustrate. Jocul
Complicarea jocului
(domeniul estetic si creativ-educatie plastica) Lalea mov din
O4
"Picteaza flori de primavara" (se afla in traistuta Zanei Exercitiul carton
Primavara) Explicatia Probleme
Copiii vor fi picta flori de primavara in diferite moduri: Demonstratia ilustrate
pe masute, la sevalet, pe jos (prin metoda Mainii oarbe Conversatia
O1
se va trage la sorti locul in care vor picta) Brainstorming Foi
O2
Exercitiul Sevalet Frontala
O3
Obtinerea performantei Explicatia Pensule Individuala
O4
Copiii vor fi atenti la afirmatiile mele pentru a spune Demonstratia Acuarele
daca sunt adevarate sau false. Copiii vor spune rezultatul Jocul Sortulete
corect la anumite adunari si scaderi cu o unitate in Bonetele
concentrul 1-10.
Copiii vor desfasura jocul distractiv "Pasarica, muta-ti
Evaluarea cuibul!" si jocul linistitor “Baloane zburatoare” Conversatia Frontala

10
Exercitiul Individuala
Jocul ,,Pasarica, muta-ti cuibul!"

Pentru a ne putea juca trebuie sa ne împartim în echipe


de câte trei copii. Doi copii se vor tine de mâini
Asigurarea Explicatia
formând ,,cuibul" iar al treilea intra la mijloc
retentiei si a Demonstratia
fiind ,,pasarica". Un copil ramas fara pereche va
transferului Jocul
striga ,,Pasarica, muta-ti cuibul". În acest moment
O1
pasarile-copii trebuie sa-si schimbe cuibul, la joc
O3 Frontala
participând si copilul care a strigat. Pasarica ramasa fara
Exercitiul Individuala
cuib va primi o pedeapsa si va da urmatorul semnal.
Jocul
REGULI: nu avem voie sa ne împingem; nu avem voie
doua pasarele în acelasi cuib;

Tot astazi vom juca si jocul ,,Baloane zburatoare”


Copiii sunt asezati in formatie de cerc, fiecare primind
cate un balon cu numele sau scris pe el, ei vor incerca sa
tina balonul cat mai mult timp in aer, fara sa-l atinga cu
mana, ci doar suflandu-l. Balonul care va sta cat mai
Baloane cu
mult timp in aer va desemna castigatorul.
Explicatia numele Frontala
Se fac aprecieri globale si frontale asupra activitatii
Demonstratia copiilor Individuala
copiilor.

11
O1 Se ofera recompense tuturor copiilor. Jocul
O2 Copiii parasesc sala de grupa pregatindu-se pentru masa
O3 de pranz (rutina).
“Prosopelul umed” – deprinderi igienico-sanitare.
Recompense
"medalii" de Orala
aur si argint frontala

12

S-ar putea să vă placă și