Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu P. P. nr. 5


GRUPA: Mijlocie
DATA: 24.09.2021
EDUCATOARE: Pîrcălăboiu Delia-Maria
TEMA PROIECTULUI: ,,Eu sunt, noi suntem”
TEMA SĂPTĂMÂNII: Evaluare inițială
TEMA ACTIVITĂȚII: ,,Grădinița mea”
DOMENIUL DE ACTIVITATE: D.E.C (Domeniul Estetic şi Creativ)
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate artistico-plastică
TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare de priceperi și deprinderi
SCOPUL:
- formarea deprinderii de a reda prin pictură o temă dată, realizarea unor corespondenţe între diferitele elemente de limbaj plastic şi forme ,obiecte
din mediul înconjurător :stimularea expresivităţii şi creativităţii prin pictură ;
- educarea independenţei în acţiune,a perseverenţei în realizarea lucrărilor.
OBIECTIVELE OPERAȚIONALE:
O1 – să denumească corect materialele de lucru pe care le folosesc în realizarea lucrării „Grădinița mea” ;
O2 – să modeleze plastilina pe suprafața dată fără a depaşi conturul;
O3 - să finalizeze lucrarea dată, încadrându-se în timpul acordat.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

 Metode și procedee didactice: conversația, expunerea, demonstrația, exerciţiul,


 Mijloace de învățământ: plastilină, bețioare, tăvițe de plastic
 Forma de organizare: frontală, individuală.
 Resurse umane: 28 de copii
 Resurse temporale: 25 de minute
 Locul de desfășurare: sala de grupă

1
RESURSE BIBLIOGRAFICE:

- ,,Proiecte didactice” , Bumbăcilă Diana, Editura Excelsior, Timişoara, 2002


-,, Activitate integrată din grădiniță” Laurenția Culea, DPH, București, 2008
Strategia didactică
Evenimentu Conținutul științific al activității Met. și Mijloace de Forme de Evaluare

Timp
l didactic procedee învățământ organizare

I. Organizarea Pentru o bună desfășurare a activității, voi asigura Observarea


activității următoarele: Instructajul Materialul comportamentu
-Aerisirea sălii de grupă; didactic Frontal -lui copiilor
-Aranjarea mobilierului; necesar
-Pregătirea materialului didactic; activității.
-Intrarea ordonată a copiilor în sală.

II.Desfășurare
a activității

1.Captarea Captarea atenției se realizează prin intermediul unei


atenției 5’ scurte conversații despre grădiniță. Conversația

-Copii, ce v-am pregătit pe măsuţe?(plastilină, bețișoare) Analiza


2. Intuirea - Ce credeţi că vom face cu aceste materiale?(vom modela) Frontal
răspunsurilor
materialului
distributiv 1’ Conversaţia Fişe de
-După ce am discutat atât de multe lucruri despre locul în care lucru
veniți în fiecare zi, astăzi vom modela grădinița. Acuarele
3. Anunțarea
temei și a Explic și demonstrez modul de lucru.
obiectivelor 1’ - Pentru a înţelege ce aveți de făcut, vă rog să fiţi foarte atenţi! Conversația
Apoi se explică şi se demonstrează etapele de lucru: Observarea
-se modelează plastilina în mână; sistematică a
4. Explicarea - se folosesc diverse culori pentru realiarea lucrării comportamen-
şi - fiecare element (pereții, geamurile, acoperisul,pomii) trebuie tului copiilor
demonstrarea 3’ modelate în culoarea corespunzătoare; Fişa model
modului de Explicaţia Acuarele
Strategia didactică
Evenimentu Conținutul științific al activității Met. și Mijloace de Forme de Evaluare

Timp
l didactic procedee învățământ organizare

lucru Demonstraţi
a
Vom realiza următoarele exerciții de încălzire a mușchilor mici
5. Exerciții de 1’ ai mâinii: ,,Închidem și deschidem pumnii” , ,,Cântăm la
încălzire a pian” , ,,Plouă”, ,, Morișca”. Exerciţiul Frontal
mușchilor mici Explicaţia
ai mâinii Voi da semnalul de începere a lucrului. Ficare copil va trebui Dem
să realizeze o lucrare proprie. Voi relua explicarea unor etape de
lucru si voi da indicații acolo unde acestea sunt necesare.
-Vă urez spor la muncă! Observarea
10’ Copiii vor realiza lucrarea pe un fond muzical sistematică a
6. Executarea Voi atrage atenția asupra următoarelor aspecte: Exerciţiul Individual comportamentu
propriu-zisă a - corectitudinea redării -lui copiilor.
temei - acuratețea lucrării Fişe de
- finalizarea temei propuse lucru
Acuarele
Şerveţele
După semnalul de încetare a lucrului, vor fi evaluate toate
lucrările copiilor după următoarele criterii:
-dacă au respectat cerința dată
7. Evaluarea 2’ -dacă lucrarea corespunde d.p.d.v al acurateței ( făra ștersături, Frontal Analiza
lucrărilor și dacă este curată) Conversaţia lucrărilor
analiza -dacă au terminat lucrarea
acestora Explicaţia Observarea
Se vor face aprecieri generale și individuale referitoare la sistematică a
comportamentul copiilor și participarea lor in cadrul activității. comportamentu
III. Încheierea 2’ La finalul activității, fiecare copil va fi recompensat. -lui copiilor
activității Conversaţia Frontal

Recompense
Strategia didactică
Evenimentu Conținutul științific al activității Met. și Mijloace de Forme de Evaluare

Timp
l didactic procedee învățământ organizare

S-ar putea să vă placă și