Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIc

DATA: 07.12.2018
UNITATEA DE INVATAMANT: Grădinița Romano-Catolica “Sf. Anton”, Craiova
GRUPA : mijlocie
EDUCATOARE: Pîrvuleasa Ana-Maria
TEMA ANUALA DE STUDIU : ,,Cum este, a fost și va fi aici pe Pământ?’’
TEMA SAPTAMANII : ”Moș Nicolae”
TEMA ACTIVITATII: „Ghetuța lui Moș Nicolae”
DOMENIUL EXPERIENTIAL : Domeniul Om și Societate ( D.O.S.)
MIJLOC DE REALIZARE : lipire
TIPUL DE ACTIVITATE: formare de priceperi și deprinderi
TEHNICA DE LUCRU: colaj
OBIECTIVE DE REFERINTA
- Dezvoltarea unor abilități practice specifice nivelului de dezvoltare motrică ;

- Îmbogățirea cunoștintelor despre materiale si caracteristicile lor, precum si despre tehnici de lucru
necesare prelucrării acestora în scopul realizării unor produse simple.

OBIECTIVE OPERATIONALE:
a)Cognitive: -să recunoască materialele utilizate în activitatea practică;

-să aplice corect tehnicile de lipire;

b) Afectiv-atitudinale: -să manifeste interes pentru activitate;

-să analizeze in mod critic si autocritic lucrările.

-să își exprime impresiile estetice apreciind lucrările proprii și ale celorlalți;

c) Psiho-motorii: -să mânuiască atent si corect materialele puse la dispoziție;

-să lipeasca materialele primite pe un spațiu dat.

STRATEGII DIDACTICE: mixta


Metode și procedee: explicația, conversația, demonstrația, exercitiul, analiza produselor
activității.
Mijloace de învățământ:planșa model, ghetuțe, panou, lipici, şerveţele umede, stickere,
bomboane.
Forma de organizare: frontal și individual.
Evaluare: continuă-pe tot parcursul activității si finală ;
Locul de desfășurare: sala de grupă
Durata: 20-25 de minute.
Resurse bibliografice: Natalia Filimon, Maria Tureanu, Manuela Liță, Georgeta Ioniță, Cristina
Beldianu, Cristina Mazilu, Maria Iorga, Leana Pelimon “Metodica activităților instructiv-
educative în grădinița de copii” - Ed.SITECH 2010
- Curriculum pentru educatia timpurie a copiilor de la 3 la 6/7 ani-MINISTERUL EDUCATIEI,
CERCETARII SI TINERETULUI 2008

- www.didactic.ro

- www.edu.ro
Desfasurarea activitatii
Evenimentul Conţinutul ştiinţific Strategii didactice Evaluarea
didactic (instrumente și
indicatori)
1.Organizarea Se vor asigura condițiile
activităţii optime pentru desfășurarea
Exercițiul Comportamentul
activității:
organizatoric copiilor
-aerisirea sălii de grupă;
-pregătirea materialului
didactic necesar;
Frontal
-aranjarea copiilor in semicerc;
2. Captarea Se va realiza prin Explicația
prezentarea surprizei, mai
atenţiei Capacitatea de a
multe plicuri cu materiale
asculta.
pentru lecție de la Moș Nicolae. Frontal

3.Reactualiza- Se poartă o discuție pe Conversația Răspunsurile și


rea baza activității desfășurate modul de exprimare
Frontal
cunoștințelor anterior. ale copiilor
4.Anunţarea „Astăzi la activitatea Expunerea
practică vom încerca să realizăm
temei şi a Capacitatea de a
un colaj denumit „Ghetuța lui
obiectivelor asculta
Moș Nicolae‟. Frontal
recomandările,
-Copii, vă rog să fiţi Conversaţia indicațiile
atenţi,să lucrati cu grijă pentru
că la sfarșitul activității noastre
vom stabili împreună care dintre Explicația
ghetuțe este cea mai frumoasă
și va fi prezentată la expoziție,
iar Moșul ne va da o
bombonică .”
5.Dirijarea Prezentarea produsului
învățării model și expunerea acestuia în
Conversaţia
fața copiilor pentru a fi ușor
vizualizat Comportamentul
(calitate,formă,mărime,culoare) copiilor
Asa va trebui sa arate si
cosuletele voastre.
Fiecare copil va avea pe
Planșe
masă materialele necesare
relizării temei. Deprinderea de a
lipii folosind
Se cere copiilor să
tehnicile învățate
denumească materialele
specifice (ghetuță, fulgi,
inimioare, lipici, autocolante cu Explicația
diverse modele, şerveţele
umede).
Explicarea și demonstarea
tehnicii de lucru
Se va explica și demonstra Exercițiul
tehnica de lucru. Se lucrează pe
model, lipind materialele Modul de implicare
adecvat. în activitate
Se enumeră reguli ce
trebuie respectate în realizarea
lucrării: utilizarea corectă și
atentă a materialelor, aspectul
estetic al produsului final,
încadrarea în timpul de lucru.
Exerciții pregătitoare Frontal
pentru încalzirea mușchilor mici
ai mâinilor:
„Mâna lebădă o fac
Care dă mereu din cap
Degetele sunt petale
Și se deschid ca o floare”.
-cântăm la pian; cântăm la
fluier; frecăm palmele; închidem
şi deschidem pumnii.
Executarea lucrării de către
copii.
Se reiau explicaţiile privind
modul de lucru dacă se observă
că nu au fost înţelese. Se
corectează eventualele greşeli.
6.Evaluarea După ce se anunță Conversaţia Autoevaluarea
încetarea lucrului se realizează o
mini – expoziție. Educatoarea va
analiza o lucrare a unui copil , Analiza produselor
având criteriile stabilite la activității.
începutul activității. Câțiva copii
Frontal
vor fi numiți să aleagă lucrările
„care le-au plăcut”motivând
alegerea făcută.Se vor stabili
cele mai frumoase lucrări.
7.Încheierea Se fac aprecieri generale și Conversaţia Receptivitatea
activității individuale asupra lucrărilor și a copiilor
Frontal
modului de lucru, copiii primind,
ca recompense bomboane de la
Moș Nicolae.

S-ar putea să vă placă și