Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

G R U P A : mare
D U R A T A : 30-35 minute
A R I A C U R R I C U L A R Ă : Educarea limbajului
D E N U M I R E A A C T I V I T Ă Ţ I I : Lectura după imagini
T E M A A C T I V I T Ă Ţ I I : “Toamna cea bogată”
SCOPUL: Dezvoltarea deprinderii de a desprinde dintr-o plansă elementele esenţiale, de a analiza şi sintetiza informaţiile
furnizate şi descoperite, de a formula propoziţii corect din punct de evdere gramatical.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 – să exprime în propoziţii corecte gramatical, conţinutul planşelor: “Munca în livadă” şi “Munca în vie”;
O2 – să recunoască fructele şi denumirile locurilor de provenienţă incluse în sinteze parţiale;
O3 – să utilizeze într-un context nou cunoştinţele acumulate despre muncile de toamnă.

M A T E R I A L D I D A C T I C : planşă cu munca în livadă, în vie, cu munca în curte, suport, indicator, jetoane, unelte din
plastic.

Etapele Conţinutul activităţii Metode şi Evaluarea


activităţii procedee
I. Organizarea  aerisirea sălii de grupă
activităţii  aranjarea scaunelor în semicerc
 intrarea copiilor
II. Captarea atenţiei
Introducerea în activitate Se realizează printr-o conversaţie despre anotimpul toamna: Capacitatea de
 Ce anotimp este acum? a răspunde la
 De unde ştim că este toamnă? conversaţia întrebări prin
 Ce poezie despre toamnă ştiţi? propoziţii
scurte
III. Anunţarea temei Îi anunţ pe copii că urmează să citim aceste tablouri, povestind tot
ce vedem pe ele.

IV. Desfăşurarea Mai întâi, copiii vor intui liber ceea ce văd (o livadă în care
activităţii oamenii culeg fructele din copaci), după care se va trece la analiza Capacitatea
organizată a tabloului. Analiza aspectelor va fi realizată după un expunerea copiilor de a
a) Analiza aspectelor plan logic de întrebări: analiza
din tabloului 1 Plan logic de întrebări: imaginile
 Ce vedeţi pe acest tablou? date,
 Unde se află oamenii? identificând
 Ce fac oamenii din partea dreaptă a tabloului? Conversaţia elementele de
 Ce fac oamenii din mijlocul tabloului? toamnă.
Secvenţa nr. 1  Ce fac oamenii după ce au tăiat crengile uscate?
 Ce alte munci mai fac oamenii în livadă?
 Aţi fost vreodată într-o livadă? Ce aţi făcut acolo?

Se va realiza prin alegerea cartonaşelor cu imagini ce reprezintă


unelte cu care lucrează oamenii în livadă. Copiii vor trebui să
Capacitatea
explice ce se face cu fiecare unealtă.
copiilor de a
b) Sinteza parţială sintetiza
Copiii vor realiza sinteza parţială a ceea ce au văzut, rezumând
informaţiile
ideea tabloului prin mai multe propoziţii.
prezentate.

Secvenţa nr. 2  Să-mi spuneţi unde sunt aceşti copii?


 Cum îngrijesc ei pomii din curte? conversaţia
 Ce aspect de muncă este în plus aici faţă de tabloul precedent?
2
 Cu cine sunt copiii în curtea grădiniţei?
 Ce fac copiii cu sapele? Capacitatea
 Ce fac copiii cu lădiţele? copiilor de a
............................................... se exprima
Se va fac prezentarea ideilor principale din tablou, prin propoziţii corect, în
Sinteza parţială scurte. exerciţiul propoziţii.

După ce am citit tablourile, se face un rezumat la tot ce s-a


c) Sinteza finală observat în tablouri, propun copiilor să dăm un titlul tablourilor
(La cules de mere, la cules de struguri, Ce lucrează oamenii
toamna …)

III. Încheierea activităţii Educatoarea va aprecia modul în care au răspuns copiii la buline roşii
activitate.

S-ar putea să vă placă și