Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Data: 20.10.2021
Unitatea de învățământ: Grădinița cu program prelungit Nr.8
Grupa: Mare, BAMBI
Educatoare: BOICIOC TUNDE
Tema săptămânii: „Frumoasele toamnei , florile”
Tema activității: „Micuța crizantemă” de Aurora Georgescu
Domeniu experențial: DLC
Disciplină: Limba și comunicare
Tipul activității: Repetare și memorizare
Scopul activității: Memorarea unui text liric in strofe , îmbogățirea vocabularului
cu noi cuvinte și exersarea limbajului expresiv.

Mijloc de realizare:
-informative – demonstrative
Obiective didactice:
O1- să rețină titlul poeziei;
O2- să recite poezia respectând intonația , ritmul , tonul , pauzele;
O3- să demonstreze înțelegerea textului poeziei;
O4- să extraga mesajul educativ

SCENARIUL LECȚIEI
Etapele activității Conținutul științific Strategii Evaluare
didactice

1.Moment -stabilire unui climat psihologic


organizatoric favorabil desfășurării activității
-aranjarea scăunelelor in semicerc
-pregătirea materialului didactic
necesar activității
2.Captarea Activitatea va începe prin repetarea Conversația
atenției poeziei pe care deja o știu copiii ,
numită „Toamna” de Demostene
Botez. Copiii o să iasă în față in grupe
de câte 2 sau 3 pentru a o recita și a-și
aminti poezia.
Lecția este întreruptă de intrarea unui
poștaș în grupă , acesta îmi aduce un
plic. Sunt foarte surprinsă la primirea
plicului ca și cum nu aș știi despre ce
este vorba. Copii vor fi intrebați de mai
multe ori dacă își doresc să afle ce se
este în plic , iar la insistențele lor plicul
se deschide. În plic se află o scrisoare
care vine de la Zâna Florilor care le-a
trimis cea mai frumoasă poezie
„Micuța Crizantemă” de Aurora
Georgescu.
3.Anunțarea Astăzi vom învăța o poezie foarte Conversația
temei și a frumosă numită „ Micuța Crizantemă”
obiectivelor

4.Dirijarea Familiarizarea cu conținutul textului- Demonstrația Dacă au înțeles


învățării acesta va fi recitat/citit cu un limbaj și cuvintele noi.
o intonație expresivă. Se va explica Observația
despre ce este poezia și care este tema
poeziei.
Recitarea model Explicația
Voi recita clar și expresiv poezia în
întregime. Se va recita incă odată
cooerent și expresiv și se vor prezenta
imegini sugestive.
Se vor explica cuvintele necunoscute
„ brumă” , „crizantemă” , „ivește” ,
„ton”.
„brumă”- strat foarte subțire și alb de
zăpadă care acopera iarba și fructele
dimineța iar la apariția soarelui se
topește
„crizantemă”- o floricică care poate fi
de toate culorile și crește toamna
târziu
„ivește„- cum apare , cum se arată
„ton”- un sunet muzical
Poezia va fi memorată pe unități
logice. Se va repeta prima strofă cu 2-3
copii , apoi se va trece la următoare
strofă care va fi repetată împreună cu
strofa precedentă pentru fixarea in
memorie a fragmentelor logice in
succesiunea lor firească. Astfel la final
se repetă integral și individual.
5.Obținerea Se realizează prin metoda blazonului Metoda Dacă au răspuns la
performanței la care o să lucrăm împreună. blazonului întrebări
Se va scrie titlul in partea de sus a Conversația
blazonului , iar cerințele o să fie pe
baza textului.
În primul cadran al blazonului o să
trebuiască să deseneze un pom cu
frunze in culorile tomnii , specific
primei strofe a poeziei.
În al doilea cadran o să încercăm să
desenăm o crizantemă fiind personajul
principal al poeziei.
În al treilea cadran o să incercăm să
desenăm împreună un pitic care stă pe
o frunză.
Iar la ultimul cadran al blazonului o să
fie rugați unul sau mai mulți copii să
deseneze ce le-a plăcut lor cel mai mult
din poezie și de ce iși aduc ei aminte
cel mai bine din text.
6.Asigurarea De ce îi este frică micuței crizanteme? Conversația Dacă au răspuns la
feedback-ului Ce urmează să îi spună Micuța întrebări
Crizantemă brumei?

7.Evaluarea și Se vor face aprecieri verbale generale Conversația


încheierea asupra modului de activare al copiilor
activității la această lecție.
Toții copiii vor primi stikere zâmbitoare
pentru activitatea lor la lecției de
astăzi.

Anexa1
Anexa2

S-ar putea să vă placă și