Sunteți pe pagina 1din 6

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT:

GRUPA:
DATA
NUMELE ŞI PRENUMELE CADRULUI DIDACTIC:

PROIECT DE ACTIVITATE

TEMA ANUALĂ: „Când, cum și de ce se întâmplă”


PROIECT TEMATIC: „Toamna în culori”
SUBTEMA PROIECTULUI: „Bogățiile Toamnei”
DOMENIUL DE ACTIVITATE: DȘ2 (Activitate matematică)
TEMA ACTIVITAŢII: „Mere coapte, colorate, în panere așezate” (grupare după culoare și mărime)
MIJLOC DE REALIZARE : Joc didactic
TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidare de cunoștințe, priceperi și deprinderi

SCOPUL ACTIVITĂŢII:
Consolidarea cunoștințelor privind anotimpul toamna, privind fructele care se coc în acest anotimp și culorile predominante; gruparea de obiecte
după două criterii date (culoare, mărime).

1
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
1. - să denumească cel puțin 2-3 fructele de toamnă;
2. - să identifice culorile roși, galben și verde;
3. - să identifice mărimea obiectelor: mare sau mic;
4. să grupeze fructele după criteriul dat (culoare/marime).

STRATEGII DIDACTICE

Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, jocul de probă, problematizarea


Mijloace: Jucărie Aricel, coș cu mere naturale (roșii, verzi, galbene/ mari și mici), coșuri mar. și mici.

DURATA: 20-25 minute

SARCINA DIDACTICĂ: Copilul alege un obiect (un măr) din coșul cu fructe, va recunoaște culoarea, iar în complicarea jocului și mărimea,
apoi îl va așeza la grupa care îi corespunde. Copilul care răspunde corect are dreptul de a alege următorul copil care să aleagă un măr din coș. În
cazul în care se răspunde greșit, acel copil este sprijinit de educatoare sau de colegi pentru a da răspunsul corect.

REGULILE JOCULUI: Copii au de luat câte un măr din coș pe care îl vor așeza în funcție de culoare/mărime la grupa corespunzătoare.
Copilul care răspunde corect are dreptul de a alege următorul copil care să aleagă un măr din coș.

ELEMENTE DE JOC: jucărie, mere naturale, surpriza, aplauze

2
BIBLIOGRAFIE
 “Curriculum pentru educația timpurie -2019“

 “Reperele fundamentale în învăţarea şi dezvoltarea timpurie a copilului de la naştere la 7 ani“

DEMERSUL DIDACTIC
STRATEGII
SECVENTA DIDACTICE
DIDACTICA CONŢINUT ŞTIINŢIFIC Material EVALUARE
Metode si didactic /
procedee Mijloace de
invatamant
1.Moment Se asigură condiţiile necesare desfăşurării optime a activităţii:
organizatoric -aerisirea sălii de grupă
- scăunelele sunt aranjate în semicerc.
- materialului didactic este pregătit pe măsuță, în fața copiilor
2.Captarea Arcel, prietenul Zânei Toamna, vine cu multe surprize, dar este tare Conversația Jucărie Aricel
atenţiei îngrijorat. Zâna Toamnă i-a cerut să o ajute să grupeze merele din coș, Coș cu fructe
după culoare, dar el nu știe cum să facă acest lucru. El îi roagă pe
copii să îl învețe ei, pentru că el încă nu cunoaște culorile.
3. Reactualizarea Reactualizarea cunoștințelor se va face printr-o scurtă conversație prin Conversația Frontală

3
cunoștiințelor care copiii răspund la 2-3 întrebări: “Ce culoare are soarele?/ Ce Individuală
culoare are iarba?/Ce culoare are sângele?”
Apoi cei mici vor fi îndemnați să numească ei fructe de toamnă și să
spună ce culoare au acestea.
4. Desfasurarea 1. Prezentarea jocului Explicația Jucărie Aricel, Frontală
jocului coș cu fructe Individuală
Educatoarea prezință titlul jocului “Mere coapte colorate, în panere (mere roșii,
așezate” și prezintă regulile de joc. Aricel va numi un copil care să galbene, verzi,
vină, să aleagă un măr din coșul cu fructe, să spună care este culoarea mari și mici),
lui și apoi să îl așeze la grupa potrivită culorii sale. Copilul care coșulețe de
răspunde corect are dreptul de a alege următorul copil. În cazul în care diferite
răspunsul este greșit este ajutat de educatoare sau de colegi pentru a dimensiuni
găsi răspunsul corect. pentru formare
de grupe în
2. Demonstrarea jocului Explicația funcție de
Educatoare explică și demonstrează cum se joacă jocul. Ea le atrage Demonstrația culoare și
atenția copiilor că, la final, atunci când în coșul adus de Aricel nu mai mărime.
este niciun obiect, toate merele trebuie să se afle în unul din cele trei
coșulețe, fiecare la culoarea sa (merele roșii în coșulețul cu mere roșii,
cele galbene în coșulețul cu mere galbene, iar cele verzi în coșulețul
cu mere verzi). Explicația

4
3. Jocul de proba Demonstrația
Jocul de probă se va realiza de către un copil, cu ajutorul educatoarei.
Dacă este necesar se revine asupra sarcinilor sau a modului de
verbalizare a acțiunilor.
Exercițiul
4. Varianta I:
Executarea jocului propriu – zis. Se urmăreşte ca la joc să participe cât
mai mulţi copii, regulile stabilite să fie respectate de toţi participanţii,
iar sarcinile să fie corect îndeplinite și să se folosească un limbaj
adecvat. Se stimulează buna dispoziţie şi menținerea unui ritm
antrenant. Răspunsurile corecte vor fi apreciate şi aplaudate, iar
copilul care dă răspunsul alege următorul participant la joc.

5. Varianta a- II-a:
În complicarea jocului copiilor li se cere să separe grupele de mere Explicația
colorate și după mărime, astfel încât să formeze aibă la final mai Exercițiul
multe grupe (grupa merelor mari roșii, grupa merelor mici roșii/ grupa
merelor mari galbene, grupa merelor mici galbene/ grupa merelor mari
verzi, grupa merelor mici verzi).
5. Obținerea Copiilor li se atrage atenția că în coșulețele cu mere vântul a amestecat Conversația Frontală
performanței culorile (un măr roșu s-a rătăcit printre merele galbene, iar un măr Problematizarea
verde se află printre merele roșii). Este solicitat unul sau doi copii să-l

5
ajute pe Aricel să rearanjeze merele.

6.Încheierea Se fac aprecieri individuale şi colective asupra modului de comportare Frontală


activităţii şi participare la activitate. Individuală

Notă: Foto cu materialele didactice și etapele activității în Anexa 5

S-ar putea să vă placă și