Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DE ACTIVITATE

NIVELUL: I (GRUPA MICĂ)


TEMA ANUALĂ: Când, cum și de ce se întâmplă?
SUBTEMA: ”Astăzi în grădină crizantemele înfloresc!”-FLORI DE TOAMNĂ
FORMA DE REALIZARE: ACTIVITATE INTEGRATĂ- ADP+ALA1+ADE ( Ds+DEC)+ALA2
Activități de învățare:
ADP: Întâlnirea de dimineață: Florile surori
ALA 1: Construcții: Vaze pentru flori
Alfabetizare: ”Citim” imagini despre flori de toamnă
Joc de rol:” La florărie”
1. DOMENIUL ȘTIINȚĂ: CUNOAȘTEREA MEDIULUI: OBSERVARE: ”CRIZANTEMA”
2. DOMENIUL ESTETIC ȘI CREATIV: PICTURĂ: ”CRIZANTEMA”-FORME SPONTANE CU
INSTRUMENTE VARIATE
DENUMIREA ACTIVITĂȚII:” ASTĂZI ÎN GRĂDINĂ CRIZANTEMELE ÎNFLORESC!”
TIPUL ACTIVITĂȚII: DOBÂNDIRE DE CUNOȘTINTE, FORMARE DE PRICEPERI ȘI DEPRINDERI
Sarcini de lucru:
ADP: să comunice impresii,sentimente, să împărtășească sentimente
să cânte cântecelele specifice întâlnirii de dimineață
să participe la completarea calendarului naturii
să participe la activitatea de grup: Roata toamnei
ALA: Construcții: să construiască vaze pentru flori cu materialele puse la dispoziție
Să alterneze conform dorinței proprii materialele de diferite culori

JOC DE ROL: să utilizeze în jocul de rol florile-crizantemele


să interpreteze atât rolul de vânzător precum și pe cel de cumpărător
șă folosescă materialele din centru: casă de marcat,bani,vaze,șorțulet

ALFABETIZARE: să ”citească” imaginile cu flori de toamnă și să comunice impresii, păreri din experiența proprie
să verbalizeze despre flori aspecte generale cunoscute(rădăcină,tulpină,frunze,flori,formă,culoare,miros)

SCOPUL ACTIVITĂȚII:
Dezvoltarea capacitatii de cunoastere și înțelegere a mediului înconjurator,precum și stimularea curiozității pentru
investigarea acestuia;
Antrenarea sistematică și multilaterală a analizatorilor în procesul de cunoaștere;
Dezvoltarea capacitații de întelegere a necesității îngrijirii mediului înconjurator;
Educarea dragostei față de frumosul din natură, a dorinței de a participa activ la realizarea și menținerea lui.
Domenii de dezvoltare:
Dezvoltare fizică,a sănătății și igienei personale
Dezvoltarea socio-emoțională
Capacități și atitudini în învățare
Dezvoltarea cognitivă și cunoașterea lumii
Dimensiuni ale dezvoltării:
Poziționează corpul și membrele în mod corespunzător pentru a imita ceva sau pe cineva ori pentru a executa o mișcare
Demonstrează conștientizarea simțurilor în acțiuni
Urmează indicațiile adulților în ceea ce privește comportamentul adecvat în anumite situații
Interacționează,din proprie inițiativă cu copiii apropiați ca vârstă,în diferite contexte
Împărtășește celorlalți trăirile/emoțiile sale și reacționează adaptativ la contexte sociale variate
Formulează întrebări referitoare la schimbările din jur
Găsește forme și mijloace noi de exprimare a gândurilor și emoțiilor prin muzică,desen,dans,joc simbolic
Descrie și compară nevoile de bază ale ființelor vii
Descrie timpul probabil și ilustrează o anumită stare a vremii
OBIECTIVE PRIORITARE:
Să comunice impresii și idei pe baza observării efectuate
Să descrie verbal anumite schimbări, transformări din mediul apropiat
Să descrie caracteristicile și elementele componente ale crizantemei prin antrenarea tuturor organelor
de simț( forma, culoarea ,mirosul)
Să participe activ la activitățile de grup inclusiv la activitățile de joc
Să cunoască și să utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unei activități de pictură
Să aplice reguli de igienă corespunzătoare activităților estetice și să-și formeze o ținută corporală
corectă în timpul lucrului
Să obțină efecte plastice, forme spontane și elaborate prin tehnici specifice picturii
Să denumească materialele utilizate pentru realizarea picturii: suport plastic, acuarele, bețisoare

METODE ȘI PROCEDEE: CONVERSAȚIA, DEMONSTRAȚIA , EXPLICAȚIA, EXERCIȚIUL, EXPUNEREA,


OBSERVAȚIA
MIJLOACE DIDACTICE: crizanteme(flori),tempera,bețisoare,suport plastic,planșă calendarul naturii,planșă crizantemă,
Roata toamnei-wordwall,film –observare crizantema
DURATA: 40 min

Scenariul zilei
Etapa 1
Programul zilei începe cu întâlnirea de dimineață.Copiii sunt așezați în semicerc respectând distanțarea socială având în
vedere însă relaționarea în bune condiții.
Salutul se va realiza astfel: Dimineața a sosit
La grădiniță noi am venit
În semicerc ne așezăm
Cu toții ne salutăm!
A început o nouă zi,
Bună dimineața, copii!
-Bună dimineața, doamna educatoare!
- Bună dimineața, buburuzelor, bine ați venit!
Azi ne vom juca și ne vom distra dar mai întâi ne vom saluta!
Cântecul:
Ursuleții s-au trezit, bună dimineața Ritmul de înviorare ne-a cuprins pe fiecare
Iepurașii s-au trezit bună dimineața După ce ne-am făcut patul a urmat apoi spălatul
Soriceii s-au trezit, bună dimineața În urechi, pe subsiori,pe ochi și pe dințisori
Și copiii s-au trezit bună dimineața! Bine e să fi curat, îngrijit și pieptănat.
Ca să faci tot ce poftești Să n-alergi după tramvai și să nu te împiedici, vai,
Și ca să nu te grăbești, Și- o să fi de toți iubit sănătos și fericit!
Fii devreme la culcare și devreme la sculare.

Calendarul naturii
Calendarul naturii se va realiza prin așezarea jetonului corespunzător pentru vreme.

Luna NOIEMBRIE Anul 2020


LUNI MARŢI MIERCURI JOI VINERI
lipeşte vremea! Decupează şi
Colorează imaginea!cifra! Colorează 16 17 18 19 20

După ce ne-am adunat și frumos ne-am salutat,


Colegii ne-am întâlnit oare cine nu a venit?

Prezența se va realiza prin așezarea simbolurilor copiilor de către educatoare pe panoul de prezență, iar simbolurile celor
absenți se vor așeza separat.
Salutul: se va realiza prin jocul Prieteni. Copiii se vor saluta virtual indicând cu degetul arătător prietenul ales din grupul de
colegi.
Cântec: Prieteni,prieteni,un,doi,trei
Toți aici sunt prietenii mei.
Si tu îmi esti prieten,și tu imi esți prieten.
Și tu îmi esti prieten, și tu imi ești prieten.
Friends,friends,one,two,three,
All my friends are here with me.
You re my friend,you re my friend…….
Friends,friends,one,two,three,
All my friends are here with me.
Împărtășirea: Cum vă simțiți astăzi?
Cum vă simțiți acasă?
Vă este dor de grădiniță?

Activitatea de grup: Roata Toamnei.


Copiiilor le este prezentată Roata Toamnei iar ei prin apăsarea butonului: Spin it-Învârte roata! Vor descoperi
câte un element de toamnă:pară, măr,dovleac,frunze,umbrelă,crizanteme etc. Copilul care învârte roata va trebui să
denumească elementul la care roata s-a oprit și să spună ceva despre acesta.

Noutatea și obiectivele zilei: Astăzi,copii,vom observa crizantema,vom picta această floare frumoasă,vom cânta,ne vom
distra și în aceasi timp vom și învăța lucruri noi și interesante despre florile de toamnă.

Tranziție: Dansează Hopa-Hopa- https://www.youtube.com/watch?v=E6gelBNn6WI


Etapa 2:
Domeniul Știință: Cunoașterea mediului înconjurător: Observare : Crizantema

Domeniul estetic și creativ: pictură : Crizantema

Evenimentul Conținutul științific Strategii Evaluarea


didactic didactice
1.Captarea Se va realiza cu ajutorul surprizei din partea Zânei Toamna- Observația Observație
atenției Coșulețul toamnei : fructe, legume, flori de toamnă precum și curentă
planșa Crizantema. Conversația
Zâna Toamnă îi roagă pe copii să învețe cât mai multe lucruri
despre această floare și să o picteze cu culori frumoase.
2.Reactualizare
a cunoștiințelor Se vor purta discuții cu privire la diferite elemente de toamnă
găsite în Coșulețul toamnei: denumirea elementelor: măr, pară,
3. Anunțarea frunză, dovleac, morcov, crizantema.
temei și a
obiectivelor Pentru că știm atât de multe lucruri despre anotimpul toamna și
am descoperit ce ne-a adus Zâna Toamnă, astăzi vom învăța
despre această floare-crizantema iar după ce vom afla lucruri Conversația
4.Dirijarea interesante despre ea vom picta întreaga floare cu ajutorul euristică
Procesului de acuarelelor si al beșisoarelor.
învățare
Educatoarea prezintă copiilor Crizantema.
5.Obținerea Ce este aceasta copii? ……Aceasta este o floare.
performanței Ce culoare are floarea? ……floare este de culoare galbenă.
Știți voi cum se numește această floare?........Crizantemă
Unde cresc florile? ……în grădină
In ce anotimp înfloresc aceste flori?....în anotimpul toamna
Noi știm că orice floare pentru a trăi și a crește are nevoie de
apă, soare, lumină și de pământ. Conversația
1.Aspect exterior
Haideți să ne uităm puțin la modul cum arată această floare.
Crizantema este o floare destul de înaltă si este formată din mai
multe părți:
în partea de jos crizantema are rădăcina bine înfiptă în pământ,
apoi tulpina lungă și rezistentă, frunzele de culoare verde și
floarea.
Observația
Sinteza parțială: se va realiza de către educatoare

2.Părțile componente
Haideți să privim cu atenție rădăcina.
Cum este rădăcina?
Ce culoare are? ……de culoare albă
Cum sunt firicelele rădăcinii?.....subțiri și lungi
La ce folosește rădăcina?Ce rol are?.....rădăcina ajuta floarea să
se fixeze în pământ.
Sinteza parțială
Se va realiza de către educatoare
Rădăcina se continuă cu tulpina. Învățarea prin
Haideți să privim cu atenție tulpina. descoperire
Cum este tulpina?.....înaltă, tare, lemnoasă, de culoare verde
Ce s-ar întâmpla dacă Crizantema nu ar avea tulpina puternică și Exercițiul
rezistentă?.....Crizantema s-ar rupe sub greutatea florii, vântul de euristic
toamnă ar sufla și ar rupe-o repede.
Sinteza parțială: se va realiza de către educatoare împreună cu
copiii.
Priviți cu atenție tulpina. Ce observăm pe tulpină?....frunze
Cum sunt frunzele?....frunzele sunt mari,verzi,crestate pe
margini.
Să știți copii că în frunze se prepară hrana crizantemei de aceea Observația
ele mai sunt numite și ”bucătăria plantei”.
După ce am observat frunzele, haideți să ne uitam și la floarea
crizantemei.
Ce observăm? Cum este floarea?.....floarea este mare, de culoare
galbenă Conversația
Ce formă are floarea?....rotundă
Cum sunt petalele?.....petalele sunt lungi, înguste, așezate sub
formă de raze. Explicația
Câte petale are o crizantemă?Le putem număra?.....multe
Petalele sunt subțiri,catifelate,dacă sunt scuturate ele cad, sunt
așezate unele lângă altele pornind toate din mijlocul florii.

3.Mod de întrebuințare
La ce folosesc oamenilor crizantemele?.....crizantemele sunt
flori de toamnă foarte frumoase,ele înfrumusețează casa,camera
noastra, sala de grupă.Au un miros plăcut și sunt colorate.Mulți
pictori au pictat și pictează crizantema deorece este una dintre
cele mai frumoase flori.

Sinteza finală
Se va realiza printr-un clip video-observare Crizantema.
https://www.youtube.com/watch?v=MtEjFU-VRbQ

Tranziție: https://www.youtube.com/watch?
v=7kgb2HOlWA8&t=257s
7. Intuirea Se trece la activitatea de pictură.
materialelor Vă rog să imi spuneți ce aveți voi pe măsuțe……foaie de hartie, Observația
acuarele,bețisoare. Conversația
Ce credeți că vom face cu aceste materiale?....vom picta

8.Prezentarea Discuții pe baza planșei. Conversația


planșei model
9.Anunțarea Astăzi vom picta crizantema cu ajutorul culorilor și al Conversația
temei si a bețisorului iar voi vă rog să fiți atenți pentru a realiza tablouri
obiectivelor minunate.
10. Vă rog să fiți atenți pentru că vă voi arăta cum pictăm. Exercițiul
Demonstrarea Cu mânuța cu care scriem, luăm bețisorul îl înmuiem în apă și
model apoi în culoarea verde. Începem din partea de jos a foii și ușor
cu culoarea verde vom picta tulpina crizantemei.
Tulpina este lungă, subțire iar apoi pe tulpină pictăm frunza.
Din nou înmuiem bețisorul în culoare și pictăm și cea de-a doua
frunză în partea opusă primei frunze pictate.
Ce urmează?.....floarea
Pentru floare eu voi folosi culoarea galbenă dar voi puteți utiliza
fie roșu, mov(violet),alb.
Deasupra tulpinei, la capătul acesteia voi porni din centrul florii
și voi picta petalele una lângă cealaltă, parcă ar fi raze de
soare.Crizantema este gata!

11. Se va realiza prin cântecelul” Ne jucăm, ne jucăm!”.Copiii vor Demonstrația


Exerciții pentru intona cântecelul concomitent cu mișcarea degețelelor și Explicația
încălzirea încălzirea mușchilor mici ai mâinii.
mușchilor mici
ai mâinii
12.Executarea Copiii realizează individual lucrările.
propriu-zisă În timp ce copiii pictează le voi asigura fond muzical:
https://www.youtube.com/results?
search_query=vivaldi+autumn
13.Evaluarea Se fac aprecieri generale și individuale.
performanțelor
Etapa 3. ALA2: Euritmie:”Florile dansează!”-Vivaldi-Toamna(fragment)
Copiii stau ghemuit cu palmele deasupra capului imitând o floare rotundă, floarea privește către soare,dansează
și se simte bine pentru că este cald afară.Începe să adie vântul ușor,floarea se leagănă spre stânga și spre dreapta apoi
floricelele se rotesc până cand obosesc și se așează pe stratul de flori unde adorm.

S-ar putea să vă placă și