Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 11.11.2022
GRUPA: Mijlocie
EDUCATOARE:
DOMENIUL DE ACTIVITATE: Domeniul om si societate
Activitate practic-gospodareasca
TEMA ACTIVITATII: „Salata de fructe”
TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidare si sistematizare de cunostinte
MIJLOC DE REALIZARE: aplicatii gospodaresti
FORME DE REALIZARE: frontal, individual, pe grupuri
SCOPUL ACTIVITĂŢII: consolidarea unor deprinderi practic-gospodaresti
DIMENSIUNII ALE DEZVOLTARII:
C 3 Activare si manifestare a potentialului creativ.
COMPORTAMENTE VIZATE:
C 3. 2. Demonstreaza creativitate prin activitati artistico – plastice, muzicale si practice, in
conversatii si povestiri creative.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1- să prezinte modalităţi de consumare și de conservare a fructelor
O2- să recunoască şi să denumească fructele şi celelalte materiale pe care le vor folosi
O3- să prezinte importanţa consumării fructelor
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, demonstratia, observarea.
MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT : fructe proaspete, castronele, lingurițe, cuțite, șervețele,
recompense
DURATA ACTIVITĂŢII: 25 minute
LOCUL DESFĂŞURĂRII: sala de grupă
BIBLIOGRAFIE: Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii;
Curriculum pentru educație timpurie 2019.

SCENARIUL ACTIVITĂŢII

NR. EVENIMENTUL CONTINUTUL STIINTIFIC STRATEGII EVALUARE


CRT DIDACTIC DIDACTICE

1. Moment Se asigura un climat optim pentru


organizatoric desfasurarea activitatii:
-aerisirea salii de grupa
-pregatirea materialului didactic
necesar; ;
- introducerea copiilor în clasă, după ce
s-au spălat pe mâini;
2. Captarea atentiei Educatoarea prezinta un cos cu fructe. Explicatia, frontala
Se poarta o scurta discutie despre modul conversatia
cum se consuma.
- Ce observaţi?
- Ce fructe sunt în el?
- Voi ce aveţi pe mese?
3. Reactualizarea Se realizeaza printr-o scurta conversatie Conversatia frontala
cunostintelor despre ce am învăţat săptămâna aceasta?
-Cum se pot consuma fructele?
- Ce au pregătit mamele voastre din
fructe?
4. Anuntarea temei si Astăzi, , vom face salata de fructe.Va explicatia frontala
a obiectivelor voi arata cum sa taiem fructele,cum sa le
amestecam. La sfarsit,veti manca salata
facuta de voi. Dar inainte de a tăia
trebiue să ne aducem aminte despre tot
ce am învățat despre fructe.Voi descrie
un fruct,iar cel care îl recunoaște îl va
alege și îl va tăia.
5. Desfasurarea Educatoarea solicita 1-2 copii sa Frontal-
activitatii denumeasca fructele de pe masa, apoi le individuala
explica (in timp ce le demonstreaza)
etapele pe care le vor parcurge pentru a
pregati salata.
Dupa taierea fructelor si amestecarea
lor, copiii vor contibui la asezarea
mesei, dezvoltandu-si abilitatile practice
:sa manuiasca tacamurile, farfurioarele, Explicatia
servetelele.
Voi arata copiilor cum sa se serveasca, Demonstratia
cum sa manance.

6. Obtinerea Se va realiza prin intrebari legate de Conversatia individuala


performantei activitate, de etapele pregatirii salatei de
fructe. Ce am făcut la activitatea
gospodărească?
- Ce produse am folosit?
- Cum am procedat?
7. Incheierea Se vor face aprecieri asupra modului in Conversatia Frontal-
activitatii care au raspuns copiii la activitate si se individuala
vor acorda recompense (autocolante cu Explicatia
fete zambitoare) .

S-ar putea să vă placă și