Sunteți pe pagina 1din 19

PROIECT DIDACTIC

Data: 26.10.2017
Instituția: Grădiniţa cu Program Prelungit Nr. 1, Iaşi
Grupa: Mică
Nivel: I
Educatoare: Pavel Andreea-Nicoleta
Tema anuală de studiu: ,,Cine sunt/suntem?”
Tema proiectului: ,,Toamna cea bogată”
Subtema: ,,Fructe de toamnă”
Tipul activităţii: Transmitere şi însuşire de noi cunoştinţe
Categoria de activitate: Integrată
Durata: O zi
Mijloc de realizare: Activitate integrată
Forma de organizare: frontală, individuală, pe echipe
Activităţi de învăţare:
1. Activităţi de dezvoltare personală: ADP
Întâlnirea de dimineaţă: ,,Vitamine, vitamine!”
Salutul: Bună dimineața!
Rutine: deprinderi specifice;
Tranziţii:
- ,,Fructele căzute” (joc de mişcare)
- ,,Bat din palme: clap! clap! clap!”

2. Jocuri şi activităţi liber alese:


ALA 1:
Artă: ,,Colorăm fructele preferate”
Bibliotecă: ,,Ghicitori despre fructe”

3. Activiăţi pe domenii experienţiale: DOS 1 + DEC 2


DOS 1 – Educaţie pentru societate: ,,Fructe multe să mâncăm, după ce noi le spălăm”
(convorbire)
DEC 2 – ,,Acum e toamnă, da!”- audiţie muzicală, învăţare cântec

4. Jocuri şi activităţi liber alese: ALA2


Joc distractiv: ,,Goana după fructe”

SCOPUL ACTIVITĂŢII:
- Însuşirea cunoştinţelor despre beneficiile consumării fructelor şi importanţa spălării acestora,
înainte de a fi consumate;
- Formarea deprinderii de a intona corect, expresiv şi omogen cântecul, respectând poziţia
corectă, tonul, semnalul de început, dicţia şi respiraţia în emiterea sunetului.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
ALA 1:
Artă: ,,Colorăm fructul preferat”
O1- Să coloreze fructul care-i place cel mai mult, respectând conturul;
O2- Să folosească culori potrivite pentru a colora fructul;

Bibliotecă: ,,Ghicitori despre fructe”


O3- Să răspundă corect la ghicitorile prezentate;
O4- Să descrie corect fructul ghicit;

ADE:
DOS 1 – Educaţie pentru societate: ,,Fructe multe să mâncăm, după ce noi le spălăm”
(convorbire
O5- Să formuleze răspunsuri corecte pentru întrebările adresate de către cadrul didactic;
O6- Să demonstreze modul în care trebuie spălate fructele;
O7- Să prezinte beneficiile consumului de fructe bine spălate;

DEC 2 – Audiţie muzicală, învăţare cântec- ,,Acum e toamnă, da!”


O8- Să asculte cu atenţie cântecul prezentat;
O9- Să memoreze cântecul pe baza modelului educatoarei şi a ilustraţiilor;
O10- Să interpreteze corect şi expresiv textul şi melodia cântecului ,,Acum e toamnă, da!”;

ALA2:

Joc distractiv: ,,Goana după fructe”


O11- Să își coordoneze mișcările corpului cu cele ale educatoarei;

STRATEGIA DIDACTICĂ:
Metode şi procedee: conversația, explicația, convorbirea, exercițiul, lectura, demonstrația, audiţia,
întrecerea pe echipe;
Mijloace de învăţământ: Zâna Toamnă, fişe cu fructe pentru colorat, ghicitori despre fructe, coş
cu fructe în stare naturală, vas cu apă, stimulente, calculator, imagini sugestive pentru conţinutul
cântecului, buline în formă de inimă, mere, pere, gutui;
Forma de organizare: frontală, individuală, pe echipe;
Resurse:
a) umane: 21 preșcolari.
b) bibliografice:
1. Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3-6/7 ani), Ministerul Educaţiei, Cercetării şi Tineretului,
Bucureşti, 2008;
2)Glava, A., Pocol, M., Educație timpurie.Ghid metodic pentru aplicarea curriculum-
ului preșcolar, Pitești,2009, Editura Paralela 45;
3) Gherghina, D.; Oprescu, N.; Dănilă, I.; Metodica activităţilor instructiv-educative în
învăţământul preprimar, Vol. I; Craiova, 2007, Editura Didactica Nova;
.
Are loc intrarea copiilor în sala de grupă şi ocuparea scăunelelor așezate în formă de
semicerc.
Activitatea va debuta cu salutul doamnei educatoare, care se va realiza prin tehnica ,,comunicării
rotative”. Se va începe de la stânga spre dreapta.
După salut, se va realiza prezenţa copiilor, iar copiii vor trebui să răspundă prezent atunci când
îşi aud numele strigat.
Calendarul naturii va fi completat de către copii prin întrebări precum : ,,În ce anotimp
ne aflăm?” ,“Care sunt lunile anotimpului de toamnă?” ”În ce lună ne aflăm? ” , ,,Cum este
vremea azi?” , ,,Ce zi este azi?”, ,,Care sunt zilele săptămânii? ”, ” Dacă ieri am fost în data de
25 octombrie, astăzi suntem în data de... ”, ” În ce an suntem? ”.
Noutatea zilei va consta în îndreptarea atenției către Zâna Toamnă, care le trimite câteva
sarcini. Se va intona cântecelul Ursuleții s-au trezit, iar apoi copiii sunt îndrumaţi să meragă la
centrele de lucru: (ALA1): – Artă: ,,Colorăm fructul preferat”; - Bibliotecă: ,,Ghicitori despre
fructe”.
Se va explica copiilor de la fiecare centru sarcina avută, iar la finalul activității, copiii vor fi
apreciaţi pentru munca depusă.
Urmează tranziția ,, Fructele căzute”, prin care copiii vor merge la baie şi la masă. La revenirea
în sala de grupă, cadrul didactic va începe o conversaţie cu copiii. După ce se va face
introducerea în activitate, cadrul didactic realizează o convorbire împreună cu preşcolarii, pe
baza unui plan de întrebări. După ce se va răspunde la primul set de întrebări, copiii vor fi
invitaţi, pe rând, să ia câte un fruct din coşul pregătit şi să le arate colegilor cum ar trebui acesta
spălat. La sfârşitul activităţii, copiii sunt rugaţi să precizeze încă o dată care sunt beneficiile
consumului de fructe bine spălate. Se vor face aprecieri verbale despre modul de desfășurare a
activității, iar copiii vor primi stimulente. Are loc tranziția ,,Bat din palme: clap! clap! clap!”,
ce face trecerea la activitatea muzicală– DEC 2, în care li se va propune copiilor să asculte, apoi
să memoreze cântecul ,,Acum e toamn, da!”. Startul activității va avea loc printr-o ghicitoare al
cărei răspuns va fi toamna. Se va prezenta copiilor cântecul la calculator, iar înainte de începerea
memorării acestuia, se vor face exerciţii de încălzire a vocii. Când se va trece la memorarea
cântecului, se vor prezenta imagini sugestive. Se vor forma apoi două echipe, pentru o întrecere
colegială, în care membrii aleşi reprezentanţi ai fiecărei echipe, trebuie să continue cântecul. Va
câştiga echipa care va şti cele mai multe pasaje din cântec. La sfârşitul activităţii se vor face
aprecieri verbale asupra modului în care copiii s-au implicat în activitate.

Activitatea zilei se va încheia prin activități liber alese ALA2, printr-un joc distractiv-
Goana după fructe, în care copiii vor trebui să își coordoneze mișcările în funcție de cele ale
educatoarei.
Desfăşurarea activităţii

Nr. Strategia didactică


crt. Secvențele Ob. Conţinutul instructiv-educativ Evaluarea
Op. Metode şi Mijloace de Forma de
lecției
procedee învăţământ organizare
didactice

Asigurarea condiţiilor necesare desfăşurării în


1. Moment bune condiţii a activităţii:
organizatoric -aerisirea sălii de grupă;
-aranjarea mobilierului în mod
corespunzător;
-pregătirea materialului didactic.

2. Captarea Se realizează prin orientarea atenției copiilor Conversaţia Frontală


atenției către Zâna Toamnă, care le spune copiilor că Zâna Toamnă
astăzi le-a trimis câteva sarcini, pe care, dacă Individuală
le vor îndeplini, aceasta va trimite soarele
afară şi va mai încălzi puţin vremea.
Anunțarea -,,Dragi copii, pentru că tema acestei
3. temei și a săptămâni este ,,Fructe de toamnă”, astăzi veţi Conversaţia Frontală
obiectivelor colora fructe, veţi asculta ghicitori despre
operaționale fructe şi veţi încerca să răspundeţi la ele. De
asemenea, vom vorbi împreună despre cât
este de important să mâncăm fructe, dar după
ce le spălăm, vom asculta un cântecel pe care Explicația Frontală
vom încerca să-l învăţăm şi ne vom juca
frumos împreună.

Dirijarea ALA1 Se evaluează


4. activității După ce copiii au fost împărţiţi la un centru Conversația Fişe cu fructe; capacitatea copiilor de
O1 de lucru, li se vor prezenta acestora sarcinile Frontală a colora fructul care-i
O2 de lucru: Explicația Ghicitori despre place cel mai mult,
O3 Artă: - ,,Colorăm fructul preferat” (Anexa 1) fructe; respectând conturul;
O4 Bibliotecă: - ,,Ghicitori despre fructe” Exercițiul Individuală Se evaluează
(Anexa 2) capacitatea copiilor de
La sfârşitul activităţii, se vor face aprecieri a folosi culori
asupra modului de implicare în activităţi. potrivite pentru a
colora fructul;
Se evaluează
capacitatea copiilor de
a răspunde corect la
ghicitorile prezentate;
Se evaluează
capacitatea copiilor de
a descrie corect
fructul ghicit;

5. Fixarea După tranziția Fructele căzute, copiii sunt


cunoştinţelor invitați să se așeze în semicerc pentru a
descoperi umătoarea surpriză. Activitatea de
educaţie pentru societate debutează cu o
scurtă conversaţie ţinută de către educatoare. Conversaţia
-,,Dragi copii, dacă aţi colorat atât de frumos Frontală
fructele voastre preferate, nu ne rămâne decât
să vorbim şi despre cât de important este să
mâncăm în fiecare zi fructe, dar numai după Conversaţia
ce le spălăm”.
Convorbirea se realizează pe baza Frontală Se evaluează
următorului plan de idei: capacitatea copiilor de
O5 1. Ce gust au fructele? a formula răspunsuri
2. Unde cresc fructele? corecte pentru
3. De ce trebuie să mâncăm fructe în fiecare întrebările adresate de
zi? Frontală către cadrul didactic;
4. Ce sunt vitaminele? Convorbirea
5. Ce trebuie să facem întotdeauna cu fructele
înainte de a le consuma?
6. De ce este bine să spălăm fructele înainte Individuală
de a le consuma?

Întrebări suplimentare:
Ce se poate întâmpla dacă nu spălăm fructele
înainte de a le consuma? Dacă fructele trebuie
să fie curate când le mâncăm, mâinile cum Conversaţia Frontală

trebuie să fie?
Individuală
O6 După această convorbire, se prezintă copiilor
un coş plin cu fructe în stare naturală şi un vas
mare cu apă. Cadrul didactic ia un fruct şi le Conversaţia Se evaluează

arată copiilor cum ar trebui spălat. Apoi, Exerciţiul Coş cu fructe în stare Individuală capacitatea copiilor de

fiecare copil este invitat, pe rând, să ia un naturală; a demonstra modul în

fruct din coş şi să le arate colegilor cum ar Demonstraţia care trebuie spălate

trebui să îl spele. Vas cu apă; fructele;


O7 După ce fiecare copil procedează cu fructul Frontală Se evaluează

ales astfel, cadrul didactic îi îndrumă să-l capacitatea copiilor de

mănănce şi să spună pe rând ce gust are şi Convorbirea Stimulente; a prezenta beneficiile

care sunt beneficiile consumului de fructe consumului de fructe

bine spălate. Individuală bine spălate;

Convorbirea continuă în acestă manieră,


utilizându-se şi alte întrebări, după caz.
În încheierea activității se vor face aprecieri
verbale, iar ca stimulente, copiii vor primi
buline verzi.

După tranziția ,,Bat din palme: clap! clap!


6. Obtinerea clap!”, copiii așezați în semicerc, trebuie să
performanței răspundă la o ghicitoare:
,,Iarba o ofileşte Conversaţia Ghicitoare Frontală
Vântul îl porneşte,
Frunza o vestejeşte, Lectura
Ploaia o porneşte!”
(toamna)
Copiii vor fi anunțați că, în continuare, vor Se evaluează
asculta un cântecel depre toamnă. După ce capacitatea copiilor de
O8 vor asculta acest cântecel, vor încerca să-l Calculator a asculta cu atenţie
înveţe în întregime sau doar o strofă-două, Audiţia cântecul prezentat.
după răbdarea şi capacităţile copiilor de
memorare şi concentrare.
Se va prezenta copiilor la calculator cântecul
ce urmează să fie învăţat. Demonstraţia Frontală
Pentru ca activitatea să fie cât mai reuşită,
trebuie efectuate câteva exerciţii de încălzire
şi omogenizare a vocii.
Exerciţiul .
Exerciţii de cultură muzicală:
1. Exerciţii de respiraţie:
a) „Suflăm spre frunza care cade din copac”-
se trage aer adânc în piept şi se suflă uşor spre
o frunză imaginară;
b) „Umflăm baloane colorate”-se trage aer
adânc în piept şi se elimină puternic aerul
printr-o singură expiraţie;
c) „Facem valuri în paharul cu apă”- se trage Conversaţia
aer adânc în piept şi se suflă uşor într-un Frontală
pahar cu apă, imaginar.
Exerciţiile se repetă, fiecare de două ori.
2. Exerciţii de dicţie:
„Nas, pas, în balans. Exerciţiul .
Huri, turi, ruri, muri,
Toc, poc, hai la joc!”
Pe timpul 1 se trage aer în piept, iar pe timpul
2 se spun versurile respective.
3.Exerciţii melodice:
a) de încălzire a vocii: Frontală
- sunete joase: ”Bat ciocanele”
Individuală
Exerciţiul
Cio-ca, bo-ca, poc, poc!
Cio-ca, bo-ca, poc, poc!

-sunete înalte:”Clopoţelul”

Cling, cling, cling, ciing, cling,cling.


b) de omogenizare a vocilor:
-se folosesc fragmente dificile din cântecul Exerciţiul
nou cu silaba neutră „la”: Frontală

La, la, la, la , la, la,


Exerciţiul
La, la, la, la, la, la.
Exerciţiile se vor face pe grupuri ,
respectându-se gesturile dirijorale . Frontală
După efectuarea acestor exerciţii se trece la
învăţarea cântecului. Se evaluează
O9 Copiii vor audia cântecul integral prezentat şi capacitatea copiilor de
la calculator (Anexa 3), apoi se va purta o a memoriza cântecul
discuţie pe marginea textului. Se învaţă textul Imagini sugestive pe baza modelului
pe fragmente logice, cu ajutorul imaginilor pentru conţinutul educatoarei şi a
reprezentative (Anexa 4), apoi se va intona cântecului ilustraţiilor;
linia melodică a cântecului cu silaba neutră
„la”, după care se va trece la îmbinarea
textului cu melodia.
Obţinerea performanţei – se va realiza printr-
o întrecere pe grupuri. Se vor forma două
echipe şi se vor alege doi copii din fiecare Se evaluează
O10 echipă. Aceştia trebuie să continuie cântecul Întrecerea pe capacitatea copiilor de
atunci când se va opri. Verificarea se va face echipe Pe echipe a interpreta corect şi
pe loc, realizându-se astfel o atmosferă de expresiv textul şi
întrecere colegială. Va câştiga echipa care melodia cântecului
reuşeşte să cânte mai multe fragmente Calculator ,,Acum e toamnă, da”;
corecte.
La sfârşitul activităţii, se vor împărţi copiilor
buline în formă de inimioare, în semn de
aprecierea pentru munca depusă. Buline în formă de
inimă

7. Asigurarea Se realizează prin desfășurarea jocului Se evaluează


retenției și a O11 distractiv ,,Goana după fructe”, în care copiii Conversația Mere, pere, gutui; Frontală capacitatea copiilor de
transferului vor trebui să își coordoneze mișcările în Exerciţiul Individuală a-și coordona
funcție de cele ale educatoarei. mișcările în funcție de
cele ale educatoarei.

8. Incheierea Se vor face aprecieri verbale asupra modului Conversația Frontală


activității de desfășurare a activității.

Anexa 1
Colorează cu o culoare potrivită fructul care-ţi place cel mai mult!
Anexa 2

,,Multe bobiţe are, Rotunjoare, colorate Miezul e doar de mâncat,

Foarte dulci şi acrişoare. În cămară sunt păstrate, Coaja e de aruncat,


Şi din el vinul se face Şi cu ele curăţate, Şi în sac se pot păstra,

Toamna, când fructul se coace.” Faci plăcinte minunate. Sparte doar se pot mânca!

(strugurele) (merele) (nucile)

Acrişoare sunt şi bune

Brumării li se mai spune,

Şi la fiert dacă se pun

Faci cel mai gustos magiun!

(prunele)

Anexa 3
Anexa 4

S-ar putea să vă placă și