Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Grupa: Mijlocie
Gradinita: Smadovicioara
Educatoare: Ceanu Lidia Larisa
Data:27.11.2019
Tema anuala: ”Cand/cum si de ce se intampla?
Tema proiectului: ”Poveste de toamna”
Tema saptamanii: ”Surprizele Toamnei”
Tipul activitatii: Verificare si consolidare de cunostinte
Forma de organizare: Frontal ,individual,pe grupuri mici.
ACTIVITATI LIBER ALESE:
Constructii : “Palatul Zanei Toamna”
Joc de masa: “Din jumatate, intreg ”
Stiinta:”Sa rezolvam corect”
SCOPUL ACTIVITATII : Verificarea și sistematizarea cunoștințelor despre fructele si legumele de
toamnă.
Obiective operationale:
CONSTRUCTII:-sa manuiasca materialele puse la dispozitie;
-sa realizeze constructia respectand sarcina data;
-sa colaboreze cu ceilalti copii;
JOC DE MASA: -sa alcatuiasca intregul prin ansamblarea pieselor;
-sa descrie continutul tabloului realizat;
STIINTA: -sa coloreze fructele, sa incercuiasca legumele;
-sa adopte o pozitie corecta la masute.
STRATEGII DIDACTICE :
Metode şi procedee :Observaţia , explicaţia , exerciţiul , conversaţia , demonstratia,jocul,aprecierea,
mana oarbă.
Mijloace : Piese Lego,imagini cu fructe si legume, ecusoane, fisa de lucru.
Bibliografie

 “Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii”, MEC, Bucuresti, 2000


 Revista invatamantului prescolar,Nr.1-2/2008, Bucuresti
 Noul curriculum national ptr. Invatamantul prescolar 2008
 E. Gongea, G. Reiu, S. Breban, „Activitati bazate pe inteligente multiple”.
 Ghid metodic: „Metode interactive de grup”, Ed. Arve
DESFASURAREA ACTIVITATII

Eveniment Continutul stiintific Strategiile didactice Evaluarea


didactic

1.Momentul Se creeaza conditii optime pentru -corectarea


organizatoric desfasurarea activitatilor: tinutei

-se aranjeaza mobilierul;

-se pregateste materialul didact

2.Captarea Astazi este o zi a surprizelor placute, -observarea


atentiei avem musafiri, o doamna educatoare comportamentul
va veni la noi in grupa si poate ca Frontal ui copiilor
Zana Toamna o sa ne faca si ea o - conversatia
vizita sa vada cat de isteti, harnici si
cuminti suntem.

3.Anuntarea Se poarta o scurta discutie despre -conversatia -observarea


temei si a anotimpul toamna si bogatiile ei:”De capacitatii de
obiectivelor ce iubesc toamna?”Cu ajutorul -explicatia mentinere a
metodei mana oarba vom extrage - Mana oarba atentiei
ecusoane:fructe, legume si
flori..Activitatea va continua pe - ecusoane
centre de interes,copiii pornesc spre
masute cantand:

-“Cate unul pe carare/Mergem acum


la sectoare.”

4.Dirijarea Se vor prezenta materialele pentru -explicatia -observarea


invatarii fiecare centru deschis si se va explica comportamentul
modalitatea de lucru specifica.Dupa ui copiilor
prezentarea centrelor, copiii vor trece -demonstratia
la rezolvarea sarcinilor de lucru pe
grupuri mici dupa simbolurile din
piept.
-exercitiul
Constructii:
- cuburi
-copiii vor trebui sa construiasca
“Castelul Zanei Toamna”. -conversatia

Joc de masa:

-se cere copiilor sa alcatuiasca - imagini cu fructe si -rezolvarea


intregul prin ansamblarea pieselor. legume sarcinii
Stiinta:

-se cere copiilor sa rezolve o fisa in fisa cu fructe si


care vor colora fructele si vor incercui legume
legumele. (Anexa 1).

Copiii se vor roti pe la toate centrele


deschise.Pe tot parcursul activitatii
copiii vor fi ajutati,indrumati.

5.Evaluarea Se va realiza prin metoda “Turul -metoda “Turul -evaluarea


galeriilor”,vom face analiza Galeriilor lucrarilor
lucrarilor.Se vor face aprecieri globale
asupra participarii copiilor si a -conversatia -aprecieri verbale
modului de lucru pe parcursul
activitatilor.

6.Incheierea ”Singurel imi fac ordine la locul de


activitatii munca”-voi cere copiilor sa lase -conversatia
curata masuta pe care au lucrat.

“Unul dupa altul in sir ne-asezam?


Bate bine pasul spre baie
plecam”.deprinderi de igiena si
comportament,micul dejun
FISA DE EVALUARE –DOMENIU STIINTE (CUNOASTEREA MEDIULUI)

 Coloreaza fructele
 Incercuieste legumele

S-ar putea să vă placă și