Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Grupa: Mijlocie
Gradinita: Smadovicioara
Educatoare: Ceanu Lidia Larisa
Data: 27.11.2019
Tema anuala: ”Cand/cum si de ce se intampla?
Tema proiectului: ”Poveste de toamna”
Tema saptamanii: ”Surprizele Toamnei”
Tipul activitatii: Verificare si consolidare de cunostinte
Forma de organizare: Frontal
ACTIVITATI LIBER ALESE:
ALA 2 - ,,Cosuletul rupt” – joc didactic
SCOPUL ACTIVITATII : : Destinderea copiilor printr-o forma atat instructiva cat si reconfortanta;
dezvoltarea atenţiei, sociabilităţii copiilor, formarea unor relaţii de prietenie şi cooperare.
Obiective operationale:

 Sa respecte regulile jocului;

 Sa reactioneze adecvat la comenzile conducatorului de joc;

 Sa manifeste interes participand cu placere la activitate.


Strategii didactice :
Metode şi procedee: Observaţia, explicaţia, conversaţia, demonstratia, jocul, aprecierea.
Mijloace: ecusoane cu fructe si legume, cosulet, scaunele, recompense.
Bibliografie

 “Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii”, MEC, Bucuresti, 2000


 Revista invatamantului prescolar,Nr.1-2/2008, Bucuresti
 Noul curriculum national ptr. Invatamantul prescolar 2008
 E. Gongea, G. Reiu, S. Breban, „Activitati bazate pe inteligente multiple”.
 Ghid metodic: „Metode interactive de grup”, Ed. Arve
DESFASURAREA ACTIVITATII

Eveniment Continutul stiintific Strategiile Evaluarea


didactic didactice

1.Momentul Se creeaza conditii optime pentru -


organizatoric desfasurarea activitatilor: comportamentul
-se aranjeaza mobilierul; copiilor
-se pregateste materialul didactic

2.Captarea Se prezinta copiilor materialele necesare Fontal -gradul de


atentiei desfasurarii jocului: ecusoane cu fructe si Conversatia interes
legume, cosulet, scaunele. Ecusoane cu fructe manifestat
si legume, cos, pentru
scaune materialul
prezentat

3.Anuntarea si Se anunta jocul: ”Cosuletul rupt” si se


explicarea explica regulile acestuia.Copiii stau pe
jocului scaunelele asezate in cerc. Conducatorul Frontal - capacitatea de
jocului sta in mijloc. Fiecare copil isi alege Conversatia a asculta
un jeton cu fructe sau legume pe care il recomandarile,
Explicatia indicatiile.
arata grupului. Conducatorul, miscandu-
se in cerc, trece prin fata scaunelor şi
spune: „Ma duc la piata cu cosuletul sa
cumpar un mar.” Copilul care a ales Ecusoane cu fructe
marul porneste dupa conducator, care isi si legume, cos,
continua mersul in cerc. Conducatorul scaune
jocului spune iar: „Ma duc la piata cu
cosuletul sa cumpar o para. ” Copilul care
a ales „para” se aseaza dupa „mar”.

Jocul continua astfel, pana conducatorul


exclama: „S-a rupt cosuletul!”. Copiii se
reped sa se aseze pe un scaun dar, fiind
un scaun mai putin, cine va ramane în
picioare, va fi scos afara din joc.

REGULI:

- nu avem voie sa alergam;

- nu este voie sa tipam;


4.Desfasurarea Copiii se aseaza in cerc. Se va desfasura Demonstratia - gradul de
jocului de un joc de proba. intelegere al
proba Explicatia regulilor jocului
Daca se impune se vor da explicatii
suplimentare.

5.Desfasurarea Jocul se continua pana cand, in cosulet - respectarea


propriu zisa a va ramane un singur fruct sau o singura regulilor
jocului leguma. jocul
-interesul
Se intervine numai daca copiii intampina acordat jocului
greutati sau incalca regulile jocului.

Se vor face aprecieri globale si individuale


6.Incheierea privind implicarea copiilor in activitate. comportamentul
jocului Conversatia copiilor in cadrul
Copiii vor primi recompense. jocului
Fructe

S-ar putea să vă placă și