Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE ACTIVITATE

JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI RECREATIVE


A.L.A. 2
DATA: 05.05.2022
INSTITUȚIA: Grădinița cu program normal nr 1 Galbinasi
EDUCATOARE: Prof.înv.preșc. Petrescu Daniela Iuliana
NIVEL DE VÂRSTĂ/ GRUPA: nivel I, Grupa mijlocie
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Când, cum și de ce se întâmplă?”
TEMA PROIECTULUI: “Primavara când sosește, la viață totul se trezește! ”
TEMA SĂPTĂMÂNII: ”Gâze – pete de culoare, lângă mugur, lângă floare! ”
TEMA ZILEI: „O zi minunată, alături de Omida Mâncăcioasă !”
CATEGORIA DE ACTIVITATE: A.L.A. 2
DENUMIREA ACTIVITĂȚII: Jocuri şi activităţi recreative
TEMA ACTIVITĂȚII:
„Hrăneşte omida!”- joc distractiv și de mișcare
„Unde am ascuns omida?”- joc de atenție
“Jocuri la alegerea copiilor.”
TIPUL ACTIVITĂȚII: Consolidarea deprinderilor motrice de bază (târâre, aruncare de pe
loc, alergare).
MIJLOC DE REALIZARE: Parcurs aplicativ (târâre, aruncare de pe loc la ţintă, alergare)
joc de atenţie, jocuri la alegerea copiilor, orientarea atenției.

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


 Deprinderi și abilități cum sunt târârea, săritul, alergarea, coordonarea și dezvoltarea
senzorială.

COMPORTAMENTE VIZATE:
 Își poziționează corpul și membrele în mod corespunzător pentru a executa mișcări de
târâre, aruncare, alergare.

 Participă la activități fizice variate, adecvate nivelului lui de dezvoltare.

 Se orientează în spațiu pe baza simțurilor.

 Își coordonează mișcările în funcție de ritm, semnale sonore.


SCOPUL ACTIVITĂŢII:
 Destinderea colectivului de copii şi crearea bunei dispoziţii; stimularea calităţii
intelectuale, a atenției, de voinţă, afective şi fizice în vederea aplicării independente a
deprinderilor însuşite.

Obiective operaţionale:
Cognitive:
 Să arunce fructele și legumele în gura omizii.
Obiectivul a fost îndeplinit dacă toți copiii au aruncat fructele și legumele în gura omizii.
 Să indice locul unde este ascunsă omida.
Obiectivul a fost îndeplinit dacă toți copiii au indicat locul unde a fost ascunsa omida.
Psiho-motrice:
 Să execute corect târârea, aruncarea de pe loc şi alergarea.
Obiectivul a fost îndeplinit dacă toți copiii au executat corect târârea, aruncarea de pe
loc și alergarea.
Afectiv-atitudinale:
 Să respecte regulile jocului.
Obiectivul a fost îndeplinit dacă toți copiii au respectat regulile jocului.
 Să respecte traseul indicat.
Obiectivul a fost îndeplinit dacă toți copiii au respectat traseul indicat.
 Să participe activ şi cu interes la activitate.

Obiectivul a fost îndeplinit dacă toți copiii au participat cu interes la activitate.

 Să dezvolte spiritul de competiţie şi de echipă.

Obiectivul a fost îndeplinit dacă toți copiii au dezvoltat spiritul de competiție și de


echipa.

 Să coopereze cu colegii echipei în realizarea unei sarcini primite.

Obiectivul a fost îndeplinit dacă toți copiii au cooperat cu colegii echipei în realizarea
sarcinii primite.

Strategia didactică:
a) Metode si procedee: explicația, demonstrația, exercițiul, jocul.
b) Material didactic: scrisoarea sub forma unei frunze, două omizi, două coşuri cu fructe şi
legume din material de plastic, ecusoane cu fluturași și omizi, omidă de jucărie.

Forme de organizare: frontal, pe echipe.

„Hrăneşte omida!”- joc distractiv și de mișcare


SARCINA DIDACTICĂ:
Desfăşurarea: Parcursul aplicativ se va desfășura sub forma unui concurs pentru care se
stabilesc reguli, cum ar fi: executarea corectă a deprinderilor motrice, păstrarea ordinii și a
liniștii.

REGULILE JOCULUI:
Parcursul aplicativ:
 Târârea până la omidă;
 Aruncarea fructului/ legumei în gura omizii;
 Alergare pe marginea terenului.

La comanda mea, primul copil din fiecare echipă va executa târârea pana la coş, va lua
din coş un fruct sau o legumă din plastic şi o va arunca spre gura omizii. Apoi aleargă pe
marginea terenului și atinge pe umăr pe primul copil din echipa sa, trecând în spatele coloanei.
Jocul continuă până execută toți copiii. Câștigă echipa care termină prima și a executat corect.

ELEMENTE DE JOC: Aplauze

„Unde am ascuns omida?”- joc de atenție


SARCINA DIDACTICĂ: Găsirea omizii ascunse, cu ajutorul colegilor prin cuvinte cheie.

REGULILE JOCULUI:
 Se prezintă omida, se precizează că trebuie ascunsă.
 Un copil iese afară din sala de grupă în timp ce alt copil ascunde omida.
 La semnalul educatoarei copilul intră și începe să caute omida.
 Copiii îl dirijează prin cuvintele rece-departe, cald-aproape.
 Dacă îl găsește este aplaudat, iar dacă nu, este ajutat de colegi să îl descopere.
 Se repetă jocul de câteva ori.

ELEMENTE DE JOC:Aplauze

BIBLIOGRAFIE:

 Omida mâncăcioasă, Eric Carle, Editura Cartea copiilor, 2009

 Curriculum pentru educație timpurie


 ,,Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care opereză
curriculumul pentru educație timpurie” 2019

 Repere fundamentale în învătarea şi dezvoltarea timpurie a copilului de la naştere la 7


ani.
NR. ETAPELE ACTIVITĂȚII CONTINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGII EVALUARE /
CRT. DIDACTICE METODE ȘI INDICATORI

1. Moment organizatoric Se asigură condiţiile optime pentru buna Frontal Comportamentul copiilor
desfăşurare a activităţii:
-pregătirea materialului didactic
-aranjarea mobilierului

2. Captarea atenţiei Se realizează prin prezentarea şi intuirea Frontal Gradul de interes manifestat pentru
materialelor necesare desfăşurării jocurilor noi și materialul prezentat
prin primirea unei noi scrisori sub forma unei Conversaţia
frunze de la “Omida mâncăcioasă”.
Prin metoda mâna oarbă copiii vor alege un
ecuson, în funcție de care se vor forma cele 2
echipe pentru primul joc.

3. Anunţarea temei şi a Se va prezenta scrisoarea primită. Frontal Capacitatea de a asculta


obiectivelor Astăzi la jocurile şi activităţile recreative ne vom recomandările, indicaţiile.
distra cu două jocuri: „Hrăneşte omida!”- joc Conversaţia
distractiv și de mișcare și „Unde am ascuns
omida?”- joc de atenție Explicaţia
Trebuie să fiţi atenţi la explicaţii pentru a
cunoaşte regulile jocului.
1.„Hrăneşte omida!”
4. Prezentarea noului a) Explicarea regulilor şi demonstrarea Gradul de întelegere al regulilor
conţinut şi dirijarea jocului Frontal jocului
învăţării Parcursul aplicativ se va desfășura sub forma
unui concurs pentru care se stabilesc reguli, cum Explicaţia
ar fi: executarea corectă a deprinderilor motrice,
păstrarea ordinii și a liniștii din timpul
explicațiilor primite.
Copiii vor fi împărțiți în doua echipe în funcție Frontal
de ecusoanele alese. Echipa fluturașilor și echipa
omizilor. Individual
Primul copil din fiecare echipă se va târâ până la
omidă, unde va găsi coșul cu fructe și legume.
Va alege un fruct/o legumă și o va arunca în gura Explicaţia
omizii.
După finalizarea sarcinii primite, copilul aleargă
pe marginea terenului trasat și atinge pe umăr pe
primul copil din echipa sa, trecând în spatele
coloanei.
Jocul continuă până execută toți copiii.
Câștigă echipa care termină prima și a executat
corect sarcinile primite.
b) Executarea jocului de probă
Se execută jocul de probă pentru a vedea dacă Demonstrația Respectarea regulilor.
s-au înţeles regulile.
c) Executarea jocului de către copii
Jocul continuă până execută toți copiii. Interesul acordat jocului
Se aplaudă reuşitele.
Educatoarea intervine cu precizări
suplimentare şi acordă sprijin dacă este cazul. Pe
parcursul jocului se acordă un feed-back pozitiv
continuu.
Realizarea propriu-zisă a jocului:
La comanda educatoarei, jocul va începe. Jocul
Vor fi respectate regulile jocului.
Se va supraveghea modul în care copiii execută
jocul.

2.„Unde am ascuns omida?”- joc de atenție


Copiii vor fi așezați în semicerc pe
scăunele. Un copil va ieși afara din sala de grupa
iar un alt copil va ascunde omida în sala de
grupă. Copilul care a ieșit afara din sala de grupa Gradul de întelegere al regulilor
va trebui să găsească omida folosindu-se de Individual jocului
îndrumările colegilor de grupă.
Aceștia vor folosi cuvintele rece/ cald pentru a-l
direcționa pe copil către locul unde este ascunsă Explicația
omida. Respectarea regulilor.
Rece înseamnă că acesta e departe de omidă și
cald atunci când este aproape de aceasta. Jocul Interesul acordat jocului
Mai pot folosi cuvintele gheață/ fierbinte, gheață
atunci când este foarte departe de omidă și
fierbinte când este chiar lângă ea.
Jocul se va repeta până vor participa toți copiii
din grupă.
Fiecare copil va fi aplaudat și apreciat.
3. Jocuri la alegerea copiilor

Se reaminteşte tema activităţii şi acţiunile


5. Evaluarea și încheierea întreprinse în cadrul acesteia. Frontal Capacitatea de a asculta
activității Se analizează participarea copiilor în cadrul Individual recomandările, indicaţiile.
activităţii. Se felicită copiii şi se încurajează. Conversatia
Se împart recompense. Recompense

S-ar putea să vă placă și