Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 18.11.2021
GRADINIŢA: Școala Gimnazială Coțofenii din Dos
GRUPA: mare
PROF. ÎNV. PREŞC.: MARINESCU GEORGIANA DENISA
TEMA ANUALĂ: „Când, cum și de ce se întâmplă?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „Carnavalul fructelor”
TEMA ZILEI: „Mărul buclucaș”
TEMA ACTIVITĂȚII: „Ghicește ce ai gustat!” -joc senzorial
„Cursa fructelor”- joc de mișcare
CATEGORII DE ACTIVITĂŢI: jocuri și activități liber-alese
FORMA DE REALIZARE: joc senzorial, joc de mișcare
TIPUL ACTIVITĂŢII: consolidarea de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi -
relaxare
DURATA: 20 minute
LOC DE DESFĂŞURARE: sala de grupă
SCOPUL ACTIVITĂŢII: dezvoltarea fizică armonioasă, recreerea și restabilirea
bunei dispoziții a copiilor

1
A.DEZVOLTAREA FIZICĂ, A SĂNĂTĂȚII ȘI IGIENEI PERSONALE
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
1. Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață familiare;
2. Conduită senzorio-motorie, pentru orientarea mișcării
COMPETENŢE:
1.1. Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate,
specifice vârstei ;
1.2. Participă la activități fizice variate, adecvate nivelului lui de dezvoltare ;
2.1. Utilizează simțurile (văzul, auzul, simțul tactil, mirosul etc) în interacțiunea
cu mediul apropiat ;
2.3. Își coordonează mișcările în funcție de ritm, cadență, pauză, semnale sonore,
melodii.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
ALA2:
- O1: Să-și însușească corect regulile jocului;
- O2: Să participe activ la joc respectând regulile acestuia;
- O3:   Să răspundă motric la sarcina dată;
- O4: Să recunoască fructul din care a gustat;
- O5 : Să participe activ și conștient la activitate.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee:
- explicaţia, demonstraţia;
Mijloace de învăţământ: fructe naturale, eșarfă, coșuri, cu fructi, recompense.
Forme de evaluare:
- aprecierea verbală.

2
FORME DE ORGANIZARE: individual, pe grupe
BIBLIOGRAFIE:
1. Curriculum pentru educatie timpurie, M.E.N. , 2019
2. Scrisoarea metodica pentru anul scolar 2020 - 2021
3. Revista învăţământului preşcolar nr. 3-4/2010, Bucureşti, 2010

3
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

ETAPELE CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUA-


ACTIVITĂȚII RE
Met. și proc. Mijloace de Forme
înv. de org.
I.Moment Se crează condiţii optime necesare desfăşurării activităţii, se Conversația Frontal Observarea
organizatoric pregătește materialul didactic și le sunt reamintite copiilor comporta-
regulile de comportare la activități. mentului
copiilor
II.Captarea Educatoarea va prezenta eșarfa cu care preșcolarii vor fi legați Eșarfă
la ochi.
atenției Bucăți de
„- Priviţi ce am în mână!Ce este?” (eșarfă)
„ -Ce vedeţi pe masă?” (bucăți de fructe) fructe

III. Anunţarea Educatoarea este tare bucuroasă că micuții copilași isteți au Conversația Frontal Observarea
temei şi a reușit să finalizeze toate activitățile, așadar e timpul să comporta-
obiectivelor desfășoare jocul senzorial și un joc de mișcare. mentului
copiilor

IV.Prezentarea Educatoarea explică regulile jocului. Observarea


regulilor şi JOC SENZORIAL: „Ghicește ce ai gustat!” Explicaţia comporta-
dirijarea Preșcolarii vor fi legați la ochi cu o eșarfă, timp în care Bucăți de mentului
jocului educatoatoare le va da să guste diverse bucăți de fucte de fructe copiilor

4
toamnă. Preșcolarul va trebui sa ghicească ce fruct a gustat. Demonstra-
Dacă acesta nu reușește să ghicească, el poate cere indicii ţia Eșarfă
suplimentare: să atingă fructul, să îl miroase. Un alt preșcolar i
se va alătura pentru a stabili dacă cel care a gustat fructul a
răspuns corect sau nu.
Coșuri cu Pe grupe
În continuare, preșcolarii vor juca un JOC DE MIȘCARE
fructe
intilulat „Cursa fructelor”.
Preșcolarii vor fi împărțiți în două echipe în funcție de
ecusoanele primite la centre (echipa merelor roșii, echipa
merelor galbene). Fiecare echipă are câte două coşuri. Unul
dintre coşuri se află la linia de start, iar celălalt la linia de
sosire. Fiecare echipă va transporta fructele dintr-un capăt al
grupei din coşul aflat la linia de start, în celalat capăt al grupei ,
în coşul aflat la linia de final. Câştigă echipa care transportă cel
mai repede toate fructele.

V. Încheierea Educatoarea face aprecieri asupra modului în care copiii au Conversația Recompen- Indivi- Aprecieri
jocului participat și au respectat regulile jocului precum și a modului de se dual individuale
desfăşurare al întregii activităţi, oferindu-le recompense.

S-ar putea să vă placă și