Sunteți pe pagina 1din 4

Unitatea de învățământ: Grădinița Once Upon a Time

Nivel de vârstă: grupa mare


Educator: Necșel Ionela Daniela
Data: 20.10.2022

Proiect de activitate

Tema anuală de studiu: "Când, cum și de ce se întâmplă?"


Subtema: Culorile toamnei
Tema proiectului/săptămânii: Legume
Categoria de activitate: DȘ+DOS (Domeniul Științe / Domeniul Om și Societate) – convorbire
+ elemente de activitate casnică
Tema activității: Vitaminele din grădină
Tipul de activitate: Mixtă (predare, consolidarea cunoștințelor și deprinderilor)
Scopul activității: Să își îmbogățească experiența senzorială ca bază a cunoștințelor practice,
pentru a fi capabili să se implice în realizarea acțiunilor trasate, valorificând deprinderile de lucru
însușite.
Obiective operaționale:
Pe parcursul și la finalul activității copiii vor fi capabili:
O1 – Să recunoască legumele specifice anotimpului de toamnă.
O2 – Să observe legumele utilizând experiența senzorială: văz, miros, gust, tactil.
O3 – Să distingă gustul fiecărei legume dintre cele observate.
O4 – Să redea întrebuințările și calitățile fiecărei legume luate în parte și în ansamblu.
Comportamente vizate: - exersează, cu sprijin, respectarea unor principii de bază specifice unei
alimentații sănătoase,
- manifestă deprinderi de păstrare a igienei personale,
- identifică și valorifică unele caracteristici ale lumii vii,
- demonstrează capacitatea de comunicare a unor idei, nevoi, acțiuni,
Strategii didactice:
1. Metode si procedee: observarea, conversația, explicația, demonstrarea, activitatea de
grup / muncă independentă, exercițiu.
2. Material didactic: legume, condimente, veselă, bonetă, halat.
3. Forma de realizare: frontal, individual, pe grupuri
Resurse temporale: 30-35 min
Bibliografie:
- Curriculum pentru educație timpurie 2019
- Suport didactic pentru aplicarea curriculumului pentru învățământul preșcolar
- Repere fundamentale în învățarea și dezvoltarea timpurie a copilului de la naștere la 7 ani
DEMERSUL DIDACTIC

EVENIMENTE CONȚINUT STRATEGIA EVALUARE


DIDACTICE ȘTIINȚIFIC DIDACTICĂ
Metode Forma de
și procedee organizare
MOMENT Aerisirea sălii de grupă, Conversația Frontal Observare
ORGANIZATORIC aranjarea mobilierului,
pregătirea materialelor
didactice necesare,
intrarea ordonată a
copiilor în sala de grupă.
CAPTAREA Noutatea zilei: se va Conversația Frontal Observarea
ATENȚIEI realiza prin introducerea Surpriza comportamentului
unui element surpriză verbal și nonverbal
ghicitorile de la zâna
toamnei, pe care
educatoarea a întâlnit-o
în drum spre grădiniță.
Am cămăși nenumărate,
Le port toate îmbrăcate.
Iepurașii când mă văd
Să mă roadă se reped!

Miezul e floare
spumoasă,
Iar în jur frunze de
varză!

Poate fi roșu sau galben,


Pe tulpină e crescut.
Îl culegi ușor, de vrei,
Sigur știți, e un ...
ANUNȚAREA Prezentarea ofertei Conversația Frontal Observarea
TEMEI ȘI A pentru derularea comportamentului
OBIECTIVELOR
programului zilei, verbal și nonverbal
utilizând materialele
descoperite.
DIRIJAREA Copiii trebuie să Conversația Frontal Observarea
ÎNVĂȚĂRII intuiască materialele de comportamentului
pe măsuțe, cu ajutorul Demonstrația verbal și nonverbal
educatoarei. Înainte de a Exercițiul Proba practică
începe lucrul, copiii vor Explicația
face exerciții de Expunerea
încălzire a mâinilor:
ploaia, închide și
deschide pumnii, cântăm
la pian. Se stabilesc
criteriile de evaluare: să
respecte cerințele date,
să lucreze îngrijit, să
folosească corect
instrumentele puse la
dispoziție. Copiii vor
realiza salata în timp ce
vor fi supravegheați și
îndrumați individual
dacă este cazul.
OBȚINEREA - fiecare dintre Conversația Frontal Observarea
PERFORMANȚEI legumele: ardei, Explicația Probă orală
gogoşar, morcov, ceapă, Demonstrația Probă practică
roşie, castravete, vor fi Munca
prezentate de către independentă
educatoare costumată în
„mică bucătăreasă”.
- pe baza celor văzute
direct sub ochii lor,
preşcolarii vor reda:
gustul, culoarea, forma,
alcătuirea fiecărei dintre
legumele spălate,
curăţate şi feliate pentru
salata de legume;
- folosind tacâmurile,
vesela şi condimentele
corespunzătoare,
educatoarea împreună cu
preşcolarii va realiza
„salata de legume”, care
va fi degustată pe rând
de toţi preşcolarii.
EVALUARE Realizarea unui dialog Conversația Frontal Observarea
în care să se exprime
aprecieri referitoare la
gradul de implicare în
activitate și a
rezultatelor obținute.
ÎNCHEIEREA Se apreciază modul de Conversația Aprecieri verbale,
ACTIVITĂȚII lucru și comportamentul Abțibilduri
de pe parcursul
activității.
Vom face o analiză
asupra activității,
insistând pe
recomandarea de a
utiliza legume și pe
modul de igienă
corespunzătoare.

S-ar putea să vă placă și