Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

DATA:
CLASA: a I
UNITATEA: Copilul și natura
SUBIECTUL LECȚIEI: LEGUMELE
TIPUL ACTIVITĂŢII: De dobândire a noilor cunoştinţe şi deprinderi
DURATA: 45 min
COMPETENȚE SPECIFICE:
1. Receptarea mesajelor orale în diverse situații de comunicare, demonstrând interes în
procesul de învățare a limbii române.

UNITĂȚI DE COMPETENȚE:
1.2. Recunoașterea sensului unor cuvinte în enunţuri scurte, articulate clar și lent, în
contexte cunoscute.
1.3. Distingerea sensului unor enunţuri.
1.4. Identificarea unor date, nume, localităţi.
1.5. Înţelegerea unui mesaj/text oral scurt pe teme familiare, articulat clar și rar de către un
vorbitor cunoscut.
1.6. Exprimarea reacţiei verbale și/ sau nonverbale la un mesaj audiat (instrucţiuni).
1.7. Formularea ghidată a răspunsurilor și întrebărilor simple în limitele ariei tematice
cunoscute.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1: Să răspundă la ghicitorile propuse;
O2: Să pronunțe clar, corect și fluent cuvintele ;
O3: Să alcătuiască propoziţii corecte din punct de vedere gramatical;
O4: Să denumească caracteristicile legumelor învăţate.

Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, activitatea în
grup, analiza, sinteza, jocul, întrecerea.
Mijloace de realizare: planşe cu legume, legume, jetoane, stimulente, fişe de lucru,
foarfece, lipici, hârtie colorată, scobitori.
Forma de organizare: frontal, pe echipe,individual.
ETAPE ACTIVITĂŢII CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC METODE MIJLOACE EVALUARE

EVOCAREA Conversaţia Observarea


Activitatea zilei începe cu întâlnirea de dimineață. Copiii
sunt așezați în semicerc pentru a putea stabili un contact comportamentului
copiilor,
vizual cu toți membrii clasei. Continui cu această poezie:
disponibilitatea de a se
„Dimineața a sosit încadra în cerinţele
Toți copiii au venit formulate
În semicerc ne așezăm
Cu toții să ne salutăm!
”-Salutul

Profesoarea aduce în sala de clasă un coş cu legume şi un


plic. Surpriza Coşul cu
Tare-mi plac legumele Conversaţia legume;
Le știu toate numele
Ce-mi dau ele-i o avere:
Sănătate și putere!
Vinete, oșii, ardei,
Ceapă, varză dacă vrei!
Profesoarea le citeşte activităţile pe care le vor desfăşura
REALIZAREA pe parcursul acestei zile. Se anunță obiectivele propuse. Observaţia Coşul toamnei Evalauarea capacitatii
Pe tot parcursul activităţii vor fi asistaţi de Spiriduşul de receptare a cele
SENSULUI Legumici care va analiza felul în care copiii se prezintă la Conversaţia spuse de profesoară
lecţii.
Copiii împreună cu profesoara descoperă în coşul toamnei Conversaţia Proba orală:
o imagine cu anotimpul de toamnă. Imagine Recunoaşterea şi
Discută pe baza acelei imagini aspecte ale anotimpului de despre denumirea unor
toamnă, scoţând în evidenţă faptul că toamna este anotimpul de caracteristici ale
anotimpul hărniciei, al bogăţiei şi al culorilor. toamnă anotimpului toamna.
Profesorulpropune elevilor latablă imagini și planșe cu
legumele care cresc în grădină în Moldova.

Se propune și vizionarea unui video: Învățăm legumele.


Se propune jocul Legume sau Fructe.Elevilor li se citește
un șir de cuvinte. Atunci când aud cuvântul vor numi ce
este fruct sau legume?!
Profesoarea explică copiilor sarcina şi regulile jocului “Ce Ghicitori
ştii despre…”: Câte un copil din fiecare echipă va extrage Explicaţia
dintr-un plic câte o ghicitoare la care va da raspunsul;Apoi Probă orală:
câte un copil din fiecare echipă va fi legat la ochi şi va Demonstraţia Descoperirea
trebui să extragă din coşul toamnei o legumă şi prin pipăire legumelor după
să descopere numele acesteia. caracteristicile redate
Exerciţiul de ghicitori.
1.Care sunt legumele preferate?
2.Ce bucate putem pregăti din legume? Întrecerea
3.Când străngem legumele?
Răspunsurile corecte sunt aplaudate şi recompensate cu
buline.

Pe tot parcursul jocului sunt antrenaţi toţi copiii să Jetoane cu


răspundă. Ei vor fi încurajaţi să participe la activitate, legume
pentru ca la final echipa din care face parte , după ecuson,
să fie recompensată.

Complicarea jocului:
Copiii sunt împărţiţi în trei echipe: Explicaţia Coşul cu Probă orală:
*Echipa vinetelor legume Descoperirea
REFLECȚIA *a gogoşarilor şi Întrecerea legumelor
*a morcovilor.
Sarcina 1: Roata
Câte un copil din fiecare echipă va fi legat la ochi şi va Exerciţiul Legumelor
trebui să extragă din coşul toamnei o legumă şi prin pipăire Expunerea
să descopere numele acesteia. Desenul caracteristicilor
Sarcina 2: Conversaţia legumelor de toamnă
Profesoarea va prezenta copiilor “Roata Legumelor”. Câte prin formularea unor
un copil din fiecare echipă va fi numit să învârtă roata şi să propoziţii simple.
prezinte caracteristicile legumei care o descoperă roata,
formulînd propoziţii simple. Probă practică:
Tranziţie: “Bate vântul frunzele” Respectarea şi
Elevii sunt stimulați să deseneze/să coloreze rezolvarea cerinţelor
Legumele vesele fişei;

Amenajarea unei expoziţii cu lucrările copiilor (legumele


EXTENSIA vesele); Turul galeriei Aprecierea Evaluare practic-
Aprecierea rezultatelor fişelor de lucru aplicate; Autoapreciere aplicativă frontală
Autoaprecieri şi aprecieri ale copiilor referitoare la a
activităţile desfăşurate de ei si de intreaga clasa.
GHICITORI DESPRE LEGUME

MORCOVUL GOGOSARUL

TARUS GALBEN,ASCUTIT, IN GRADINA DE LEGUME

IN PAMANT EL STA INFIPT CRESTE UN ARDEI ANUME,

CINE ESTE ? L-ATI GHICIT? ESTE ROSU SI BOMBAT

SI-L PUI TOAMNA LA MURAT?

VARZA

DIN ALE EI MULTE FOI, CONOPIDA

FAC SARMALE PENTRU VOI… MIEZUL E O FLOARE


SPUMOASA,

IAR IN JUR FRUNZE DE


USTUROIUL
VARZA…
MULTI CATEI STRANSI LA UN
LOC,
ROSIA
EU II FAC MUJDEI PE LOC
CRESTE VARA IN GRADINA

DAC-O UZI LA RADACINA,


CEAPA
CRESTE MARE SI ZEMOASA
GUGULOI IN HAINE MULTE,
IN CIORBA EA E GUSTOASA…
SA NU PLANGI,DESFA-LE IUTE!

CASTRAVETELE

VERDE,LUNG
CARTOFUL
DIN VREJ L-ADUNI
BULGARI IN PAMANT
CRESCUTI, TOAMNA LA MURAT IL PUI…

TARE MULT IMI PLAC PRAJITI..

S-ar putea să vă placă și