Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

Educator: Andronic Daniela


Data: 12.10.23
Grupa: mare
Domeniul de activitate: Limbaj și comunicare
Mijloc de realizare: Observarea
Tema: Bogățiile toamnei
Timpul acordat: 30 min
Competența specifică: 1. Receptarea și înțelegerea mesajului oral în diverse situații de comunicare,
manifestând atenție și atitudine pozitivă

Obiective operaționale:
Informative:
O1 – să recunoască fructele și legumele din coș
O2 – să cunoască toate elementele din imaginea prezentată
Formative:
O3 – să răspundă deplin și logic la întrebările educatoarei
O4 – să alcătuiască propoziții cu ajutorul cuvintelor care denumesc fructele și legumele prezentate
O5 – să despartă în silabe cuvintele ce denumesc fructe și legume
O6 – să numească obiectele din imaginea propusă
Afective:
O7 – să manifeste interes și curiozitate în cadrul activitățilorStrategii didactice:
Metode și procedee:
M1- Observarea, M2- conversația, M3- exercițiul, M4-Recitarea, M5-explicația
Mijloace de învățământ: M1-coș cu fructe, M2- planșă cu imagine de toamnă, M3-
scrisoare, M4-stimulente, M5-hârtie colorată, M6-fișe
Forme de organizare: F1- frontal, F2- individual
Bibliografie: 1. Curriculumul pentru educație timpurie
2. Standarde de dezvoltare a copiilor
3. Ghidul 1001 de idei
Desfășurarea activității:

Conținutul Strategii didactice


Etapele Ob.
instructiv-educativ Evaluare
activității op. Met. Mijl. de Forme
proc. înv. de org.
Se așeaza scaunelele in semicerc,
materialul este expus in fata copiilor, se Deprinderilor
organizeaza colectivul de copii. F1 de igienă și
disciplină

Se va purta o discuție scurtă cu copiii: M2 M2


Capacitatea de
-În ce anotimp ne aflăm acum?
a răspunde
- Care sunt lunile de toamnă? F1
1. Evocarea corect la
(Sept, Oct, Noiembrie)
întrebări

În cadrul momentului de captare a


atenției, copiii primesc o scrisoare de la Observarea
Zâna Toamnă pe care o citim împreună. M3 comportament
În acestă scrisoare au fost indicate câteva ului
sarcini de lucru pentru copii.
2. Realizarea Citim scrisoarea împreună cu copiii: M4 F1
sensului ,,Bună dimineața, dragi copii. Eu sunt
Zâna Toamnă și am sosit pe meleagurile
voastre. La activitatea de astăzi v-am
pregătit multe surprize și sarcini de lucru M3
pe care vă invit să le descoperiți cu mare Capacitatea de
curiozitate. V-am transmis un coș cu a audia și
fructe și legume de toamnă, iar voi le înțelege
veți examina, veți alcătui propoziții și le scrisoarea și
veți gusta. De asemenea, veți analiza o sarcinile
planșă cu o imagine de toamnă.
La final, dacă veți realiza sarcinile, veți
fi remunerați cu o surpriză de la mine.
Vă urez mult succes!,,
În primul rând, Zâna Toamnă ne-a
transmis un coș plin cu fructe și legume
de toamnă și împreună cu copiii le vom
examina. Educatoarea le propune să F1
desco-pere împreună această surpriză. M1 M1
Luăm câte un fruct sau o legumă din coș
M2
și întrebăm copiii ce particularități
include acesta. Educatoarea i-a un măr
roșu.
-Copii am extras din coș? (un măr) Capacitatea de
-Mărul este legumă sau fruct?(fruct) a răspunde
-ce culoare are? (roșie) corect la
-Dar ce culori pot să mai aibă merele? întrebări
(verde, galben)
Le propun copiilor să despartă în silabe Capacitatea de
cuvântul ,,măr,, și să îl integreze în a formula
propoziții

Participarea la
activitate

propoziții. M2 Capacitatea de
Educatoarea ia din coș un morcov. Îl a observa toate
arată copiilor: obiectele din
- copii, ce este acesta? (morcov) imagine
-ce culoare are morcovul? (Portocaliu)
-Morcovul este un fruct sau o legumă?
(legumă)
Copiii despart în silabe Participarea
cuvântul ,,morcov,, și îl integrează în activă în cadrul
propoziții. activității și să
răspundă
Bravo copii, v-ați descurcat cu această corect la
sarcină. De asemenea, Zâna Toamnă ne- întrebări
a trasmis o planșă cu o imagine de
M5
toamnă în care găsim: pe Z.T. dovleci,
Spre final, vom desfășura jocul ,,Eu spun
una, tu spui multe,, pentru a le dezvolta Implicarea
copiilor abilitatea de a ști singularul și M3 F1 activă în cadrul
pluralul fructelor și legumelor. jocului
Ex: ,,Un măr- mai multe mere,,
Trecerea la activitățile pe centre. Copiii M3 M5
sunt repartizați pe centre

 Centru ,,Arta,, Atenția și


Confecționați mere din hârtie colorată capacitatea de
3. Reflecția M6 F2 a rezolva
sarcinile
 Centru ,,Alfabetizarea,,
primite
Încercuiți primul sunet al fructelor din
imagini

Se vor face aprecieri individuale și M2 M4 Aprecierea și


generaleasupra felului în care au lucrat în recompesarea
4. Extinderea
timpul activității. Copiii primesc ca copiilor cu
surpriză de la ZT câte un măr. stimulente

Anexa 2
Pregătirea şi desfăşurarea lecturii după imagini

Educator:
Data:
Grupa: Mare
Domeniul de activitate: Limbaj și comunicare
Mijloc de realizare: Lectura după imagini
Tema: Familia mea
Timpul acordat: 30-35 min.
Competența specifică: Exprimarea mesajelor orale, demonstrând comportament verbal, non-
verbal, paraverbal, în contexte de comunicare cunoscute.

Obiective operaționale:
Informative:
O1 sa invete cuvinte noi in cadrul activitatii;
O2 sa cunoasca reguli de comunicare;
Formative:
O3 sa utilizeze cuvinte noi in contexte adecvate;
O4 sa alcatuiasca propozitii simple si dezvoltate cu elementele sugerate;
O5 sa desparta cuvintele in silabe;
O6 sa discute cu colegii si cu educatoarea;
Afective:
O7 sa dovedeasca interes în cadrul activitatii.

Strategii didactice:
Metode și procedee: conversatia, exercițiul, explicația, recitarea, problematizare,
demonstrația,
Mijloace de învățământ: planșa, jetoane, set cu întrebări, imagini, stimulente, cântec,
poezia,
Forme de organizare: individual, frontal,

Bibliografie:
Desfășurarea activității:

Strategii didactice
Etapele Ob. Conținutul
Evaluare
activității op. instructiv-educativ Met. Mijl. de Forme
proc. înv. de org.
Se aseaza scaunelele in semicerc, Materi Formarea
materialul este expus in fata alul deprinderilor
Frontal
copiilor, se organizeaza colectivul necesar de igienă și
de copii. disciplină
Se va purta o scurta discutie cu
copii: Con
- Unde mergeti voi de la gradinita? versa Set de Capacitatea de
(Acasa) tie întrebări a răspunde
- Cine va asteapta aici ? Frontal
corect la
(Mama, bunica) întrebări
1. Evocarea - Ce formeaza cei care locuiesc in
aceeasi casuta? (O familie)
Se anunta tema activitatii si
obiectivele propuse: Expli Observarea
- Astazi copii, vom vorbi despre catia Planșa comportamen
cei care locuiesc in aceeasi casa. Tului

Le propun copiilor o poezie despre Recita Poezia Frontal Capacitatea de


familie pentru ai motiva și a le rea a audia și
trezi curiozitatea de a participa cu înțelege poezia
plăcere la activitate.
In fata copiilor va fi expusa o
plansa mare pe care vor fi
desenate: o casa, o gradina, o
tricicleta, o minge, o masina. Usa
casei, geamul casei, o tufa cu flori
din gradina, tricicleta, mingea, De
portierea usii vor fi detasabile. Sub mon
fiecare element enumerat mai sus stra
se va afla imaginea unui cuvant ția;
din campul lexical al cuvantului
familie. Indivi Observarea
2. Realizarea a. Educatoarea va detasa usa casei. dual Imagini comportament
sensului Aici apare mama si tata. ului
- Cine locuieste in casuta?
(Mama, tata)
- Cum sunt ei? ( )
Copilul care va fi mai activ va
detasa geamul casutei, descoperind
imaginea bunicii.
- Cine mai locuieste in casuta?
(Bunica)
- Ce face bunica? (Mancare)
- Unde se afla ea? (In bucatarie)
In gradina va fi bunicul, sub Con
tricicleta vai fi baiatul (fiul), sub versa
minge va fi fetita (fiica), din ția; Capacitatea de
masina vor cobori unchiul, matusa a răspunde
si verisorul. corect la
Set de
Descoperirea fiecarei imagini va fi întrebări
întrebări
urmata de o scurta convorbire in
care copii vor identifica cuvantul
din campul lexical si vor specifica
rolul si locul acestuia.
b. Dupa identificarea cuvintelor Frontal
din campul lexical se va da un titlu
imaginii prezentate: Planșa
- Cum credeti voi ca s-ar putea Proble Participarea la
numi acesta imagine? mati activitate
Raspunsurile copiilor vor fi zare;
canalizate spre titlul Familia mea.

- Pentru a vedea cat de atenti ati


fost, am pregatit o cutie in care se
afla jetoane cu imagini. Pe rand va
veni cate un copil, va scoate o
Atenția și
imagine, va spune pe cine Exer
capacitatea de
reprezinta, va desparti cuvantul in cițiul
a rezolva
silabe prin batai din palme, apoi va
exerciții
forma o propozitie cu cuvantul
din imagine. Jetoane
Indivi
3. Reflecția cu
dual
Ex: imagini
- Cine este in imagine? (Mama)
- Din cate silabe este format Con
Formularea
cuvantul mama? (Doua: ma-ma) versa
răspunsurilor
- Sa formam propozitii cu cuvantul ția
corecte
mama.
Vor fi antrenati cat mai multi
copii in formarea propozitiilor.

Se vor face aprecieri individuale si


generale asupra felului in care au Aprecierea si
Stimu
lucrat in timpul activitatii. Con recompensarea
4. Extinderea Indivi lente;
versa copiilor cu
dual Cîntec
ția stimulente
Se va cânta cantecul Familia.
Anexa 3
Desfășurarea activității de povestire
Educator:
Data:
Grupa: Mică
Domeniul de activitate: Limbaj și comunicare
Mijloc de realizare: Povestirea educatoarei
Tema: Scufița roșie
Timpul acordat: 15-20 min.
Competența specifică: Receptarea și reproducerea conținutului emotiv și ideatic al unui text literar,
apreciind valoarea educativă a acestuia

Obiective operaționale:
Informative:
O1 să asculte cu atentie continutul povestii;
O2 să cunoască personajele;
Formative:
O3 să raspunda la intrebarile adresate de catre educatoare, utilizand propozitii clare si corecte din
punct de vedere gramatical;
O4 să exprime prin cuvinte starile emotionale provocate de intamplarile povestirii;
Afective:
O5 să dovedească interes în cadrul activității.

Strategii didactice:
Metode și procedee: conversatia, expunerea, explicatia, povestirea, repetarea,
Mijloace de învățământ: planse; carte povesti; papusi; dicționar, buline roșii,
Forme de organizare: individual, frontal,
Bibliografie:
Desfășurarea activității:

Strategii didactice
Etapele Ob. Conținutul
Evaluare
activității op. Instructiv-educativ Met. Mijl. de Forme
proc. înv. de org.
Se aseaza scaunelele in semicerc, Materi Formarea
materialul este expus in fata alul deprinderilor
Frontal
copiilor, se organizeaza colectivul necesar de igienă și
de copii. disciplină
Se va purta o scurta discutie cu
copii: Con Capacitatea de
- Vă plac poveștile? De ce? versa Set de Frontal a răspunde
- Ce povești cunoașteți? ția întrebări corect la
- Care este povestea preferată? întrebări
1. Evocarea
Povestea se numeste Scufita Rosie. Repe
Copiii vor repeta titlul povestii de tarea Observarea
Indivi
2-3 ori pentru a-l retine. comportamen
dual
Tului

Voi prezenta copiilor o papusa – Con Observarea


SCUFITA ROSIE – si le voi spune versa comportamen
ca ea a venit in vizita la gradinita ția; Păpușa tului
noastra pentru a asculta o poveste. Expli
catia
Povestea va fi expusa cu mare Expu Poves Frontal Capacitatea de
atentie la inflexiunile vocii, in nerea tea a răspunde
functie de personajele din poveste. corect la
Apoi se vor prezenta pe rand Povest întrebări
plansele care ilustreaza momentele irea Planșe Indivi
principale din poveste. dual
Se vor explica cuvintele si Obser Înțelegerea
expresiile noi, daca va fi nevoie: vatia sensului
2. Realizarea Scufiță – Dicțio cuvintelor
sensului Coș – Expli nar
Vînător – catia
Armă –
Se va incerca repovestirea cu Con
Atenția și
ajutorul planselor. versa
Planșe Indivi capacitatea de
Ii voi intreba pe copii de cine le-a ția
dual a rezolva
placut mai mult in poveste si de ce
exerciții
le-a placut acel personaj.
Se vor face aprecieri verbale Con Buline Aprecierea si
Indivi
asupra implicarii copiilor in versa roșii recompensarea
3. Reflecția dual
activitate. ția copiilor cu
stimulente

4. Extinderea
Anexa 4
Desfășurarea activității de repovestire

Educator:
Data:
Grupa:
Domeniul de activitate:
Mijloc de realizare:
Tema:
Timpul acordat:
Competența specifică:

Obiective operaționale:

Strategii didactice:
Metode și procedee:
Mijloace de învățământ:
Forme de organizare:

Bibliografie:
Desfășurarea activității:

Strategii didactice
Etapele Ob. Conținutul
Evaluare
activității op. instructiv-educativ Met. Mijl. de Forme
proc. înv. de org.
Se aseaza scaunelele in semicerc, Materi Formarea
materialul este expus in fata alul deprinderilor
Frontal
copiilor, se organizeaza colectivul necesar de igienă și
de copii. disciplină
Se va purta o scurta discutie cu
copii: Con Capacitatea de
- Vă plac poveștile? De ce? versa Set de Frontal a răspunde
- Ce povești cunoașteți? ția întrebări corect la
- Care este povestea preferată? întrebări
1. Evocarea
Povestea se numeste Scufita Rosie. Repe
Copiii vor repeta titlul povestii de tarea Observarea
Indivi
2-3 ori pentru a-l retine. comportamen
dual
Tului

Voi prezenta copiilor o papusa – Con Observarea


SCUFITA ROSIE – si le voi spune versa comportamen
ca ea a venit in vizita la gradinita ția; Păpușa tului
noastra pentru a asculta o poveste. Expli
catia
Povestea va fi expusa cu mare Expu Poves Frontal Capacitatea de
atentie la inflexiunile vocii, in nerea tea a răspunde
functie de personajele din poveste. corect la
Apoi se vor prezenta pe rand Povest întrebări
plansele care ilustreaza momentele irea Planșe Indivi
principale din poveste. dual
Se vor explica cuvintele si Obser Înțelegerea
expresiile noi, daca va fi nevoie: vatia sensului
2. Realizarea Scufiță – Dicțio cuvintelor
sensului Coș – Expli nar
Vînător – catia
Armă –
Se va incerca repovestirea cu Con
Atenția și
ajutorul planselor. versa
Planșe Indivi capacitatea de
Ii voi intreba pe copii de cine le-a ția
dual a rezolva
placut mai mult in poveste si de ce
exerciții
le-a placut acel personaj.
Se vor face aprecieri verbale Con Buline Aprecierea si
Indivi
asupra implicarii copiilor in versa roșii recompensarea
3. Reflecția dual
activitate. ția copiilor cu
stimulente

4. Extinderea
Anexa 5
Organizarea şi desfăşurarea activităţilor de memorizare
Educator:
Data:
Grupa:
Domeniul de activitate:
Mijloc de realizare:
Tema:
Timpul acordat:
Competența specifică:

Obiective operaționale:

Strategii didactice:
Metode și procedee:
Mijloace de învățământ:
Forme de organizare:

Bibliografie:
Desfășurarea activității:

Strategii didactice
Etapele Ob. Conținutul
Evaluare
activității op. instructiv-educativ Met. Mijl. de Forme
proc. înv. de org.
Se aseaza scaunelele in semicerc, Materi Formarea
materialul este expus in fata alul deprinderilor
Frontal
copiilor, se organizeaza colectivul necesar de igienă și
de copii. disciplină
Se va purta o scurta discutie cu
copii: Con Capacitatea de
- Vă plac poveștile? De ce? versa Set de Frontal a răspunde
- Ce povești cunoașteți? ția întrebări corect la
- Care este povestea preferată? întrebări
1. Evocarea
Povestea se numeste Scufita Rosie. Repe
Copiii vor repeta titlul povestii de tarea Observarea
Indivi
2-3 ori pentru a-l retine. comportamen
dual
tului

Voi prezenta copiilor o papusa – Con Observarea


SCUFITA ROSIE – si le voi spune versa comportamen
ca ea a venit in vizita la gradinita ția; Păpușa tului
noastra pentru a asculta o poveste. Expli
catia
Povestea va fi expusa cu mare Expu Poves Frontal Capacitatea de
atentie la inflexiunile vocii, in nerea tea a răspunde
functie de personajele din poveste. corect la
Apoi se vor prezenta pe rand Povest întrebări
plansele care ilustreaza momentele irea Planșe Indivi
principale din poveste. dual
Se vor explica cuvintele si Obser Înțelegerea
expresiile noi, daca va fi nevoie: vatia sensului
2. Realizarea Scufiță – Dicțio cuvintelor
sensului Coș – Expli nar
Vînător – catia
Armă –
Se va incerca repovestirea cu Con
Atenția și
ajutorul planselor. versa
Planșe Indivi capacitatea de
Ii voi intreba pe copii de cine le-a ția
dual a rezolva
placut mai mult in poveste si de ce
exerciții
le-a placut acel personaj.
Se vor face aprecieri verbale Con Buline Aprecierea si
Indivi
asupra implicarii copiilor in versa roșii recompensarea
3. Reflecția dual
activitate. ția copiilor cu
stimulente

4. Extinderea

S-ar putea să vă placă și