Sunteți pe pagina 1din 11

Proiect de activitate integrată

„Morcovelul vesel“
DATA: 04. 11. 2019

GRUPA: Mică (3-4 ani)

EDUCATOARE: Nitescu Roxana

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița Ingerasii, Pitesti

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Când/ cum și de ce se întâmplă?

TEMA PROIECTULUI: Toamnă bogata

TEMA SĂPTĂMÂNII: Coșul cu legume

TEMA ACTIVITĂȚII: Morcovelul vesel

TIPUL ACTIVITĂŢII: Predare de cunoștințe, consolidare de priceperi și deprinderi

CATEGORIA DE ACTIVITATE DE ÎNVĂȚARE: Domeniul Științe – Cunoașterea mediului

FORMA DE REALIZARE: activitate cu conținuturi integrate

SCOPUL ACTIVITĂŢII: Îmbogățirea cunoștințelor copiilor cu privire la caracteristicile legumei de toamnă – morcovul.

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII INTEGRATE: ALA+ADE+ADP

 ALA1: Știință „Ghicește ce ai gustat“


Construcții „Lădițe pentru morcovi“

 ALA2: „ Iepurașul la morcovi“ – joc de mișcare


 ADE: DȘ „Morcovul“ – observare
 ADP: Î.D: „Ce ne aduce toamna-n coș “
R: „Legume curate înseamnă sănătate “ – spălare legume
T: „Mergi cum bat “ – joc ritmic

 A.O. : „Trei prieteni“ – audiție poezie

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

 Să recunoască morcovul dintre mai multe legume și să îl denumească;


 Să denumească și să descrie părțile componente ale legumei observate;
 Să sesizeze și să exerseze posibilitățile sale de cunoaștere prin: văz, pipăit, miros, gust.
 Să exemplifice importanța legumei în alimentație;
 Să enumere câteva reguli de igienă legate de utilizarea în alimentație al morcovului.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode si procedee didactice: observația, explicația, exercițiul, demonstrația, conversația, învățarea prin descoperire, problematizarea.

Mijloace didactice: morcov, zâna toamna, steluțe.

Forme de organizare a activității: frontal, individual.


DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:

Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viaţă familiare

Conceptul de sine

Activare și manifestare a potențialului creativ

Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități)

Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute

Cunoștințe și deprinderi elementare, cunoașterea mediului apropiat

COMPORTAMENTE VIZATE:

Exersează, cu sprijin, autoaprecierea pozitivă, în diferite situaţii educaţionale.

Manifestă creativitate în activități diverse.

Finalizează proiecte

Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și receptării lui (comunicare receptivă).
BIBLIOGRAFIE:

1. Borțeanu, S., Brănișteanu, R., Breben, S., Fulga, M., Grama, F., Haiden, R., Ignat, E., Mânzu, L., Necula, G., Nicolae, I., Popescu, C.,
Răileanu, D. (2009), Curriculum pentru învățământul preșcolar, București;

2. Tătaru, L., Glava, A., Chiș, O., (2014). Piramida cunoașterii, Pitești: Editura Diamant.

DEMERS DIDACTIC

EVENIMENTUL CONŢINUTUL STIINŢIFIC ŞI MODALITĂŢI DE STRATEGII EVALUAREA


DIDACTIC REALIZARE DIDACTICE

1. Organizarea Se asigură condițiile necesare desfășurării activității:


activităţii
-aerisirea sălii de grupă; Observarea
comportamentului
-așezarea scăunelelor în semicerc;
copiilor
-pregătirea materialelor necesare;

-introducerea ordonată a copiilor în sala de grupă


2. Introducerea în Se prezintă copiilor sub forma unei surprize, o planșa ce reprezintă
activitate/ imaginea unei grădini cu legume și se poartă o scurtă discuție cu
Conversaţie Observarea
aceștia:
captarea atenției
Frontal comportamentului
-Ce observați pe această planșă? (multe legume)
copiilor
planșă
-Ce legume sunt? (roșii, vinete, ardei, morcovi)

-Când se coc aceste legume? În ce anotimp? (toamna)

3. Anunțarea „Astăzi, musafirului nostru, zâna Toamna, ne-a adus un dar o


legumă, anume, un morcov, despre care vrea să descoperim cât
temei Explicaţia Observarea
mai multe lucruri. Este leguma ei preferată, pentru că apare atunci
comportamentului
când și ea sosește pe la noi prin țară, adică toamnă și ne încântă cu Conversația
gustul ei dar și cu sănătatea pe care ne-o oferă prin vitaminele copiilor
Frontal
sale.“

4. Dirijarea -Priviți acum pe mesele voastre și spuneți ce aveți în farfurioare ?


(un morcov)
învățării Problematizarea Evaluarea gradului de
1.Aspect exterior (plan de întrebări) implicare în activitate

-Observați morcovul din farfurie !


Frontal
-Ce culoare are ?

Voi lua morcovul în mână și le voi cere copiiilor să procedeze la


fel.

- Ce formă are morcovul? (formă lunguiață).

Se prezintă copiilor mai mulți morcovi, unii sunt mari, alții sunt
mici, dar toti au aceeași formă.
Observația
-Apropiați morcovul de nas și spuneți ce miros are. (Are un miros
parfumat, de morcov, specific.) Individual

Sinteza parțială 1. Se va realiza printr-un joc, „Spune și tu“. Voi Evaluarea răspunsului
începe o propoziție, iar copilul numit o va termina. Pe parcursul copiilor
jocului expun copiilor o planșă cu imaginea unui morcov.
Morcovul este o... Poate avea o singură culoare, aceasta fiind …
El are un miros specific, iar ca mărime poate fi mai … sau
mai ... Forma lui este …

Observația
2.Părțile componente

Se observă părțile componente ale morcovului.


-Din ce părți este formată leguma noastră ? (din rădăcină, tulpină,
frunze)

-Ce parte a morcovului o mănâncă oamenii? (rădăcina)


Învățarea prin Aprecierea gradului de
-Unde găsim, unde crește această rădăcină ? (în pământ) descoperire implicare în activitate

-Pipăiți morcovul. Cum este el ? (Este tare.)

Voi cere copiilor să muște din morcovul spălat. Evaluarea

-Ce gust are ? (este dulceag). Observația răspunsurilor

Voi tăia morcovul. Problematizarea copiilor

-Priviți morcovul secționat. Cum este acesta la interior ? Se Conversația


deosebește de exterior ? (Morcovul seamănă foarte bine atât la
Frontal
interior, cât și la exterior, având aceeași textură și aceeași culoare).

Aprecieri verbale
Sinteza parțială 2. Se realizează printr-o poezie.
Expunerea
La-nceput am fost sămânță

O sămânță roditoare,
Care a crescut la soare,

Neagră, mică, neînsemnată. Observarea


comportamentului
În pământ am fost udată,
copiilor
Grădinarul meu cel mare,

M-a hrănit cu-ndestulare

Uite-așa din morcov mic,

Eu am ajuns un voinic,

Dulce dar și parfumat,

Numai bun pentru mâncat,

Și să le dau la pitici,
Evaluarea
Vitamine cu sclipici. Conversația
răspunsurilor
3.Utilizare (plan de întrebări) Explicația
copiilor
-De ce ne plac morcovii ? (sunt dulci)

-De ce se consumă morcovii ? (Pentru că au multe vitamine.)


-La ce folosim morcovii ? (La supă, tocănițe, sucuri, salate)

-Cum trebuie să fie mâinile noastre pentru a mânca legumele ?


(Curate)

- De ce ? ( Pentru a înlătura microbii.)

-Dar fructele ? (Si ele trebuie spălate, iar mânuțele să fie curate).

Sinteza parțială 3. Se explică copiilor că morcovii pot fi


consumați fie în stare crudă, fie în diverse mâncăruri, fiind
foarte sănătoși deoarece au multe vitamine, dar și foarte gustoși
datorită gustului dulceag. Întotdeauna mâinile trebuie să fie
Observarea
curate când mâncam, iar alimentele spălate.
comportamentului
Povestirea
Sinteza totală. Se realizează sub formă de povestire.
copiilor
A fost odată, într-o grădină dintr- o țară îndepărtată, o legumă
singurică, fără alte surate în jurul ei.. Foarte tristă că era
singură, leguma Morcovul, s-a hotărât să plece și ea prin alte
țări, chiar și la noi, să-și găsească o familie. După un drum lung
și obositor, după ce a străbătut 9 mări și 9 țări, a ajuns la noi în
țară, în România, într-o grădină plină cu legume. Dar a avut
mare ghinion, căci a ajuns aici tocmai în vremea culesului.
Bineînțeles că morcovul, care s-a copt și el pe drum, nu prea
putea scăpa A fost cules și trimis și el într-o fabrică. Oare ce i-
au făcut acolo ? Încet, cu grijă, l-au spălat, l-au curățat și l-au
decojit. Din el au făcut suc de morcovi iar semințele le-au
plantat în grădina din spatele fabricii. Dine ele au răsărit alți
morcovei care an de an fac roade folosite acolo în fabrică, iar
mai departe în casele noastre ajung sub formă de sucuri
gustoase și sănătoase.

5. Obținerea Copiii se vor așeza la măsuțele de lucru și vor avea ca sarcină să Explicația Aprecieri verbale
modeleze leguma de toamnă învățată, alegând singuri culoarea din individuale
performanței Exerciţiul
pachețelul de plastelină.
și asigurarea
La sfârșitul activității li se va cere să enumere și alte legume de
feed-backului toamnă cunoscute de ei.

6. Încheierea activităţii La finalul activității se vor face aprecieri individuale şi generale Conversatia Aprecieri generale și
asupra modului de participare la activitate. Copiii vor fi felicitați și individuale
Frontal
recompensați de Zâna toamna cu câte o steluță colorată.
Steluțe
.

S-ar putea să vă placă și