Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE ACTIVITATE

Data: 21.10.2019
Grădiniţa cu P.P. „Elena Farago” Craiova
Educatoare: Tȋrșogoiu Alina Marilena
Grupa: Mică A ” Buburuzele”
Tema: „Când, cum şi de ce se întâmplă?”
Proiect: „Toamnă, toamnă harnică”
Subtema:”Morcovul”
Domeniul de activitate: Domeniul Știinţă – Cunoaşterea mediului
Tema activităţii: „Morcovul”
Mijloc de realizare: observare
Tipul de activitate: dobândire de cunoştinţe
Formă de realizare: frontal
Scopul:
*Îmbogățirea cunoștințelor copiilor cu privire la caracteristicile legumei de toamnă – morcovul.
Obiective operaţionale:
* să recunoască morcovul dintre mai multe legume și să îl denumească;
* să denumească și să descrie părțile componente ale legume observate;
* să sesizeze și să exerseze posibilitățile sale de cunoaștere prin: văz, pipăit, miros, gust.
* să exemplifice importanța legume în alimentație;
* să enumere câteva reguli de igienă legate de utilizarea în alimentație al morcovului.
* să manifeste interes pentru activitate.
Strategii didactice:
 Metode si procedee didactice: observația, explicația, exercițiul, demonstrația, conversația, învățarea prin
descoperire, problematizarea.
 Mijloace didactice: morcov, zâna toamna, steluțe.
 Forme de organizarea activității: frontal, individual.
 Locul desfăşurării: sala de grupă
Bibliografie:
1. Borțeanu, S., Brănișteanu, R., Breben, S., Fulga, M., Grama, F., Haiden, R., Ignat, E., Mânzu, L., Necula, G., Nicolae, I.,
Popescu, C., Răileanu, D. (2009), Curriculum pentru învățământul preșcolar, București;
2. Tătaru, L., Glava, A., Chiș, O., (2014). Piramida cunoașterii, Pitești: Editura Diamant.
3. Cunoştinţe despre natură şi om în grădiniţa de copii, Editura Didactica şi pedagogică, 2010.
4. Curriculum pentru educaţia timpurie a copiilor de la 3 ani la 6/7 ani, 2012
SCENARIUL ACTIVITĂŢII:

Nr. Evenimentul didactic Conţinutul ştiinţific Strategii didactice Evaluare


crt
1. Moment organizatoric Pentru buna desfăşurare a activităţii se Inspecţia vizuală
vor avea în vedere următoarele: frontală
-aerisirea sălii de grupă;
-aranjarea mobilierului în semicerc;
-pregătirea materialului didactic necesar;
2. Captarea atenţiei Se prezintă copiilor sub forma unei Conversaţia Observarea
surprize, o planșa ce reprezintă imaginea comportamentului
unei grădini cu legume și se poartă o copiilor
scurtă discuție cu aceștia:
-Ce observați pe această planșă? (multe
legume)
-Ce legume sunt? (roșii, vinete, ardei,
morcovi)
-Când se coc aceste legume?
-În ce anotimp? (toamna).
3. Reactualizarea cunoştinţelor şi Se solicită copiilor să răspundă la Expunerea Observarea
anunţarea temei întrebări care sistematizează cunoştinţele Comporta-mentelor şi a
acumulate despre anotimpul toamna: Explicaţia răspunsurilor copiilor
- În ce anotimp ne aflăm? Conversația
- Care sunt lunile anotimpului toamna?
- Cum ne îmbrăcăm în acest anotimp?
- Ce legume de toamnă cunoaştem?
„Astăzi, musafirului nostru, zâna
Toamna, ne-a adus un dar o legumă,
anume, un morcov, despre care vrea să
descoperim cât mai multe lucruri. Este
leguma ei preferată, pentru că apare
atunci când și ea sosește pe la noi prin
țară, adică toamnă și ne încântă cu gustul
ei dar și cu sănătatea pe care ne-o oferă
prin vitaminele sale.“
4. Enunţarea scopului şi a Se poartă o discuţie referitoare la Conversatia Observarea
obiectivelor: legumele de toamnă, enunţându-se în Explicaţia Comporta-mentelor şi a
acelaşi timp scopul şi obiectivele Demonstraţia răspunsurilor copiilor
activităţii, precum şi reguli de disciplină
ce trebuie respectate pe parcursul
activităţii.
- Astăzi vom observa -MORCOVUL. Conversaţia
Vom descoperi ce formă şi culoare are, Explicaţia
cum se hrănesc plantele şi ce trebuie să Demonstraţia
facem pentru a îngriji aceste legume. Exerciţiul

5. Prezentarea materialului şi Fiecare copil va primi cate un morcov. Conversaţia Observarea


dirijarea învăţării. În prealabil se va face o analiză a liberă Comporta-mentelor şi a
morcovului: răspunsurilor copiilor
- observarea componentelor: radăcina,
tulpina, frunze;
Se observă părțile componente ale
morcovului.
-Din ce părți este formată leguma
noastră ? (din rădăcină, tulpină, frunze)
-Ce parte a morcovului o mănâncă
oamenii? (rădăcina)
-Unde găsim, unde crește această
rădăcină ? (în pământ)
-Pipăiți morcovul. Cum este el ? (Este
tare.)
Voi cere copiilor să muște din morcovul
spălat.
-Ce gust are ? (este dulceag).
Voi tăia morcovul.
-Priviți morcovul secționat. Cum este
acesta la interior ? Se deosebește de
exterior ? (Morcovul seamănă foarte bine
atât la interior, cât și la exterior, având
aceeași textură și aceeași culoare).
6. Asiguarea feedback-ului La sfârșitul activității copiii sunt solicitaţi Conversaţia Aprecieri stimulative
să realizeze un puzzle pentru a demonstra
ca au reţinut părţile componente ale
morcovului.
7. Evaluarea Se fac aprecieri generale asupra modului Frontală
de comportare şi participare al copiilor pe individuală
parcursul activităţii. Se vor acorda
stimulente fiecărui copil.

S-ar putea să vă placă și