Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Propunător: Osman Cătălina

Data: 17.10.2016
Grădiniţa:cu Program Prelungit, Răducăneni, Iaşi
Grupa: mijlocie, “Piticii veseli”
Categoria de activitate: Cunoaşterea mediului
Domeniul experenţial: Domeniul Ştiinţe
Mijloc de realizare: Observare
Subiectul: “Toamna, anotimpul hărniciei”
Tipul activităţii: Transmitere de noi cunoştinţe
Scopul activităţii: Dezvoltarea capacităţilor de cunoaştere şi înţelegere a mediului, precum şi stimularea curiozităţii pentru
investigarea acestuia; stimularea curiozităţii privind explicarea şi înţelegerea lumii înconjurătoare.
Obiective operaţionale:
O1: să enumere caracteristici ale toamnei;
O2: să enumere fructele şi legumele specifice toamnei de pe planşă;
O3: să aprecieze importanţa acestor fructe şi legume;
O4: să asculte cu atenţie conţinutul prezentării power-point.

Strategia didactică:
a) Metode şi procedee: Conversaţia, observarea, explicaţia.
b) Material didactic: Planşă sugestivă care să ilustreze fructele şi legumele toamnei, prezentare power-point, stimulente.
c) Forme de organizare a activităţii: frontal, individual.
Durata activităţii: 25 de minute.
Bibliografie: Curriculumul pentru învăţământul preşcolar.
Desfăşurarea conţinutului instructiv-educativ

Nr. Secvenţele activităţii Ob. Conţinutul instructiv-educativ Strategia didactică Evaluare


Crt Op. Metode şi Materiale Forme de Timp
procedee didactice organizare
1. Organizarea activităţii Crearea condiţiilor necesare desfăşurării
activităţii:
-aerisirea sălii
-aşezarea scăunelelor în semicerc
-pregătirea materialului didactic,
acoperirea acestuia.
2. Captarea atenţiei Le spun copiilor o poezie: Conversaţia Frontal 4’ Capacitatea
elevilor „ Toamnă dragă ai venit de
Cu frunzişul auri, concentrare
Ne-ai întins multe covoare a atenţiei
Să le foşnim pe cărare. voluntare.

Ne dai fructe colorate


Si legume cît mai coapte.
Umpli parcul de castane,
Dar ni-l iei pe măndrul soare.”

3. Anunţarea temei şi a Astăzi vom discuta despre anotimpul Conversaţia Frontal 2’


obiectivelor urmărite toamnei. Vom descoperi împreună care Explicaţia
sunt legumele şi fructele ce apar în acest
anotimp.
4. Dirijarea învăţării Le expun copiilor planşe sugestive Conversaţia Planşe Frontal 15’ Capacitatea
sezonului de toamnă. O planşă în care se Explicaţia sugestive Individual de
află legumele de toamnă şi o planşă în Observarea concentrare
care se prezintă fructele toamnei. Vom voluntară a
purta discuţii despre şi le voi aduce atenţiei.
completări unde este cazul.
-Copii, ce vedeţi în imagine?
-Ce legume avem în imagine?
-Cum sunt acestea? Ce culori au? Dar
dimensiunea? Ardeiul ce culoare are?
Dar dovleacul?
-Haideţi să descoperin şi fructele
toamnei? Ce avem noi? (struguri, nuci
etc.)

5. Asigurarea retenţiei şi -Ce părere aveţi despre aceste fructe şi Conversaţia Planşe Frontal 3’
a transferului legume? Vă plac? Sunt gustoase? Şi mai Explicaţia sugestive Individual
cum sunt acestea? (sănătoase)
-Înainte de a mânca fructe şi legume ce
trebuie să facem cu ele? (să le spălăm)
6. Încheierea activităţii Se vor face aprecieri cu privire la Conversaţia Stimulente Frontal 1’ Aprecieri
răspunsurile date de preşcolari. Aceştia Individual privind
vor fi răsplătiţi cu stimulente. Ei vor aportul
conştientiza aprecierile făcute. copiilor la
activitate.

S-ar putea să vă placă și