Sunteți pe pagina 1din 3

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT ”FLOARE DE COLŢ” BRAD

PROIECT DIDACTIC
Data:
27.11.2012
Nivel I/Grupa: Mică ”Albiniţele”
Efectiv: 25 copii
Prof.: Micu Luminiţa-Florica
Durata: 20 minute

ACTIVITATEA: Jocuri şi activităţi didactice alese


TEMA: 1. „Coşul rupt”
2. „Suflă frunza”

FORMA DE REALIZARE: jocuri distractive

SCOPUL ACTIVITĂŢII: Antrenarea copiilor într-o activitate plăcută, relaxantă. Refacerea


organismului copiilor prin jocuri distractive şi de mişcare, crearea unei bune dispoziţii care să-i
destindă, întărirea spiritului de echipă.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Cognitiv-informaţionale:
- să reţină conţinuturile jocurilor propuse de educatoare;
- să recunoască fructul sau leguma cerută de educatoare;
- să participe activ la jocurile distractive respectând regulile stabilite;
- să sufle frunzele aşezate pe masă reuşind să le deplaseze până pe podea;
Psiho-motorii:
- să execute cu rapiditate mişcările sugerate de joc;
- să se deplaseze pe cărările de frunze imitând mişcările sugerate de educatoare.
- să-şi dezvolte îndemânarea.
Afective:
- să-şi dezvolte spiritul de echipă;
- să participe la joc în spiritul fair-play-ului.

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul.

MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT: coşuleţ, ecusoane, frunze, măsuţe.

DURATA: 20 minute

BIBLIOGRAFIE:
„Curriculum pentru învăţământul preşcolar”, Ed. Didactica Publishing House, 2009
Curs PRET, Modul 3, „Noi repere ale educaţiei timpurii în grădiniţă”, 2009
„Jocuri pentru preşcolari”- Editura Aramis , 2000.

Proiect didactic
Inspecţie curentă II pentru examenul de acordare a gradului didactic I
Micu Luminiţa-Florica
GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT ”FLOARE DE COLŢ” BRAD

Eveniment Conţinut ştiinţific Strategia didactică Evaluare


didactic
Metode şi Mijloace
procedee didactice
I. Organizarea Asigurarea condiţiile necesare desfăşurării
activităţii activităţii:
-Pregătirea sălii de grupă;
1’ -Intrarea organizată a copiilor.
Le prezint un coşuleţ.
II.Anunţarea Voi anunţa tema şi obiectivele activităţii
activităţii/ ce urmează a fi desfăşurată.
temei şi a „ - Astăzi ne vom juca două jocuri
obiectivelor distractive: „Coşul rupt” şi „Suflă frunza”.
1’ Copiii reţin tema şi obiectivele.
III. I. Joc: „Coşul rupt”
Desfăşurarea Copiii stau pe periniţe. Conducătorul jocului
activităţii (la început educatoarea) se mişcă în cerc,
17’ trece prin faţa copiilor şi spune: „ Mă duc
Desfăşurarea cu coşul la piaţă să cumpăr un măr”.
jocurilor Copilul care are ecusonul cu mărul porneşte Conversaţia
a)Explicarea după conducătorul jocului care-şi continuă
şi permanent mersul în cerc. Jocul continuă
demonstrarea astfel până când se ridică toţi copiii. Explicaţia Coşuleţ
jocului I Conducătorul exclamă: „Coşul s-a rupt!” Ecusoane
La auzul acestor cuvinte, fiecare copil,
inclusiv conducătorul jocului, se repede să
ocupe un loc pe periniţe. Copilul care
rămâne în picioare devine noul conducător
al jocului.
b) Jocul de Jocul de probă se va desfăşura împreună
probă cu copiii, reluându-se regulile şi modul de
desfăşurare pentru o mai bună înţelegere a
acestora.
c) Jocul În desfăşurarea jocului propriu-zis, Demonstraţia
propriu-zis educatoarea va interveni numai dacă este
cazul, va stimula copiii şi îi va îndemna să
d) Încheierea respecte regulile jocului.
jocului Va fi anunţată încetarea jocului Exerciţiul Evaluare
II. Joc: „Suflă frunza” formativ-
a)Explicarea Copiii se deplasează pe cărările de frunze continuă
şi imitând mişcările sugerate de educatoare:
demonstrarea bate vântul, vine ploaia, tună, cad frunzele,
jocului II adunăm frunze, etc. Fiecare copil este
vântul şi suflă astfel încât să deplaseze toate
frunzele de pe măsuţă/ din palmă, până
ajung pe podea. Se apleacă şi vor culege Conversaţia
frunza pe care o vor aşeza din nou pe masă
unde va fi suflată din nou de vânt. Vântul
puternic suflă apoi în frunzele de pe cărare,
astfel încât să deplaseze cel puţin una.
Proiect didactic
Inspecţie curentă II pentru examenul de acordare a gradului didactic I
Micu Luminiţa-Florica
GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT ”FLOARE DE COLŢ” BRAD

b) Jocul de Jocul de probă se va desfăşura împreună Explicaţia Evaluare


probă cu copiii, reluându-se regulile şi modul de formativ-
desfăşurare pentru o mai bună înţelegere a continuă
acestora.
c) Jocul În desfăşurarea jocului propriu-zis,
propriu-zis educatoarea va interveni numai dacă este Demonstraţia Măsuţe
cazul, va stimula copiii şi îi va îndemna să
respecte regulile jocului. Frunze
d) Încheierea Va fi anunţată încetarea jocului Exerciţiul
jocului

IV. Încheierea Se fac aprecieri generale asupra


activităţii: desfăşurării jocurilor, obiectivele Conversaţia
1’ operaţionale devin criterii de evaluare şi
apreciere.

Proiect didactic
Inspecţie curentă II pentru examenul de acordare a gradului didactic I
Micu Luminiţa-Florica

S-ar putea să vă placă și