Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

Profesor învățământ preșcolar: Vișan (Borza) P. Mariana

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT : Școala Gimnazială Nr. 308


DATA : 02.12.2020

NIVEL DE VÂRSTĂ/GRUPA : II (5-6 ani ) Mare A

TEMA ANUALĂ : Cum exprimăm ceea ce simțim?

TEMA SĂPTĂMÂNALĂ : Surprizele lui Moș Nicolae

DOMENIUL DE DEZVOLTARE: Dezvoltarea fizică, a sănătății și igienei personale

DOMENIUL DE ACTIVITATE: ALA-Joc de mișcare

CATEGORIA ACTIVITĂȚII : Jocuri și activități liber alese

TEMA ACTVITĂTII: Traseul lui Moș Nicolae

TIPUL ACTIVITĂȚII : Formarea deprinderilor motrice

MIJLOCUL DE REALIZARE : Joc de mișcare

SCOPUL ACTIVITĂȚII : Satisfacerea nevoii de mișcare și recreere a copiilor, dezvoltarea


atenției și a deprinderilor motrice.

SARCINA DIDACTICĂ: Să execute mișcările motrice învățate, ținând cont de poziția


corectă a corpului și executând comenzile jocului de mișcare.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1 – Să respecte regulile jocului;

O2 – Să execute mișcările motrice învățate;

O3 – Să arate interes și stăpânire de sine pe tot parcursul activității .

REGULILE JOCULUI:

 Să asculte indicațiile educatoarei;


 Să execute mișcările prezentate (diferite tipuri de mers , mișcarea degetor , mișcarea
brațelor , mișcarea capului – stânga / dreapta , bătăi din picioare , săritură , alergare ,
gesturi ce exprimă stările sufletești ).
 Să participe cu interes la activitate;

ELEMENTE DE JOC : mișcare, executarea comenzilor.

STRATEGII DIDACTCE :
 Metode și procedee didactice: conversația, explicația, demonstrația, jocul, exercițiul.
 Mijloace de învățământ: pitic din fetru, clopoțel
 Forme de organizare : frontal, individual.

Durată : 15 minute.

BIBLIOGRAFIE:

***Curriculum pentru educație timpurie, MEN, 2019;

***Suport Curriculum pentru educație timpurie, 2019.


DEMERSUL DIDACTIC

ETAPELE CONȚINUTUL STRATEGII EVALUARE TIMP


ACTIVITĂȚI ACTIVITĂȚII DIDACTICE
I Metode și Mijloace
procedee de
învățămân
t
1.Momentul Conectarea copiilor la 1
organizatoric platforma Google minut
Classroom.
Asigurarea unor condiții
favorabile pentru buna
desfășurare a activițății.

2. Captarea Se va realiza cu ajutorul Conversația Pitic din Observarea 2


atenției unui pitic din fetru care va fetru comportamentelo minute
avea o scurtă conversație r copiilor
cu preșcolarii.
3.Anunțarea Se va anunța jocul: Conversația Observarea 1
temei și a „Traseul lui Moș comportamentelo minut
obiectivelor Nicolae”și obiectivele lui r copiilor
pe înțelesul copiilor.
4. Dirijarea Explicarea regulilor Explicația clopoțelul Observarea 8
învățării jocului (să asculte comportamentelo minute
indicațiile educatoarei; să r
execute corect mișcările Conversația copiilor
prezentate.) și așezarea Demonstrația
copiilor astfel încât să Jocul
poată executa mișcările și Exercițiul
să fie văzuți de către
educatoare.
Demonstrarea jocului :
se vor demonstra mișcările
jocului.
Jocul de probă: se va
alege un copil care să
exemplifice sarcinile
jocului.
Desfășurarea jocului: li
se solicită copiilor să
execute mișcările jocului.
Se intervine cu încurajări,
aprecieri și îndrumări
verbale la nevoie.
5.Evaluarea Educatoarea le adresează Conversația 2
activității copiilor întrebări minute
referitoare la denumirea
jocului și a modului în care
a fost realizat.
6.Încheierea Se fac aprecieri generale și Conversația Aprecieri verbale 1
activității individuale cu privire la minut
participarea preșcolarilor
la activitate.

Anexe

Pornește-ncet la drum Moș Nicola

Și sacu-i greu și merge apăsat.

Si ninge, ninge, ninge ne-ncetat

Și bate vântul : Vâj! Vâj!Vâj!

Și merge moșul , merge prin zăpadă....

Ajunge-n dreptul unei case și se-oprește.


Se uită-n stânga, se uită-n dreapta,

Tiptil, tiptil, urcă pe scară.

Deschide ușa.

Ssst! Se aud zgomote!

Trop! Trop! Trop!

Sare repede și se pitește.

Pfiuu!

Desface sacul, scoate cadourile,

Fuguța - nchide ușa și dispare.

E dimineață!

Și fuga dau copiii la ghetuțe.

Uraa! A venit Moș Nicolae!

S-ar putea să vă placă și