Sunteți pe pagina 1din 8

Universitatea din București – Facultatea de Psihologie și Științele Educației,

Specializarea Pedagogia Învățământului Primar și Preșcolar, Filiala Focșani

PROIECT DIDACTIC

Student:Vasuianu Camelia-Ionica
Anul II,Sem I

Proiect didactic
DATA: 15.12.2021
GRUPA: mica
TEMA ANUALĂ: Când/cum și de ce se întâmplă?
TEMA SĂPTĂMÂNII: Iarna,bine ai venit!
TEMA zilei:Magia Iernii
DOMENIUL EXPERENȚIAL: Domeniul Limbă și Comunicare (DLC)
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educarea limbajului
FORMA DE REALIZARE: Joc didactic
TIPUL DE ACTIVITATE: insusire de noi cunostinte 
DOMENIUL DE DEZVOLTARE:
D. Dezvoltarea limbajului, a comunicării și a premiselor citirii și scrierii
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
C3. Exprimarea orala a mesajului ,a emotiilor,etc
COMPORTAMENTE MANIFESTE:
3.2. Pronunta corect sunetele specifice limbii romane;
3.3.Utilizeaza structuri orale simple.
OBIECTIVELE OPERAŢIONALE : La sfârşitul activităţii copiii vor fi capabili:
O1 – sa recunoasca cand e vorba de un obiect si cand e vorba de mai multe;
O2 -  sa formuleaze propozitii
STRATEGII DIDACTICE:
 

 Metode și procedee: conversația, observația, demonstratia, explicația, exerciţiul,


problematizarea, jocul didactic;

 Mijloace didactice:zana iarna, recompense;

 Forme de organizare: frontal, individual;

 Elemente de joc: surpriza, așteptarea, încurajarea.

 timp de lucru: 15-20 de minute


 

Bibliografie:

 Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3-6/7 ani), Ministerul Educaţiei şi Cercetării,


2019.
 Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţă, Editura V&I Integral, Bucureşti,
2005.

DESFASURAREA ACTIVITATII
Momentele Ob.Opr. Activitatea Metode si Mijloace Forme de realizare Evaluare
activitatii: propunatoarei procedee didactice

1.Moment Se organizeaza
organizatoric spatiul si climatul
educative intr-un
mod optim
desfasurarii activitatii
propuse:
-aerisirea slii de
clasa; Conversati
-amenajarea a
mobilierului;
-pregatirea
mobilierului.
Frontala Aprecier
2.Captarea Se realizeaza prin i verbal
atentiei intermediul zanei
Iarna care le-a trimis
copiilor o scrisoare si
o poza cu ea
stimuland interesul
copiilor prin
Conversati
elemente surpriza si
a
un joc didactic.

Explicatia
Frontala
Se anunta tema si
3.Anuntarea
obiectivele activitatii Individuala
temei
in termini accesibili
copiilor. De
asemenea, se
precizeaza
obiectivele urmarite
pe parcursul
activitatii,precum si
sarcina didactica a
ocului.
Tema activitatii:Jocul
,,eu zic una,tu zici ai
multe”.
Zana Iarna le cere
ajutorul copiilor in Conversati
ceea ce priveste a
jocul,iar la
final,fiecare copil va Exercitiul
primi cate o bulina.

Se intuiesc materiale Explicatia Frontala


4. Reactualizarea
cunostintelor didactice necesare
jocului.Fiecare copil
spune cum se
numeste jocul.

5.Dirijarea Explicarea si dirijarea


activitatii de jocului
consolidare Se prezinta copiilor
jocul de proba si
elementele de joc.
Eu o sa spun
singularul unui
cuvant apoi copii vor
spune pluralul Jocul
acesteua , de Problema
exemplu, eu spun un tizarea
brad,voi spuneti mai
multi brazi.

Frontala
6.Fixarea
cunostintelor si Complicarea jocului
obtinera La finalul jocului Expunerea
performantei ii facem surpriza
zanei Iarna alcatuind
fiecare copil cate o Conversati
propozitie folosind a
cuvintele din joc.
Frontala Aprecier
7.Incheierea i verbal
activitati Activitatea se va
incheia dupa
terminarea formularii
propozitiilor. Se vor
face aprecieri
generale asupra
modului de lucru si
asupra
comportamentului
copiilor si li se vor
oferi recompense.

Argumentatie

Jocul didactic este forma de activitate cea mai accesibilă copiilor prin formele sale: de
rol, de construcție, de mișcare, didactice, muzicale. 
Jocul didactic oferă preșcolarilor diverse și variate ocazii de depășire a stadionului de
concret și face mai ușoară și plăcută .„urcarea" către general și abstract! În timpul
jocului copiilor dovedesc inițiativă și inventivitate, jocul le permite mai multă
independență și libertate de acțiune.  asemeni, în timpul jocului didactic se stabilesc
relații între copii, urmărindu-se instaurarea unui climat favorabil conlucrării fructuoase
între copii în vederea rezolvării cu succes a sarcinilor de joc, crearea unei tonalități
afective pozitive de ințelegere și exigență în respectarea regulilor și stimularea dorinței
copiilor de  a-și aduce propria contribuție la reușita jocului.
Consider că jocul didactic este mijlocul potrivit ales în vederea dezvoltării personalității
multilaterale a copiilor și a unei funcționări optime din punct de vedere psiho-social
acestora  un rol important deoarece jucându-se copilul își satisface nevoia de activitate 
, de a acționa cu obiecte reale sau imaginare, de a se transpune în diferite roluri și
situații care îl apropie de realitatea inconjurătoare.  „Ce și de ce se joacă?” - sunt
întrebări pe care și le-au pus oamenii de ștință cu mai bine de un secol în urmă. 
reușește să cunoască lumea înconjurătoare și să se integreze în societate. Caracterul
colectiv al jocului permite stabilizarea relațiilor sociale între copii, schimburi de
cunoștințe, trăirea unor jocuri bogate de stări afective, dezvoltarea stăpānirii de sine și a
curajului, a inițiativei și a supunerii"  . 
Prin joc, preșcolarul işi imagincază intreg potențialul psihic, işi cultivā inițiativa,
inventivitatea, flexibilitatea gândirii, işi dezvoltă spiritul de cooperare, de echipa, loan
Cerghit relevă că prin el „copilul imaginează, rejoacă o lume reală în scopul de a
cunoaște mai bine, de a-și lărgi orizontul de cunoaștere, de a-și forma anumite
deprinderi". Intr-o accepție largă .„
Prin joc se aspirà la condiția de adult. Jocul socializează, umanizează. El are o
insemnätate psihologică a individului il pregăteşte pentru viitor, satisfăcănd nevoi
prezente." Jocul este modul de existență al copilului, este lumea sa de fiețiune și
simbolul cu profunde semnificații, pentru dezvoltarea lui. „Jocul este o instituție a
poporului de copii" spune sugestiv şi subtil Jean Chateau. În joc și prin joc se realizează
cunoaşterea realității, se exersează funcțiile psihomotorice și socioafective, jocul este
deci: agent al transmiterii experienței și al socializării.
Jocul are rolul de a bucura, destinde, delecta, de a crea confort spiritual, de a
compensa terapeutic tensiunile și neliniştile individului.
„Copilul – spune marele pedagog elvețian Eduard Claparide - este o ființă a cărui
principală trebuință este jocul".
A devenit astāzi un fapt bun al semnalarea rolului capital al jocului în dezvoltarea
copilului și chiar al adultului.
Pentru copil aproape orice activitate este joc. Tocmai prin joc el ghicește și anticipă
conduitele superioare.
„La copil scrie E. Claparide -jocul este munca, este datoria, este idealul vieții".
Jocul este singura atmosferă în care ființa sa psihologică poate să respire și în
consecință, poate să acționeze.
Jocul este serios, el are reguli severe, presupune osteneală și uneori chiar duce la
istovire.
Nu este simplu amuzament ci mai mult. Mai ales in primii ani copilul ajunge să fie atăt
de absorbit de rolul sãu încăt pe moment se identifică cu personajul care-l joacă.
Jocul este forma de activitate cea mai accesibilă copiilor prin formele sale: de rol, de
construcție, de mişcare, didactice, muzicale, etc.
Prin combinarea diferitelor feluri de jocuri copilul și colectivul de copii vor fi puși în
relații complexe unii cu alții, vor trãi unele emoții. În joc, se formează unele relații, se
formează sentimente. Copiii invață prin joc să conducă și så se supună, învață, să se
împrietenească,
Copilul işi are ca punct de plecare un obiect oarecare și în „alchimia fanteziei" el il
preface, il transformă pe loc- afirmă D. B. Elconin.
Jocurile sunt diferite de la o clasă socială la alta, de la popoarele libere la cele
inrobite. Chiar unul și acelaşi copil işi schimbā subiectul jocului in funcție de condițiile
concrete in care se află vremelnic. Jocul oglindește activitatea omului și raporturile
sociale intre oameni.
Prin joc ciopilul invață să descifreze lumea reală, pentru care R. Hellon apreciază
jocul ca pe „o activitate de preinvățare". Conținutul principal al tuturor jocurilor este viața
și activitatea socialä a adultului, copilul fiind în primul rånd o ființa eminamente sociala.

S-ar putea să vă placă și