Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE

GRUPA: mare
DATA: 10.01.2024
Propunator: Mateoniu Morar Bianca
TEMA – „Când, cum şi de ce se întâmplă?”
TEMA PROIECTULUI: Iarna
SUBTEMA – „Împărătia iernii!”
CATEGORIA ACTVITĂŢII - Activităţi liber alese (ALA)
FORMA DE REALIZARE - activităţi pe centre de activitate (sectoare)
 Joc de masă – „Reconstituie imaginea”
 Constructii – „Castelul iernii”
 Artă – „Simbolurile iernii” (colorare)

SCOPUL ACTIVITATII
 valorificarea potentialului psihic si fizic al fiecarui copil,
imbunatatirea cunostintelor despre realitatea inconjuratoare ;
 valorificarea reprezentărilor despre realitatea înconjurătoare în jocuri
şi alte activităţi la alegere;
 cultivarea sociabilităţii copiilor, a intereselor şi deprinderilor de
cooperare între partenerii de joc, a comunicarii libere între preşcolari
în timpul jocului.
DOMENII DE DEZVOLTARE
B. DEZVOLTAREA SOCIO-EMOŢIONALĂ
C. CAPACITĂȚI ȘI ATITUDINI FAȚĂ DE ÎNVĂŢARE
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII
B.2 .Comportamente prosociale, de acceptare și de respectare a
diversității:
2.3. Exersează, cu sprijin, asumarea unor responsabilități specifice vârstei, în
contexte variate;
2.4. Exersează, cu sprijin, abilități de negociere şi de participare la luarea
deciziilor;
C.1.Curiozitate, interes și inițiativă în învățare:
1.1. Manifestă curiozitate pentru activități, persoane și obiecte noi;
1.2. Încearcă/inițiază acțiuni noi și începe să își asume riscuri;
C.2. Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități):
2.1. . Finalizează proiecte simple;
2.2. Solicită și acceptă ajutor pentru a depăși o dificultate;
C.3. Activare și manifestare a potențialului creativ:
3.1. Se preface că este ceva sau cineva, își folosește imaginația în joc;
3.2. Găsește utilizări noi ale obiectelor, cu/ fără îndrumarea adultului.

OBIECTIVE OPERATIONALE
Joc de masă
 să reconstituie din părţi întregul, în succesiunea logică a imaginii;
 să înţeleagă şi să execute sarcinile de lucru;
Construcţii
 să realizeze tema propusă (pe baza explicaţiilor oferite), folosind
operaţii ca aşezare, suprapunere, alăturare şi îmbinare;
 să manifeste interes pentru activitate prin colaborare şi participare
activă.

Artă
 să coloreze adecvat imagini specifice anotimpului iarna în vederea
realizării unei machete;
 sa respecte pozitia corecta a corpului fata de suportul de lucru ;
 sa utilizeze corect instrumentele de lucru .

TIPUL ACTIVITĂŢII: consolidare de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi


STRATEGIA DIDACTICĂ
a) Resurse procedurale: - explicaţia, demonstraţia, jocul,
exerciţiul, problematizarea
b) Resurse materiale
Joc de masă – puzzle (imagini de iarnă);
Construţtii - cuburi, lego;
Artă – creioane colorate, imagini de iarnă
c)Forme de organizare: - frontal
- individual
- pe grupuri.
LOCUL DESFĂŞURĂRII: sala de grupă
BIBLIOGRAFIE
 Curriculum pentru invatamantul prescolar 2019
 Revista Invatamantului prescolar nr. 1-2/2008 si nr.3-4/2008
 Magdalena Dumitrana – „Didactica preşcolară” – Editura V&I
Integral, Bucureşti, 1998.
 E. Rafailă, L. Ţugui – „Modele orientative de lucru cu preşcolarii”,
editura All 2000

SCENARIUL DIDACTIC
Eveniment Conţinut ştiinţific Strategii Evaluare
didactic didactice (instrumente
si indicatori)
Moment Se asigură condiţiile necesare unei bune Observarea
organizatoric desfăşurări a activităţii : aranjarea Conversaţia comportamentul
mobilierului pe arii de stimulare şi  frontal ui
pregătirea materialelor didactice
corespunzătoare.

Reactualiza Discuţia in cerc Analiza


rea cunoştinţelor Voi dialoga cu copiii despre rezultatele raspunsurilor
activităţilor alese şi desfăşurate de ei. Conversaţia
Aceştia se adună pentru a participa la  frontal
discuţia în cerc.
Captarea Voi solicita copiilor să intuiască Interesul pentru
atentiei materialele din cadrul zonelor de interes. Expunerea materialele de la
 frontal fiecare centru
Anuntarea temei Voi anunţa jocurile şi activităţile ce
si a obiectivelor urmează a fi desfăşurate în fiecare centru
de interes , invitând grupa de copii să le Observaţia
viziteze şi să-şi aleagă tema dorită. Conversaţia
Explicaţia Observarea
Se reaminteşte copiilor comportamentul  frontal comportamen
dezirabil în cazul acestor activităţi: tului
—vorbim în şoaptă pentru a nu-i deranja
pe alţii;
--să lucrăm frumos, să utilizăm cu grijă
materialele ;
--apreciem şi protejăm lucrările făcute de
colegi ;

Dirijarea Pentru fiecare centru (sector) voi purta


învăţării discuţii referitoare la ceea ce vor realiza
cu ajutorul materialelor puse la Observarea
dispoziţie şi modul de utilizare al Explicaţia comportamen
ustensilelor. Exerciţiul tului, a
Copiii se organizează în centrul dorit ,  pe grupuri interesului
intuiesc şi se familiarizează cu
materialele pregătite .
Solicit copiilor de la sectorul
„Construcţii” să recunoască şi să
denumească materialele de pe măsuţe.
Le explic sarcina de lucru la acest sector (cu
ajutorul materialelor de pe măsuţe trebuie să
construiasca castelul iernii). Acţiunile
La sectorul “Arta”, copiii trebuie sa Demonstraţia copiilor
coloreze imagini specifice anotimpului Cooperarea în
iarna . cadrul grupului
Explic sarcinile de lucru la sectorul „Joc de
masă”
Le cer copiilor să intuiască imaginile ce
trebuie reconstituite şi să le descrie, apoi să
refacă imaginea din piesele date. Îndrum
activitatea de la sectorul „Joc de masă”
Pe tot parcursul activităţii se vor
asigura condiţiile optime, se va urmări
modul de relaţionare, de comunicare între
parteneri, dar şi cu materialele puse în
joc.

Asigurarea Se cere copiilor să facă aprecieri şi Analiza


feed–back-ului autoaprecieri exprimând opinii referitoare comportamen
la modul cum s-a lucrat, cum s-a Conversaţia tului
comunicat , cum au colaborat şi la  frontal
rezultatele pe care le-au obţinut.

Conversaţia de Aprecieri
Incheierea Voi face aprecieri stimulative referindu- încheiere stimulative
activitatilor mă la fiecare grup în parte şi voi Expunerea
nominaliza copiii care s-au remarcat. lucrărilor
Lucrările realizate vor căpăta o utilitate  frontal
şi anume decorarea sălii de clasă.

S-ar putea să vă placă și