Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

DATA: 06.03.2019

GRĂDINIȚA: P.P. “PETRACHE POENARU”, CRAIOVA

EDUCATOARE: IOANA DANA MIHAELA

GRUPA: MIJLOCIE “IEPURAȘII”

TEMA ANUALĂ: CU CE ȘI CUM EXPRIMĂM CEEA CE SIMȚIM?

SUBTEMA SĂPTĂMÂNII: “FLORI DE PRIMĂVARĂ”

DOMENIUL EXPERIENŢIAL: Domeniul Limbă și Comunicare

CATEGORIA DE ACTIVITATE: activitate de educarea limbajului

TEMA ACTIVITĂȚII: “Eu spun una, tu spui multe!”

MIJLOC DE REALIZARE: JOC DIDACTIC

TIPUL DE ACTIVITATE: DOBÂNDIRE DE NOI CUNOȘTINȚE

SCOP: Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală, de înţelegere şi utilizare corectă a semnificaţiilor structurilor
verbale orale.
OBIECTIVE DE REFERINȚĂ:
DLC 01. – Să participle la activitățile de grup, inclusive la activitățile de joc, atât în calitate de vorbitor, cât și în
calitate de auditor.

DLC 02. – Să înțeleagă și să transmit mesaje simple; să reacționeze la acestea.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

a) cognitive:

OC1 - Să numească imaginea și să indice corect dacă reprezintă un obiect sau mai multe obiecte;

OC2 - Să folosească corect formele de singular și plural ale substantivelor, despărțindu-le în silabe;

OC3 - Să formuleze propoziții simple;

b) afectiv-atitudinale:

OA4: Să manifeste interes pentru activitățile întreprinse;

c) psiho-motorii:

OPM5: Să utilizeze conform indicațiilor materialul didactic pus la dispoziție.

SARCINA DIDACTICĂ: Alegerea corectă a jetonului cu una sau mai multe imagini, exprimarea corectă a singularului și
pluralului în propoziții,despărțirea în silabe a cuvintelor date .
REGULILE JOCULUI: Copiii acționează cu materialul, rezolvă sarcina dată numai la comanda educatoarei, aplaudă
răspunsurile corecte. Copiii sunt împărțiți în două echipe, echipa lalelelor și echipa zambilelor. Au pe măsuțe jetoane cu flori
de primavară (narcise, zambile, lalele). Pe o masuță sunt imagini care denumesc un singur element, iar pe cealaltă imaginile
care denumesc mai multe elemente de același fel. Un copil dintr-o echipă va alege un jeton de pe prima masuță, denumește
imaginea, iar colegul din echipa adversă va veni la masuță să caute imaginea cu mai multe elemente. Fiecare răspuns corect
este punctat cu un fluturaș. Câștigă echipa cu cei mai mulți fluturi.

ELEMENTE DE JOC: Căutarea și mânuirea materialului, surpriza, întrecerea, ghicirea, aplauze.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

 Metode şi procedee: conversaţia, observaţia, problematizarea, jocul, explicaţia, exerciţiul, brainstorming-ul.

 Resurse materiale: imagini sugestive anotimpului primăvara, bagheta zânei primăvara, coșulețele echipelor, fluturi,
jetoane cu flori de primăvară (lalele, zambile, narcise), tablă magnetică, plicuri, panoul zânei primăvara, stimulente.
 Forme de organizare: - frontală

- Independentă: individuală

Forme de evaluare: continuă-formativă

Locul de desfășurare: sala de grupă


Durata: 20 minute

Bibliografie:

- Curriculum pentru învățământul preșcolar(3-6/7ani), 2008


SCENARIUL DIDACTIC

Etapele O Conținutul informativ Strategia didactică Evaluare


activității b.
Activitatea propunătorului Activitatea Metode și Resurse Forme de
op
copiilor procedee materiale organizare
.

Moment OP Se asigură un climat Copiii se Conversația - Frontal -


organizatoric M5 adecvat desfășurării așează pe
activității, se organizează scăunele.
mobilierul.

Reatualizarea O Se realizează prin Copiii sunt Conversatia Imagini Frontal Continuă-


cunoștințelor A4 prezentarea unor imagini atenți, Brainstormin reprezentati formativă
reprezentative anotimpului răspunzând la g-ul ve
primăvara și recunoașterea
întrebări anotimpului
acestora.
conform primăvara
așteptărilor.

Captarea O Se realizează prin Copiii sunt Conversația Bagheta frontal -


atenției A4 prezentarea baghetei zânei atenți și ascultă. zânei
Primăvara. primăvara

Anunțarea OA Se anunță tema și obictivele Ascultă atent ce Conversația - frontal Evaluarea


temei și a 4 pe înțelesul copiilor: astăzi vor trebui să comporta-
obiectivelor ne vom juca jocul “Eu spun mentului și a
una, tu spui multe!”. realizeze. atenției
preșcolarilor

Dirijarea OC Copiii vor fi împărțiți în Ascultă Conversatia Jetoane flori Frontal


activității 1 două grupe: grupa indicațiile Explicatia de Independe
LALELELOR și grupa educatoarei, Demonstratia primăvară nt-
OC ZAMBILELOR. regulile jocului, Observatia Fluturi individual
2 adresează Exercițiul Bagheta
a)Explicarea și
întrebări pentru zânei
OC demonstrarea jocului: a înțelege mai primăvara
3 bine jocul, sunt Tabla
“În fața voastră sunt două atenți la jocul de magnetică
măsuțe. Pe fiecare dintre ele probă. Coșulețele
există jetoane. Pe o masuță Aleg jetoane grupelor
specificând
sunt imagini care denumesc
singularul/plural
un singur element, iar pe ul florilor
cealaltă imaginile care reprezentate pe
jetoane.
denumesc mai multe
Manifestă
elemente de același fel. Un atenție și găsesc
copil dintr-o echipă va modificările
efectuate de
alege un jeton de pe prima
educatoare,a-
măsuță, denumește plaudă.
imaginea, iar colegul din
echipa adversă va veni la
masuță să caute imaginea
cu mai multe elemente.
Pentru fiecare răspuns
corect echipa primește un
fluturaș. Echipa care
strânge cei mai mulți
fluturași câștigă.

b)Jocul de probă:

Educatoarea numește un
copil. Îi cere să aleagă de pe
masă un jeton și să
denumească imaginea
reprezentată. Dacă
răspunsul este corect le
cere celorlalți copii să-l
aplaude , dacă nu, îl
numește alt copil care îl va
corecta.
c)Jocul propiu-zis:

VARIANTA 1.

Vine în față un copil de la


Echipa LALELELOR și
alege un jeton, reprezentând
mai multe elemente: “Eu
am pe cartonas/ jeton multe
lalele”. Apoi va veni un
copil din Echipa
ZAMBILELOR și va
selecta jetonul pe care se
afla un singur element: “Eu
am pe cartonaș o lalea”.

VARIANTA 2.

Se cere alegerea de către un


copil a unui cartonaș cu mai
multe elemente,
reprezentând zambile,
urmând ca un alt copil din
echipa adversă să găsească
jetonul cu un singur
element de același fel
(zambile-zambilă).

VARIANTA 3.
Ultima variantă va consta în
respectarea acelorași
indicații, specificându-se
însă ca pe jetoanele extrase
să se identifice narcise-
narcisă.

Educatoarea solicită cât mai


mulți copii în timpul
jocului; încurajează
răspunsurile corecte prin
aplauze; stimulează
echipele pentru a participa
la activitate.

COMPLICAREA
JOCULUI:
Se cere prin mânuirea
baghetei primăverii ca cei
mici să își acopere ochii, în
timp ce educatoarea
schimbă poziția câtorva
jetoane de pe tabla
magnetică, cerându-se mai
apoi identificarea
“intrușilor”.
Fiecare răspuns corect va fi
aplaudat.

Obținerea OOSe atrage atenția asupra Răspund Conversația Panou zâna Frontal și
performanței C1panoului cu Zâna solicitărilor. Observația primăvara independe
o Primăverii, acolo unde se Plicuri nt-
află pliculețele trimise de Fluturi individual
aceasta în interiorul cărora
se află câte o sarcină, în
total fiind 6 plicuri.
Se cere rezolvarea
sarcinilor, fiecare răspuns
corect fiind răsplătit cu un
fluturaș.

Se cere despărțirea în silabe


a cuvintelor narcisă-narcise,
zambilă-zambile, lalea-
lalele.

Asigurarea Se numără fluturașii Sunt atenți și Coșulețele


feedback-ului câștigați de fiecare echipă și răspund cu fluturi
și a retenției se numește echipa solicitărilor.
câștigătoare.
Se cere copiilor denumirea
florilor cu care s-au jucat
astăzi.

Încheierea Se fac aprecieri verbale Sunt atenți și Conversația Stimulente frontal -


activității asupra modului în care s-a multumiți de
desfășurat activitatea, se felul cum au
împart stimulente copiilor. lucrat.
ANEXA 1

“Ziua se mărește,
Zăpada se topește,
Grădina a-nverzit,
Ce anotimp a sosit?”
(primăvara)

S-ar putea să vă placă și