Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE ACTIVITATE

Data: 31.05.2022
Propunător: MUNTEAN DARIA-VALENTINA
Unitatea de învățământ : Gradinita cu PP. Nr.5 Sibiu
Grupa: mare
Domeniul experențial : dezvoltarea cognitiva si dezvoltarea mediului
Tema zilei: ,,Călător prin anotimpuri’’
Subtema : ,,La final de grădiniță’’
Tipul activităţii: consolidare de cunostiințe
Mijloc de realizare: joc didactic
Forma de organizare: individual,frontal,pe grupe
Obiective operaționale :
O1- să analizeze imaginile extrase, identificând din care anotimp fac parte;
O2- să grupeze imaginile în funcţie de anotimpul de care aparţin;
O3- să identifice jetoanele care nu aparţin anotimpului respectiv şi să le aranjeze corespunzător;
O4- să sintetizeze cunoştinţele şi informaţiile despre un anotimp, gâsind simboluri reprezentând anotimpul respectiv;
Scopul activităţii: verificarea şi consolidarea cunoştinţelor despre cele patru anotimpuri;
Sarcina didactică: copiii scot din săculeţ imaginile şi după ce le descriu spun cărui anotimp aparţin. În continuarea jocului
se grupează corespunzător sarcinii, descoperă elementele ce nu corespund anotimpului respectiv şi se fac asemănări între
anotimpuri.
Regulile jocului: copiii sunt împărțiți pe grupe, fiecare grupă reprezentând câte un cartonaş cu aspecte ale naturii sau
activitatea omului şi-l aşează în dreptul anotimpului la care se potriveşte, motivând alegera făcută. Copiii vor respecta
cerinţele educatoarei, pe tot parcursul jocului, se vor grupa şi regrupa în funcţie de metoda folosită.
Elemente de joc: surpriza, aplauze, mişcarea, recompensa.

Dimensiuni ale dezvoltării :


1. Relații, operații și deducții logice în mediul apropiat
2.Reprezentări matematice elementare, pentru rezolvarea de probleme și cunoașterea mediului apropiat
3. Caracteristici structurale și funcționale ale lumii înconjurătoare

Comportamente vizate:
1.4. Utilizează explorarea prin încercare și eroare pentru a rezolva probleme
1.5. Realizează, în mod dirijat, activități simple de investigare a mediului, folosind instrumente şi metode specifice
2.5. Identifică, cu sprijin, categorii de obiecte, ființe (ex.: pisica, vulpea și câinele sunt animale) și le grupează după un
criteriu
3.1. Sesizează detalii sau diferențe între obiecte, ființe, fenomene de care sunt interesați, atunci când le examinează
3.1. Evidenţiează caracteristicile unor obiecte localizate în spaţiul înconjurător
· 🦋Metode şi procedee: conversația,explicația,observarea,exercițiul,problematizarea.
· 🌺Mijloace de învăţământ: ecusoane, cutie cu obiecte,imagini,jetoane,fișă de lucru,stikere.
· 🐞Formele de realizare: individual,frontal,pe grupe .
· 🐝Durata: 35-40 min

Desfășurarea activității
Etapele Ob. Prelucrarea conținutului Strategii didactice Evaluare
activității Metode și Mijloce de Forme de
procedee învăţământ org.

1.Moment Se creează condiţiile psiho-pedagogice necesare Pe grupe


organizatoric desfăşurării activităţii în bune condiţii: ,pregătirea
materialului didactic, aerisirea sălii de grupă.
Copiii vor fi repartizaţi în 4 grupe, reprezentând
cele 4 anotimpuri în funcţie de ecusonul din piept:
echipa ghioceilor, a papucilor care reprezita
ecusoane
anotimpul de vară, a dovlecilor și a oamenilor de
zăpadă

2.Captarea Se pune pe masă o cutie de cadouri, pe care toţi Surpriza Cutie cu Frontal
atenției suntem curioşi să o deschidem să vedem ce se află
în ea. În cutie găsim un strugure, o pereche de Conversația obiecte
mănuşi, ridichi şi un maieu. Lucrurile acestea s-au
amestecat şi voi cu siguranţă ştiţi în ce anotimp
culegem strugurii! Când purtăm mănuşi? Când
apare ridichea ? Când purtăm maieu?
Asociem obiectele confecționate din hârtie cu
imaginile cu anotimpuri .

3.Reactuali- Voi adresa întrebări referitoare la anotimpuri: Conversația Frontal, Aprecieri


individual verbale
zarea -Câte anotimpuri are anul?
cunoștințelor
-În ce anotimp începem grădiniţa?
-Ghiocelul este vestitorul…….!
-Moş Crăciun cu cadouri vine când afară este......!
-Este cald, soare, a venit vacanţa mare şi este…..!

4.Anunțarea Astăzi ne vom juca un joc numit: ,,Călător prin Conversaţia Imagini frontal Aprecieri
temei anotimpurib ” cu imagini primite de la Zânele verbale
Anului. Voi veţi analiza imaginile şi le aşezaţi la
anotimpul potrivit. Dacă rezolvaţi câteva probe
Zânele vă vor recompensa.

5.Prezentarea Pentru că ne jucăm un joc, acesta are câteva reguli. Conversația frontal Observarea
regulilor Fiecare copil vine pe rând alege un jeton , îl descrie comp copiilor
Explicația
jocului şi îl aşează la locul potrivit,iar apoi cei mici vor fi
împărțiți pe grupe. Copii dintr-o grupă reprezintă
anotimpul prin intermediul ecusonului . Fiecare
probă are câteva reguli pe care dacă le rezolvaţi le
arătăm Zânelor ce multe lucruri ştim noi despre
anotimpul lor.

6.Executarea Se prezintă copiilor regulile jocului și se intuiește Expunerea Jetoane Individual Aprecieri
jocului materialul Exercițiul, jocul verbale
Proba 1
Pe masă sunt aşezate jetoane cu imagini din cele 4
anotimpuri, un copil va alege un jeton şi va
răspunde la întrebări:
-Ce observi pe acest jeton?(copiii cu sania);
-Când se întâmplă? ( iarna);
-Lângă ce zână o aşezi?
Jocul se va desfăşura după modelul prezentat până
la epuizarea jetoanelor.
Proba 2 – Ciorchinele
Fiecare copil va primi cate un jeton , se va uita cu
atenţie la el să stie de care anotimp aparţine şi apoi Ciorchinele Imagini Individual
la semnalul meu (bătaie din palme )se vor grupa în
jurul imagini pe care îl reprezintă . Copii vor fi Explicaţia Jetoane
grupati cate 7 intr-o grupă,astfel,formându-se 4 exerciţiul
grupe. O grupă,reprezintă câte un anotimp prin
intermediul jetonului cu un obiect reprezentativ al Observarea
anotimplui (caciula-iarna;ghiocelul-primăvara,etc). răspuns copiilor

Copilul care greşeşte primeşte o pedeapsă hazlie


( să facă ca și calul, să sară ca iepuraşul etc)

Frontal
Proba 3- Repară greșeala!
Conversaţia
Copiii care greșesc, îşi pun capul pe genunchi, în
timp ce voi strecura jetoane nepotrivite în jurul
unuia dintre anotimpuri(de exemplu anotimpul de Problematizarea
iarnă).
-Priviţi iarna! Tot ce are ea îi aparţine?
-Ce nu îi aparţine? Cui aparţine?

Proba 4-Complicarea jocului


Copiii au de răspuns la ghicitorile auzite.
Ghioceii sunt pe câmpuri,
Rândunelele în crânguri,
Copacii înmuguresc,
Pe cine vestesc? (Primăvara)
Spicele înalte şi bogate
Pe câmpii stau înălţate,
Iar la munte şi la mare
Merg copiii să stea la soare.
Cred că-i uşor de ghicit
Ce anotimp a sosit? (Vara)
Anotimpul frunzelor uscate,
Lăzilor cu roade încărcate.
Anotimpu-n care noaptea creşte
Şi în care vremea se răceşte.
(Toamna)

Totu-i îngheţat în drum,


Florile-s pe geam acum,
În sobă focul trosneşte,
Spune, ce anotimp este? (Iarna)

7.Asigurarea ,,V-aţi gândit, v-aţi consultat, Conversația Fișe de lucru Individual Aprecierea
retenţiei şi a felului cum
Şi răspunsuri bune-aţi dat Exercițiul
transferului
Dar timpul a expirat lucrează
Şi acum cu pas uşor
Ne îndreptăm spre-un alt sector”
Cele 4 Zâne au pregătit pe mese câte o fișă pe care
trebuie să o colorați . Se explică cerințele.

8.Încheierea Se face prin aprecieri verbale asupra Conversația stickere individual Aprecieri
activității comportamentului copiilor și fiecare copil va primi
recompense
câte un stiker drept recompensă.

S-ar putea să vă placă și