Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

NIVELUL:II
GRUPA: Mare
PROPUNATOR:Buftea Ioana
TEMA ANUALĂ:,,Cum este/a fost şi va fi aici pe pământ?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: Surprinzele anotimpurilor
TEMA ACTIVITĂŢII: Roata anotimpurilor
TIPUL ACTIVITĂŢILOR: Sistematizarea și verficarea de cunoștiințe
FORMĂ DE REALIZARE: Joc didactic interdisciplinar
FORMĂ DE ORGANIZARE:frontal,individual;
LOCUL DE DESFĂȘURARE:sală de grupă
SCOPUL ACTIVITATII: Sistematizarea,fixarea,evaluarea cunoștiințelor copiilor despre cele
patru anotimpuri.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
Să descrie aspecte generale ale anotimpurilor (fenomene ale naturii,schimbări survenite
în natură,activitatea oamenilor în grădini,în gospodărie,adaptarea viețuitoarelor;

Să clasifice roadele anotimpurilor(fructe,legume,flori,cereale);

Să identifice răspunsuri adecvate la întrebările adresate despre anotimpuri;

Să realizeze un ciorchine simplu;

Să știe să despartă în cuvinte cuvintele date;

Să construiască propoziții simple cu cuvintele date;

Să denumească pluralul unor cuvinte date;

Să coopereze în cadrul jocului didactic în vederea câștigării întrecerii;

Să participe la luarea deciziilor în echipă din care face parte;

STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee:jocul,conversația,explicația,problematizarea,brainstormingul,ciorchinele,
lucru în echipă;

Mijloace didactice:jetoane,plicuri cu probele de lucru,plicuri cu ghicitori,planșe pentru


construirea ciorchinelui,fise de lucru individuale,buline.
Reguli de joc:Grupă de copii va fi împărțită în 4 echipe,în funcție de ecusoanele
primite;sarcinile de luru se rezolvă în unități egale de timp pentru fiecare echipă;răspunsurile
corecte sunt recompensați cu buline de diferite culori,iar la final că element surpriză bomboane
cu jeleuri.Câștiga echipă care a rezolvat cele mai multe probe/are cele mai multe buline.
Sarcinile jocului:corespund unui număr de 5 probe de concurs.
Copil numit/Echipă denumește/descrie și așază la locul indicat materialul
și motivează răspunsul;respectă regulile grupei în vederea menținerii ordinii și disciplinei în
timpul competiției;fiecare probă de concurs va constitui o sarcină de lucru.

Elemente de joc:surpriză,ghicirea,aplauze,întrecere;

BIBLIOGRAFIE:
• Curriculum pentru învățământul preșcolar(3-6 ani) București,2008.

• Jocul didactic,Forea Stan,Editură:Rovimed,2013.


DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Evenimentul Conținutul științific Strategii didactice Evaluarea


didactic
1.Momentul Crearea condițiilor necesare bunei Observarea
organizatoric desfăsurării a activitătii: comportamentului
-aerisirea sălii de grupă; copiilor.
-amenajarea spațiului de
desfăsurare a activitătii;
-pregătirea materialului didactic;
2.Captarea •Doamna educatoare îl prezintă Majoritatea
atentiei pe Bătrânul An prin următoarea copiilor au
ghicitoare:,,Are 4 fețe-n lume Conversația recepționat
Care n-au acelas nume mesajul transmis.
Una trece prin ninsori,
Altă calcă printre flori,
Una seceră secară,
Altă-acasă rodul cară''.
(Anul)
•Copii trebuie să ghicească
despre cine este vorba.
3.Reactualizarea • Se adresează întrebări despre Conversația Individual;
cunoștiințelor cele 4 anotimpuri. Aprecieri verbale;
Aplauzele;

4.Anunțarea •Se anunța tema jocului Copii au înțeles


temei si a didactic,,Roata anotimpurilor'' și se tema jocului.
obiectivelor motivează:Bătrânul An dorește să Explicația
afle ce frumos vorbiți despre
frumusetiile și bogățiile fiicelor lui.
•Se prezintă obiectivele Conversația
activitatatii în termini accesibili
copiilor;
•Se prezintă pe scurt conținutul
activității;
5. Dirijarea •Se anunța că Bătrânul An nu a Explicația
învățării venit cu mână goală ci a adus o
cutiuță cu mai multe surprize pe Majoritatea
care le vom folosi pe parcursul copiilor cunosc
jocului. regulile jocului.
•Se anunța sarcinile și regulile
jocului; Conversatia
•Se delimitează și se stabilesc
denumirea echipelor(4 echipe).
Toamnă-Echipa frunzelor
Iarna-Echipa fulgilor de nea
Fiecare copil își
Primăvara -Echipa Ghioceilor cunoaște echipa
Vara-Echipa cireșelor din care face
parte.
•Se desemnează câte un
conducător pentru fiecare Expunerea
echipă.
•Se anunța că jocul este compus Explicația
din 5 probe care trebuie rezolvate
de fiecare echipă în parte sau
individual .Pentru fiecare probă sau
rezultat corect se acordă
recompense din partea Bătrânului
An ,iar la final doamnă educatoare
va avea câte o surpriză pentru Problematizarea
fiecare. Copii sunt activi
* PROBĂ NR 1-Gândește și și atenți.
spune….
-Care sunt frumusetiile
anotimpului…..? Aplauze
-Care sunt bogățiile
Exercițiul
anotimpului……..?
-Care sunt fenomenele nature
specifice anotimpului….?
Aceste întrebări vor fi puse fiecărei
echipe,în funcție de echipă în care
se află.
*PROBĂ NR 2-Ghicitori despre Interviul de grup
anotimpuri Fiecare copil este
•Copilul atins pe umăr va extrage atent la
din bol plicul cu probă de ghicitoare.
joc.Fiecare echipă va avea de
răspuns la câte o ghicitoare despre
anotimpuri.Se punctează
răspunsurile corecte.
*PROBA NR 3-Ciorchinele
•Fiecare grupa va avea de realizat Analizarea Fiecare copil
produselor participă la
un ciorchine simplu pornind de la activitatii realizarea
ciorchinele
cuvintele: ciorchinelui.
A.Iarna
B.Primavara Aprecieri verbale
C.Vara
D.Toamna Exercițiul
•Se pun la dispoziția copiilor 6
jetoane cu imagini specifice Aplauze
anotimpurilor și 2 jetoane care nu
fac referire la anotimpuri.
•Vor stabili conexiuni între Exercițiul
elemente,motivând adecvat:de ce Individual
nu aparține jetonul respectiv Jocul
anotimpurilor.

*PROBĂ NR 4-,,Eu spun una tu


spui mai multe''
•Copii vor alege câte un cuvânt și
îl va transmite colegului mai
departe(frunză-frunze);

6.Obținerea *PROBĂ NR 5-Desparte în silabe


performanței Se dau cuvintele:
Exercițiu Fiecare copil știe
•ghiocei;
să despartă în
•cirese; silabe.
•frunze;
•zapada;
•Copii vor avea de despărțit Explicatia
cuvintele de mai sus și de făcut câte
o propoziție cu fiecare cuvânt.
7.Asigurarea •La sfârșitul jocului se vor număra Conversația Frontala
conexiuni recompensele primite;se Pe grupe
inverse desemnează echipă Individuala
câștigatoare.Bătrânul An este foarte
mulțumit de prestația copiilor..
8.Incheierea •Se fac aprecieri asupra participării Conversația Aprecieri verbale
activitatii la activitate și asupra
comportamentului copiilor,atât Copii sunt
bucuroși de
individual,cât și pe grupe.
activitatea
•Copiii primesc jeleuri de fructe; desfășurată.

S-ar putea să vă placă și