Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect de activitate integrată

Categoria de activităţi de învăţare: Activităţi liber alese (ALA 1)


Tema anuală de studiu: ″Când, cum și de ce se întâmplă?″
Tema proiectului: ″Iarna, anotimpul bucuriei!″
Subtema: ″Jocurile copiilor iarna″
Subiectul:
1. Centrul de interes Științe- ″Pe gheață sau pe zăpadă″
2. Centrul de interes Nisip și apă- ″La patinuar ″
3. Centrul de interes Construcții- ″Săniuța″
Mijloc de realizare: jocul
Tipul activităţii: formare de priceperi și deprinderi
Scopul: formarea cunoştinţelor copiilor despre jocurile specifice anotimpului de iarnă;
Obiective operaţionale:
Centrul de interes Joc de masă: O1: să reconstituie din jumătăți întregul, obținând imagini cu
diverse jocuri de iarnă;
Centrul de interes Nisip și apă: O2: să traseze diferite linii de gheață, pentru a obține urme lăsate de
patine;
Centrul de interes Construcții: O3: să construiască săniuțe din cuburi de plastic;
Strategia didactică:
Metode şi procedee didactice: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul.
Mijloace şi materiale didactice:
Centrul de interes Joc de masă: puzzle din două piese cu imagini cu diverse jocuri practicate de
copii în anotimpul de iarnă;
Centrul de interes Nisip și apă: faină de grâu, bețe de înghețată, siluete cu copii care patinează; cutii
alimentare, înstalație cu baterii;
Centrul de interes Construcții: cuburi din plastic;
Forma de organizare a activităţii: frontal, pe echipe, individual
Resurse umane: 18 copii
Resurse temporale: 10-15 minute
Resurse bibliografice:

● Ghergina, E., Tiban, M., 1979, Metodica jocului şi a altor activităţi cu copiii preşcolari, Editura

Didactică şi Pedagogică, Bucureşti;

1
● Munteanu, C., Munteanu, E., N., 2009, Ghid pentru învăţământul preşcolar. O abordare din

persepctiva noului curriculum, Editura Polirom, Iaşi;

● Preda, V., Pletea, M., Grama, F., Cocoş, A., Oprea, D., Călin, M., 2005, Ghid pentru proiecte

tematice. Abordare în manieră integrată a activităţilor din grădiniţă, Editura Humanitas


Educational, Bucureşti.

2
Scenariul zilei
Activitatea debutează cu Întâlnirea de dimineaţă. Copiii vor fi aşezaţi în semicerc pentru a
stabili contactul vizual cu toţi membrii grupei.

Salutul:

„Dimineața a sosit

Toți copiii au venit

A-nceput o nouă zi”

Bună dimineaţa, dragi copii.”

În timpul salutului fiecare copil se va adresa celorlalți cu respect, folosind un ton prietenos (își
vor da mâna și se vor saluta în funcție de ecusonul primit).

Prezenţa:
”După ce ne-am adunat
Și frumos ne-am salutat
Colegii ne-am întâlnit
Cine oare n-a venit? “

Prezența se realizează cu ajutorul fotografiilor, fiecare copil la auzul numelui spune „Prezent” şi
va aşeză fotografia la rubrica copiilor prezenți, iar copiii absenți vor fi așezați la rubrica absenților
de către cadrul didactic.

Calendarul naturii se completează prin jocul „Meteorologul de serviciu”.

“Calendaru-i încântat
Că va fi iar completat
Cu nori, ploaie, vânt, furtună
Mai bine cu vreme bună ! “

Se completează calendarul naturii. Se vor stabili împreună cu preșcolarii, data, ziua, luna și
anotimpul în care se află, aspecte ale vremii, îmbrăcămintea adecvată sau recomandată pentru
această zi.

Noutatea zilei se va realiza printr-o scrisoare trimisă de Zâna Iarnă, în care aceasta îi roagă să-l
ajute pe prietenul ei Olaf în desfășurarea tuturor activităților de astăzi și se desface cutia cu surprize.

3
Tranziția către activitățile desfășurate la centrele de interes se va realiza cu ajutorul următoarelor
versuri:
″Sutem curioși să descoperim
La care centru întăi ne oprim
Oricare ar fi, sigur suntem
Că lucruri frumoase să facem sigur putem!″
Ziua continua cu ALA1.
Copiii se vor grupa în cadrul centrelor cu ajutorul unor cartonașe. Fiecare copil extrage din săculeț
un cartonas ce-i va indica centrul unde trebuie să se așeze.
Se vor prezenta materilele pentru fiecare centru și sarcina pe care o au de îndeplinit.
La centrul Științe sunt pregătite imagini ce vor fi impărțite in jumătate, iar preșcolarii vor trebui
să reconstituie din jumătăți intregul, obținând imagini cu diverse jocuri de iarnă.
La centrul Nisip și apă vor găsi pe masă o cutie luminoasă cu făină de grâu (pentru a imita
zăpada), și siluetele copiilor care pratică sporturi de iarnă.
La centrul Construcții au la dispoziție cuburi pentru a realiza o sanie.
Pe parcursul întregii activități preșcolarii se vor roti la centre astfel încât fiecare copil să ajungă la
fiecare centru propus pentru această zi. Educatoarea, împreună cu copiii vor trece pe la fiecare
centru pentru a observa corectitudinea îndeplinirii rezultatelr finale, dar și pentru a aprecia
rezultatele finale.
Tranziție:
″Rândul iute să-l formăm
La ușă ne așezăm
Și cuminți să așteptăm
La baie să plecăm!″
Atenția copiiilor se îndreaptă către activitățile pe domenii experențiale: DLC și DOS.
La activitatea de Educarea limbajului, captarea atenției se realizează cu ajutorul lui Olaf, omul de
zapadă pe care l-a trimis Zâna Iarnă să-i ajute pe copii să memoreze poezia, cu ajutorul imaginilor
aflate în cutia trimisă de aceasta.
Întreaga Activitate practică se va realiza conform etapelor stabilite. La sfârșitul activității vor
primi stimulente în formă de om de zăpadă.
După finalizarea și aprecierea lucrărilor, copiii vor desfășura un joc de mișcare ″Cursa oamenilor
de zăpadă″.
Ativitatea se încheie prin aprcieri verbale și prin oferirea de recompense. (baloane)

4
Desfăşurarea activităţii

Nr. Ob. Timp Strategia didactică Evaluare


crt. Secvenţele Op.
Metode şi Mijloace de Forme de
activităţii Conţinutul instructiv-educativ
procedee învăţământ organizare
didactice

Se asigură condiţiile optime necesare


1. Moment desfăşurării activităţii: asigurarea unui
organizatoric 1 min climat favorabil, aranjarea mobilierului,
pregătirea materialelor necesare pentru
activitate.

Se realizează cu ajutorul scrisorii de la


2. Captarea Zâna Iarnă în care ea îi roagă pe copii Conversaţia
atenţiei 1 min să-l ajute pe Olaf în indeplinirea
sarcinilor pregatite. Explicaţia Frontal
3. Anunţarea 2 min Precizez tema fiecărui centru de lucru
temei şi a şi materialele puse la dispoziţie în cadrul Frontal
obiectivelor acestora: ,,Astăzi ne vom împărţi în trei Explicaţia
operaţionale echipe, în funcţie de ecusonul pe care l-
ați primit fiecare, pentru a ne putea juca. Conversaţia
5
Copiii se vor grupa în cadrul
sectoarelor ajutați de educatoare. Imagini cu Evaluez
4. Dirijarea Centru de interes: diverse jocuri capacitatea
învăţării 8 * îi voi ajuta pe copii să găsească echipa Demonstraţia practicate de copiilor de a
min pe care o indică ecusonul primit; copii în asocia piesele
O1 * voi explica şi voi demonstra fiecărei anotimpul de pentru a
echipe ce are de făcut; Conversaţia iarnă Frontal descoperi
* le reamintesc copiilor că se vor roti şi jocuri
vor schimba echipele după un anumit Explicaţia Cutiie Pe echipe practicate de
timp, astfel încât fiecare să descopere şi Bețe de înghețată copii în
02 să experimenteze ceea ce se lucrează la Făină de grâu Individual anotimpul de
fiecare echipă; Instalație iarnă.
* pe parcursul activităţii voi Siluete cu jocuri
supraveghea modul de desfăşurare şi de Exerciţiul practicate de Evaluez
îndeplinire a sarcinilor propuse pentru copii în capacitatea
03 fiecare echipă şi voi acorda sprijin, acolo anotimpul de celor mici de a
unde este cazul. iarnă construi
săniuțe din
Cuburi din cuburi de
plastic plastic.

6
Voi realiza, împreună cu cei mici, o
2 min scurtă recapitulare a activităţilor
5. Obţinerea desfăşurate. Conversaţia Frontal
performanţei
Ofer feed-back global şi individual
7. Încheierea 1 min copiilor, în ceea ce priveşte participarea Conversaţia
activităţii la activitate, îndeplinirea sarcinilor şi Frontal
comportamentul acestora pe parcursul Explicaţia
activităţii.

7
8

S-ar putea să vă placă și