Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATǍ

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT : GRĂDINIŢA cu PP ,,DUMBRAVA MINUNATĂ’’- FIENI


GRUPA: Mijlocie Step By Step ,,Buburuzele”
DATA: 13.11. 2020
EDUCATOARE: BADEA ANA MARIA
TEMA ANUALĂ: ,,Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simțim?”

TEMA PROIECTULUI: ,,Cartea cu poveşti’’

TEMA SĂPTĂMÂNII:,,În lumea poveştilor”

TEMA ZILEI: ,,Fapte bune, fapte rele”


TIPUL ACTIVITĂŢII : Însuşire de noi cunoştințe şi consolidare de priceperi şi deprinderi
SCOPUL ACTIVITĂŢII:

 Formarea unor norme de comportare morală şi estetică din viaţa cotidiană ; formarea unor atitudini pozitive faţă de sine şi de ceilalţi.
 Consolidarea priceperilor și deprinderilor de organizare a compoziției plastice prin tehnica de pictură cu pensula, de a folosi ca element de
limbaj plastic, pata de culoare.
COMPONENŢA ACTIVITĂŢII  :
ADP: Întȃlnirea de dimineață:,,Dacă aş fi un personaj, aş vrea să fiu....pentru că...’’
Rutine: Salutul, Prezenţa, Calendarul naturii
Tranziții: Joc cu text: ,,Vine toamna pic, pic, pic!’’, ,,Toamna’’, Orff
ALA: Alfabetizare:,,Cărticica mea’’- elemente de comunicare scrisă
Matematică/Manipulative : :,,Gard pentru grădina iezişorului’’- joc de masă - construire prin alăturare şi ȋmbinare
Ştiinţă:,, Coperta cărții cu poveşti’’- sortare imagini cu personaje din poveste
Joc distractiv: ,,Clap, clap, song’’, ,,Dansul iezişorilor’’
ADE: Domeniul om şi societate: Educație pentru societate: Povestirea educatoarei:,,Iedul cu trei capre “ de Octav Pancu –Iaşi
Domeniul estetic şi creativ: Educație artistico-plastică: Tema plastică-pata de culoare; Subiectul aplicativ-,,Personajul preferat’’, mijloc de
realizare: pictura cu pensula.
Obiective operaţionale: La sfârşitul activităţii, copiii vor fi capabili :
O1-să redea succint conținutul povestirii pe baza ilustrațiilor;
O2- să precizeze caracteristicile personajului principal din poveste;
O3- să desprindă mesajul educativ al povestirii;
O4-să acopere ȋntreaga suprafață a măştii folosind culorile potrivite, utilizȃnd tehnica picturii cu pensula;
O5-să redea imaginile cu ajutorul beţişoarelor din lemn, respectȃnd forma şi culoarea;
O6-să traseze semne grafice dupa modelul dat;
O7-să sorteze imagini cu personajele din poveste, pentru a realiza coperta cărții cu poveşti;
Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversația, explicația, expunerea, brainstorming, explozia stelară, observația, demonstrația, jocul, analiza
produselor activității, problematizarea.
Mijloace didactice: marioneta iezişor, planşe cu imagini din poveste, siluete reprezentând personajele din poveste, măşti din carton,
acuarele, pensule, pahar pentru apa, servetele, panou pentru afisarea lucrarilor, cărticica cu semne grafice, culori, carioci, betisoare din lemn
pentru construit gardul, jetoane model, jetoane cu personaje din povesti, lipici, coperta de carte din carton colorat, jetoane cu simbolurire
copiilor, recompense.
BIBLIOGRAFIE:

 -,,Curriculum pentru educatia timpurie” 2019;


 Silvia Breben ... - ,,Metode interactive de grupˮ – Editura Arves
 Ștefania Antonovici - ,,Jocuri – exercițiu pentru activități aleseˮ - Editura Aramis , București, 2000
 Camelia Munteanu - ,,Ghid pentru învățământul preșcolarˮ - Editura polirom, Iași, 2009
SCENARIUL ACTIVITĂȚII

Activitatea debutează cu Întâlnirea de dimineață.


Întâlnirea de dimineață începe cu salutul realizat prin următoarea formulă:
„ Dimineaţa a sosit,/ Toţi copiii au venit,/ Pe scăunele ne așezăm,/ Frumos sǎ ne salutǎm !: ,,Bună dimineața copii! A ȋnceput o nouă zi!’’
Se completează panoul de prezență.
Se stabilesc împreună cu preşcolarii data, ziua, săptămâna, luna şi anul în care ne aflăm, aspectele vremii, şi se completează Calendarul
Naturii.
Asezati pe scăunele ȋn semicerc, copiilor li se va propune un exercițiu de imaginaţie, trebuind să răspundă la ȋntrebarea ,,Cu ce personaj de
poveste vrei să semeni? De ce?’’. In urma raspunsurilor date de copii se va desprinde si mesajul zilei:,,Povestile ne invata lucruri bune despre
viata!’’
Noutatea zilei se realizează prin prezentarea elementului surpriză: iezişorul, care a venit să ȋmpărtăşească copiilor paţania lui. El le-a
pregătit copiilor multe surprize şi va rămȃne ȋmpreună cu ei pe parcursul ȋntregii zile. Cine ascultă cu atenție povestea şi ȋndeplineşte sarcinile de
la fiecare centru va fi recompensat de noul prieten,

Se anunță titlul poveștii ,,Iedul cu trei capre’’ de Octav Pancu-Iaşi, precum şi sarcina care revine copiilor: de a asculta cu atenție această
poveste.
Pe măsură ce se derulează povestirea, educatoarea explică cuvintele noi, atrage atenția copiilor asupra expresiei personajelor, accentuează
intonația și își modifică vocea atunci când redă replicile acestora.
Fixarea conținutului poveștii se face prin metoda explozia stelară.
Activitatea de educatie pentru societate, este urmată de tranziţia -,,Toamna’’. Copiii ies ȋn pauză, dupa care se face intuirea materialelor
pregătite la centre, explicȃndu-se totodata sarcinile corespunzătoare fiecărei activităţi.
Artă: ,,Personajul preferat’’ - copiii au de pictat măşti cu personajele preferate din poveste.
Alfabetizare: „Cărticica mea”- copiii trebuie să traseze elemente grafice ȋnvăţate după modelul dat.
Matematică/ Manipulative: ,, Gardul pentru grădina iedului”-copiii trebuie să realizeze gardul din beţişoare de lemn, respectȃnd forma şi
culoarea din jetonul model;
Ştiinţă: ,,Coperta cărţii cu poveşti’’- copiii sortează jetoane cu personajele din povestea ȋnvăţată şi le lipesc pe un suport de carton pentru
a realiza coperta cărţii cu poveşti; fiecare copil ȋşi personalizează coperta folosind simbolul personal.
Fiecare copil își alege centrul preferat. După gruparea pe centre, înainte de a începe lucrul, se fac câteva exerciții de încălzire a mușchilor
mici ai mâinii. Se amintește copiilor comportamentul dezirabil în cazul acestor activități – să vorbim în șoaptă pentru a nu deranja, să lucrăm
frumos, să cooperăm pentru realizarea lucrărilor.
După terminarea activității pe centre lucrările copiilor vor fi afişate şi se vor evalua folosind metoda turul galeriei.
Educatoarea le propune copiilor două jocuri prin care să se relaxeze.
Joc distractiv: ,,Clap, clap'', ,,Dansul iezisorilor’’
Se explică regulile jocurilor şi se execută cu întreaga grupă.
Se fac aprecieri finale asupra modului de desfășurare a activității, copiii fiind recompensați.
Desfășurarea activității

Etapele Ob. Conținutul activității Strategii didactice Forme de


activității Op. Metode și Mijloace de Forme de evaluare
procedee învățământ organizare
1.Moment Se creează condiţiile psihopedagogice necesare desfăşurării Conversaţia Calendarul Frontal Observarea
organizatoric activităţii în bune condiţii: naturii comportamen-
- aerisirea sălii de grupă; Observarea tului copiilor
- aranjarea mobilierului;
- pregătirea materialului didactic;
- organizarea colectivului;
Întâlnirea de dimineaţă: salutul se realizează prin următoarea
formulă:
„ Dimineaţa a sosit,/ Toţi copiii au venit,/ Pe scăunele ne
așezăm,/ Frumos sǎ ne salutǎm !”
Se stabilesc împreună cu preşcolarii: data, ziua,
săptămâna, luna şi anul în care ne aflăm, apoi aspectele vremii,
şi se completează Calendarul Naturii..
Tranzitie: ,,Toamna’’- joc cu text
2.Reactualizarea Reactualizarea cunoştinţelor dobândite anterior, se va face Conversaţia Frontal Aprecieri
cunostințelor printr-o conversaţie despre tema abordată ȋn această săptămȃnă. Problemati- verbale
Se vor pune ȋntrebări: zarea
Ce poveşti cunoaşteţi? Explicaţia
Care personaje din poveştile cunoscute au făcut fapte
bune/fapte rele?
Aşezați pe scăunele ȋn semicerc, copiilor li se va propune un
exercițiu de imaginație, trebuind să răspundă la ȋntrebarea ,,Cu
ce personaj de poveste vrei să semeni? De ce?’’.În urma
răspunsurilor date de copii se va desprinde şi mesajul
zilei:,,Poveştile ne ȋnvaţă lucruri bune despre viaţă!’’

3. Captarea Se realizează prin prezentarea elementului surpriză: iezişorul, Conversația Frontal Observarea
atenţiei care a venit să ȋmpărtăşească copiilor pățania lui. El le-a pregătit Surpriza Mascota comportamen-
copiilor multe surprize şi va rămȃne ȋmpreunȃ cu ei pe Iezisor tului copiilor
parcursul ȋntregii zile. Cine ascultă cu atenție povestea şi
ȋndeplineşte sarcinile de la fiecare centru va fi recompensat de
noul prieten,

4. Anunţarea Se anunță titlul poveștii: ,,Iedul cu trei capre’’ de Octav Pancu- Explicaţia, Frontal Observ
temei şi a Iaşi, precum și activitățile ce se vor desfăsura pe parcursul zilei. Conversatia, interesul
obiectivelor manifestat de
copii
5. Dirijarea DOS-Educatie pentru societate- povestea educatoarei-,,Iedul Conversaţia Scena Frontal, Observarea
învăţării cu trei capre’’ de Octav Pancu –Iaşi. Observația, Siluete individual comportamen-
Anunțarea titlului poveştii: explicaţia, tabla tului copiilor
Astăzi o să vă spun povestea ,,Iedul cu trei capre’’ de Octav demonstraţi magnetica,
Pancu –Iaşi. a planse cu
imagini,
Expunerea poveştii de către educatoare: jetoane cu
Educatoarea va reda cȃt mai expresiv conținutul poveştii. Vocea
şi tonul trebuie să fie potrivite cu importanța faptelor, de
asemenea,o mimică şi gestică corespunzătoare. Se va schimba
ritmul vorbirii ȋn funcție de momentul poveştii.
Povestirea va fi însoţită de planşe corespunzătoare fiecărei
secvențe şi se vor explica cuvintele necunoscute.
Momentele principale ale poveştii sunt:
1.Într-o pădure trăia un ied care avea trei capre: o capră –mamă
căreia iedul ȋi poruncea să ȋl ȋmbrace, o capră-mătuşă care ȋi
dădea iedului să mănȃnce şi o capră –bunică care ȋl legăna pe
ied ca să adoarmă.
2.Într-o dimineaţă cele trei capre au plecat să o ajute pe vecina
lor Capra cu trei iezi să pregătească mȃncare pentru nunta
iedului cel mare.
3.Dimineaţa cȃnd se trezeste iedul ȋncepe să strige pe mama
capră să-l ȋmbrace, dar este auzit de vulpea cea şireată care se
oferă să-l ȋmbrace şi-i fură hainele.
4.Iedul plȃnge atȃt de mult ȋncȃt i se face foame şi ȋncepe să o
strige pe mătuşa-capră să-i dea să mănȃnce, Este auzit de urs
care-i spune să-i arate lui unde este mȃncarea că-i dă el să
mănȃnce, dar ȋi mănȃncă toată mȃncarea şi pleacă.
5.Rămas făra haine şi nemȃncat iedul plȃnge şi mai rău pȃnă i se
face somn şi ȋncepe s-o strige pe bunica-capră să-l legene, dar
lupul aflat prin apropiere se oferă să-l culce, Iedul acceptă
propunerea lupului dar cȃnd aude cȃntecul lupului ȋşi dă seama
că acesta vrea să-l mănȃnce şi fuge ȋn pădure.
6.Spre seară iedul se ȋntoarce acasă, se ȋmbracă singur, mănȃncă
singur, iar cȃnd vrea să le povestească celor trei capre ce a pațit
adoarme singur.
Explicarea cuvintelor noi se va face pe parcursul expunerii
poveştii.

Fixarea conținutului:
Fixarea conţinutului poveștii se realizează utilizând metoda Explozia
O1 activ-participativă ˮExplozia stelarăˮ. stelară
Educatoarea afișează o stea mare pe care se află o imagine Problematiz Planse cu
reprezentativă poveștii, iar lȃngă aceasta, încă 5 steluțe cu area imagini
întrebările ˮCe? Cine? Când? Unde? De ce?ˮ. jocul
Întrebarile vor fi astfel formulate încât să scoată în evidență
mesajul transmis de poveste:
O2 -Cum se numeşte povestea? stelute
-Care sunt personajele din poveste(pozitive/negative)?
-Cum se purta iedul?
-Unde îşi punea iedul lucrurile
-Cine îl păcăleşte pe ied?
-Ce face iedul după ce scapă din ghearele lupului?
O3 -Cȃnd se intoarce iedul acasă?
-Ce aţi învăţat din această poveste? - Extragerea mesajului
educativ: Copiii leneşi şi răsfăţaţi ȋşi pot pune viaţa ȋn pericol
prin comportamentul lor.
Tranziţie- ,,Toamna’’-joc cu text

6. Obținerea Educatoarea le prezintă copiilor materialele pregătite la centre, Conversaţia Individual


performanţei explicȃnd totodata sarcinile corespunzătoare fiecărei activităţi,. Explicaţia
Se intuiesc materialele pregătite la centre. Prezentarea este Demonstratia
însoțită de explicațiile educatoarei referitoare la sarcinile de Exerciţiul
rezolvat, specificul unor materiale și rezultatele care se doresc a Conversaţia
fi obținute. Copiii îşi vor alege centrul preferat, făcându-se
precizarea că la centrul ARTĂ, vor participa toţi copiii şi vor
primi o surpriză.
Artă: (ADE- DEC- EAP):,,Personajul preferat’’- copiii au de Rezolvarea
pictat măşti cu personajele din poveste. sarcinilor
Explicarea modului de lucru: Observarea
O4 Se amintesc tehnicile de lucru învățate și se explică cum comportamen-
vor folosi instrumentele de lucru, pentru a realiza lucrări tului copiilor
originale.
Pentru a realiza corect sarcinile, copiii trebuie să respecte
criteriile de evaluare: să utilizeze corect pensula si acuarela, să
lucreze îngrijit, să finalizeze lucrările, să păstreze curat locul de
lucru. Măşti din
Executarea temei de către copii: carton,
În realizarea acesteia, se supraveghează modul în care copiii acuarele,
realizează tema propusă şi se oferă sprijin copiilor, acolo unde pensule,
este necesar prin îndrumări individuale. pahar pentru
Artă: ,,Personajul preferat’’ - copiii au de pictat măşti cu apă,
personajele preferate din poveste. servetele,
O5 Alfabetizare: „Cărticica mea”- copiii trebuie să traseze carticica cu
elemente grafice ȋnvăţate după modelul dat. semne
O6 Matematică/ Manipulative: ,, Gardul pentru grădina grafice,
iedului”- copiii trebuie să realizeze gardul din beţişoare de lemn, culori,
respectȃnd forma şi culoarea din jetonul model; carioci, joc
Ştiinţă: ,,Coperta cărţii cu poveşti’’- copiii sortează de construit Analiza
jetoane cu personajele din povestea ȋnvăţată şi le lipesc pe un gardul( jetoa produse lor
O7 suport de carton pentru a realiza coperta cărţii cu poveşti; fiecare ne model, activităţii
copil ȋşi personalizează coperta folosind simbolul personal. betisoare copiilor
Încălzirea muşchilor mici ai mâinilor: din lemn),
,,Batem palmele uşor, unu,doi,trei.. coperta din
Batem palmele cu spor, unu,doi,trei.. carton ,
Închid pumnii şi-i desfac, unu, doi, trei.. jetoane cu
Degetelor fac pe plac, unu, doi, trei.. personaje
La pian acum cântăm, unu, doi, trei.. din diferite
Degetele-mpreunăm..’’ povesti,simb
Copiii aleg centrul pe care îl preferă cu precizarea că se pot olurile
roti după ce realizează sarcina la un centru. copiilor,
Hai să-ncepem lucrul lipici,şer-
Şi s-avem mult spor! veţele
Educatoarea ȋndrumă activitatea în centre, dirijând umede,
activitatea în sectorul Artă, urmărind ca și în celelalte sectoare recompense
să fie atinse obiectivele stabilite.
Urmăresc să treacă toți copiii pe la centrul artă unde este
activitatea comună.
Se apreciază activitatea copiilor la fiecare centru de interes.
Dupǎ finalizarea activitǎților în centre, vom analiza lucrările
copiilor.
Voi face aprecieri asupra modului cum s-a desfǎșurat
activitatea .
7. Asigurarea Asigurarea retenţiei şi a transferului se va realiza prin jocul ,,Ce Conversatia Planse cu Frontal, Evaluarea
retenției și a s-a schimbat?’’. La semnalul educatoarei (o bătaie din palme) Explicaţia imagini din individual capacitatii de
transferului copiii vor ȋnchide ochii, educatoarea va ȋnlocui imaginile din Demonstra- povesti atenție
poveste cu scene din alte poveşti. La doua bătăi din palme copiii tia voluntară
deschid ochii şi identifică,,intrusul’’. Copilul care găseşte Problematiz
greşeala denumeşte povestea din care face parte imaginea, area
descriind acțiunea( fapte bune/rele) sau personajul din Exerciţiul
imagine(pozitiv/negativ). Jocul se repetă de mai multe ori, copiii
precizȃnd dacă ei se comportă ca iedul din poveste sau ca alte
personaje din poveşti.
Copiii primesc stimulente verbale şi aplauze.
Jocuri şi activităţi alese “:
,,Dansul iezisorilor’’ - Copiii sunt aşezaţi în cerc si execută
corect paşii şi mişcările de dans, respectând ritmul şi mişcările
melodiei. Jocul
Joc distractiv ,,Clap, clap, song’’- Copiii asezati pe scăunele, Explicația Frontal,
audiază melodia şi execută mişcări potrivite respectȃnd ritmul individual
melodiei: bătăi din palme, mişcări de braţe, cȃntatul la trompetă.
Se explică regulile jocurilor şi se execută cu întreaga grupă.
8. Încheierea Educatoarea face aprecieri generale și individuale asupra Conversaţia Acordare de
activității corectitudinii realizãrii sarcinilor de lucru, precum și asupra stimulente si
comportamentului copiilor pe parcursul activității. Copiii recompense
primesc stimulente.

S-ar putea să vă placă și