Sunteți pe pagina 1din 5

1.

PROIECT DIDACTIC
Pentru ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAȚĂ (ADP)

Data: 11.02.2020
Professor pentru învățământul preșcolar: Vacaru Ramona
Unitatea de învățământ: G.P.N. Școala Gimnazială ”Dimitrie Vatamaniuc”, Sucevița
Nivel de vârstă/ Grupa: 3-5 ani/ nivel I, grupa mică-mijlocie ”Fluturașii”
Tema anuală de învățare:”Cum este, a fost și va fi aici pe Pământ?”
Tema săptămânală: ”Animale sălbatice”
Tema activității: ”Micii exploratori”
Categoria de activități de învățare: Activitate de dezvoltare personală
Denumirea activității: Întâlnirea de dimineață
Elementele componente ale activității:
- Salutul;
- Prezența;
- Calendarul naturii;
- Împărtășirea cu ceilalți;
-Floarea emoțiilor;
- Noutatea zilei;
- Regulile grupei;
- Responsabilii zilei și responsabilități;
- Activitatea de grup;
- Mesajul zilei;
- Gimnastica de înviorare.
Scopul: Dezvoltarea capacității de comunicare, de împărtășire a ideilor cu ceilalți, crearea
coeziunii grupului, a unei atmosfere pozitive în sala de grupă.
Obiective operaționale:
 să utilizeze formule de salut cunoscute, specifice momentului zilei, folosindu-se de
limbajul verbal și non-verbal;
 să descrie principalele caracteristici ale vremii specifice zilei: temperatură, fenomene ale
naturii, asociindu-le cu simboluri corespunzătoare;
 să respecte regulile grupei, stabilite de comun acord;
 să asocieze starea emoțională cu un anumit simbol de pe Floarea emoțiilor;
 să stabilească din context, mesajul zilei;
 să identifice valoarea de adevăr a enunțurilor formulate de educatoare;
 să execute exercițiile motrice însușite sau sugerate de versuri, respectând ritmul și linia
melodică;
 să coopereze în cadrul grupului, manifestând prietenie, toleranţă şi disponibilitate.

Strategii didactice:
 Metode și procedee: conversația, jocul, exercițiul fizic, explicația, problematizarea
 Resurse materiale: tabelă de prezență, fotografiile copiilor, calendarul naturii, insigne,
binoclu.
 Forme de organizare: frontal, individual
Elemente de joc: ridicarea insignei, mișcarea.
Durata: 30 de minute
Bibliografie:
 MEN, (2019), ”Curriculum pentru educație timpurie”;
 Cioflica S.M., Marta, C., Berbeceanu, G., Ilie, E., ”Ziua bună începe la Întâlnirea de
dimineață”, Ed. Tehno-Art, Cluj-Napoca, 2016;
 Breben, S., Fulga, M., Gongea, E., Ruiu, G., ”Metode interactive de grup” (ghid
metodic), Ed. Arives, 2002.
SCENARIUL ACTIVITĂȚII

Activitatea va debuta cu salutul adresat de către educatoare


copiilor care sunt așezați în semicerc în locul destinat întâlnirii de
dimineața: ”Dimineața a sosit/ La grădiniță am venit/ În semicerc de
așezăm/ Cu toții să ne salutăm/ A-nceput o nouă zi/ Bună dimineața,
copii!”. Copiii răspund în cor: ”Bună dimineața, doamna educatoare!”
Se folosește metoda ”Amestecă – îngheață – formează perechi”
pentru a se realiza salutul între membrii grupei. La semnalul educatoarei:
”Cu toții să ne adunăm și două cercuri să formăm”, copiii se adună în două cercuri concentrice:
fetițele în mijloc, iar băieții în cercul exterior. Jocul se desfășoară astfel: la semnalul
”Amestecă!”, copiii se învârt, în sensuri opuse; la îndemnul ”Îngheață”, copiii se opresc pe loc,
iar la comanda ”Formează perechi”, copiii se întorc față în față câte unul din fiecare cerc, se
prind de mână și se salută, îmbrățișându-se sau strângându-și mâna. Jocul se desfășoară de 2 ori,
prima dată salută mai întâi băieții și apoi fetele și a doua oară, mai întâi fetele și apoi băieții.
Educatoarea rostește următoarele versuri: „După ce ne-am adunat/ Și frumos ne-am
salutat/ Cu colegii ne-am întâlnit/ Cine oare n-a venit? ”și invită copiii să completeze tabela de
prezență. Pentru aceasta, educatoarea va striga numele fiecărui copil în parte. Acesta se ridică,
salută colegii cu formula: ”Salut, sunt prezent!” și plasează fotografia sa, pe panoul de prezență,
în spațiul corespunzător – ”Copii prezenți”. Fotografiile copiilor absenți vor fi așezate de către
Istețel/Istețica în spațiul corespunzător – ”Copii absenți”. Din discuția cu copiii, vom deduce
faptul că cei absenți sunt bolnavi și de aceea nu se află în grupă. Educatoarea își exprimă bucuria
că cei sănătoși sunt prezenți și își exprimă regretul că ceilalți lipsesc. Se fac urări de însănătoșire
grabnică pentru copiii absenți.
Cu ajutorul „Meteorologului de serviciu” se descoperă caracteristicile vremii. Privind pe
fereastră, copiii observă starea vremii (cer acoperit de nori, soare, ninsoare, etc.), aspecte ale
anotimpului curent, îmbrăcămintea adecvată vremii de afară, apoi se va
face referire la ziua săptămânii, lună și an, completându-se astfel,
calendarul naturii. Se precizează faptul că se stabileşte starea vremii,
aici și acum.
Istețel/Istețica va merge pe ”Scaunul Povestitorului” și va răspunde
la întrebările educatoarei legate de tema zilei (Împărtășirea cu ceilalți). De
asemenea, acesta/aceasta va spune care este starea sa emoțională,
descoperind expresia emoțională potrivită din floarea emoțiilor.
Li se spune copiilor că astăzi sunt niște mici exploratori. Li se propune să facă o călătorie
imaginară la Polul Sud închizând ochii și spunând ce cred ei că se află acolo. Când deschid ochii
descoperă un binoclu, cu care, dacă se uită atent, pot vedea până la Polul Sud. (Noutatea zilei).
Pentru ca totul să decurgă bine în călătorie se vor aminti regulile grupei, pe care copiii le
respectă zilnic: împărțim materialele/ jucăriile, vorbim pe rând, fără să țipăm, facem ordine la
jucării și suntem politicoși, spunând ”te rog” și ”mulțumesc”. Se vor alege copiii responsabili (un
băiat și o fetiță) cu diferite activități ce țin de igienă, disciplină, curățenie, reamintindu-se ce
sarcini trebuie să îndeplinească fiecare responsabil. (Tabloul cu responsabilități)

Activitate de grup: Momentele următoare au ca scop stimularea comunicării libere și exersarea


capacității de structurare a cunoștințelor după anumite criterii. Educatoarea formulează propoziții
adevărate sau false despre continentul Antarctica, cerând copiilor să ridice insigna cu fața veselă
a pinguinului dacă propoziția este adevărată și să ridice insigna cu fața tristă a pinguinului dacă
propoziția este falsă. Apoi se cere copiilor să transforme propoziția falsă în propoziție adevărată.
După terminarea jocului se va stabili mesajul zilei.
Educatoarea le mulţumeşte copiilor pentru implicare şi îi invită să descopere noi
surprize. Călătoria propusă de educatoare în descoperirea celorlalte surprize, nu este una ușoară,
motiv pentru care aceştia trebuie să se pregătească și să se antreneze fizic. Copiii sunt invitați să
realizeze împreună gimnastica de înviorare prin desfăşurarea jocului cu text și
cânt-”Pinguinul”:”Astăzi copii, vom dansa pinguinul/ Strigați cu toții: Hei, Hei, hei/ Doi pași la
dreapta și-alții doi la stânga/ Sare în față, în spate și 1, 2,3/ În față, în spate și 1, 2,3/ E
distractiv să dansezi pinguinul/ Vino și strigă: Hei, hei, hei/Doi pași la dreapta și-alții doi la
stânga/ Sare în față, în spate și 1, 2,3/ În față, în spate și 1, 2,3/ Vino și tu să dansezi pinguinul/
Și strigă tare: Hei, hei, hei/ Doi pași la dreapta/ Și-alții doi la stânga/ Sare în față, în spate și 1,
2,3/ În față, în spate și 1, 2,3/ Haideți copii să dansăm pinguinul/ Strigați cu toții: Hei, hei, hei//
Doi pași la dreapta și-alții doi la stânga/ Sare în față, în spate și 1, 2,3/ În față, în spate și 1,
2,3.”
Pe un fond muzical adecvat, însoțit de versuri, copiii imită mișcările realizate de
educatoare și sugerate de versuri.
Trecerea spre următoarea activitate se face prin intermediul tranziției:„Eu locomotivă sunt/
Voi sunteți vagoane/ Așezați-vă în rând/ Mâinile-s tampoane/ Trenul face: Uu,uu,uuu”/ De
plecare-i gata/ De e ger sau e năduf/ fuge ca săgeata.”

S-ar putea să vă placă și