Sunteți pe pagina 1din 16

PROIECT DIDACTIC

„Copăcelul din grădină”

EDUCATOARE:
Prof. Gîrgă Laura Ionela
GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNIT NR. 25
GRUPA MICĂ
SCENARIUL ZILEI

ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ

Salutul:
Prima parte a zilei debutează cu întâlnirea de grup care are loc între
copii şi educatoare. Educatoarea salută copiii: ,,Bună dimineaţa, dragii mei!”.
Copiii răspund la salut.

Prezența
„Oare câți copii sunt astăzi prezenți în grupa Inimioarelor?”
Educatoarea se prezintă pentru a-i încuraja pe copii. Copiii se prezintă pe rând (“Pe
mine mă cheamă…”), astfel se face prezența, iar cei absenți vor fi notați de către
educatoare.

Calendarul naturii
Se va stabili anotimpul în care ne aflăm şi fenomenele naturii specifice
zilei respective.
- În ce anotimp suntem?
- Cum este vremea astăzi?
- Cum ne îmbrăcăm?
- Cum ne încălţăm?

Împărtăşirea cu ceilalţi
În continuare vom discuta despre anotimpul primăvara, tema întâlnirii
noastre de dimineața fiind „Copăcelul din grădină”, se poartă discuții legate de
aceasta: „Copii, aţi văzut voi un copăcel în grădina bunicilor?”, „Când
înfloreşte acesta?,”Cum avem grijă de el?”. Urmăresc copiii atunci când
răspund, să vorbească clar și corect.

Noutatea zilei:
Pentru că, voi ați aflat lucruri interesante despre copăcelul din grădină și ați venit cu
multe informații, m-am gândit să ne jucăm azi cu toate aceste materiale pe care le-am
pregătit pentru voi”.

Activităţi de învăţare

Activităţi integrate
 Se integreaza Domeniile Experiențiale
 -Domeniul Limbă şi Comunicare: “Copăcelul” - povestire;
 -Domeniul Estetic şi Creativ: ”Copăcelul înflorit” – pictură.
Activităţi liber-alese I

 Centrul de activitate: Nisip şi Apă - „Plantăm copăcei”;


 Centrul de activitate: Joc de masă - „Copăceii înfloriţi” ( reconstituire imagine din
două jumătăţi).

Activităţi liber-alese II
Ultimul moment al zilei este reprezentat prin: „Ajutăm copăcelul!”- joc
de mișcare.
PROIECT DE ACTIVITATE
INTEGRATĂ
(Domeniul Limbă şi Comunicare-povestire

și Domeniul Estetic şi Creativ-pictură)

Data: 25.03.2022
Nivel: I
Grupa:mică
Educatoare: Gîrgă Laura Ionela
Tema anualã de studiu: ”Când, cum şi de ce se întâmplă?”
Tema proiectului: “Primăvara magică”
Tema săptămânii: ”Copăcelul din grădină”
Tema activităţii: ”Copăcelul din grădină a înflorit”
Scopul activității: îmbogățirea vocabularului copiilor, îmbogațirea
cunoștinţelor despre copăcelul din grădină şi îngrijirea acestuia, despre
materiale şi caracteristicile lor, precum şi despre tehnici de lucru necesare
prelucrării acestora în scopul realizării unor produse simple, dezvoltarea
simțului estetic, transmiterea de noi informații prin activitatea practică de
pictură ; stimularea imaginaţiei creatoare.

Elemente componente ale activităţii integrate:


ADE: Domeniul Limbă şi Comunicare: „Copăcelul”-povestire;
Domeniul Estetic şi Creativ: ”Copăcelul înflorit”-pictură.

Dimensiuni ale dezvoltării:

 Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea


înţelegerii şi receptării lui (comunicare receptivă);
 Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață familiar;

Comportamente vizate:

 Manifestă creativitate în activităţi diverse;


 Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activități variate;
OBIECTIVE:
 Domeniul Limbă şi Comunicare: ”Copăcelul”- povestire
- să asculte cu atenţie povestirea;
- să fie atenţi la cuvintele noi apărute în povestire;
- să descrie firul povestirii după imaginile acesteia.

Domeniul Estetic şi Creativ: ”Copăcelul înflorit”-pictură


- să identifice materialele necesare realizării sarcinii propuse;
- să picteze floricele cu ajutorul beţişoarelor cu vată;
- să finalizeze lucrarea.

STRATEGII DIDACTICE

Metode şi procedee: conversaţia, povestirea, observaţia, explicaţia,


demonstraţia, exerciţiul.

Resurse materiale: imagini povestirea „Copăcelul”,coală albastra A4 pe care


este desenat un copăcel, tempera, beţişoare cu vată, şerveţele umede, tablă
magnetică, magneţi .

Resurse de timp:30 minute

Forme de organizare: frontal, indiviual;

BIBLIOGRAFIE:
1. “Curriculum pentru educaţia timpurie(a copiilor de la naştere pânã la 6 ani), 2019.
2. Metode interactive de grup, Editura Arves, 2008.
Scenariul activităţii

Domeniul Limbă şi Comunicare: „Copăcelul” – povestire


Domeniul Estetic şi Creativ: “Copăcelul înflorit”-pictură

Acitivatea debutează cu:


Captarea atenției- se face prin anunțarea temei şi a obiectivelor activităţilor. Le voi
spune copiilor: ”Dragi copii, astăzi vom asculta o poveste în care vom descoperi cum
a apărut un copăcel şi cum a fost acesta îngrijit pentru a înflori.
Dirijarea învățării (Povestirea educatoarei). În continuare, voi expune conținutul
poveștii (ANEXA 1), folosindu-mă de inflexiunile vocii, mimica și gestica
corespunzătoare. Voi folosi concomitent cu povestirea suportul intuitiv (imagini din
povestirea „Copăcelul”), pentru conținutul povestirii, iar copiii vor fi încurajați să
privească cu atenție la fiecare dintre acestea. Pe parcursul povestirii, voi explica
cuvintele și expresiile noi:
-cocoţat = aşezat sus
-o pală de vânt = o adiere de vânt
-brazdă de pământ = bucată de pământ
După relatarea povestirii, le voi pune copiilor câteva întrebări legate de poveste:
- Cum se numește povestea pe care v-am spus-o? (,,Copăcelul,,);
- Ce personaje sunt în poveste? (Andrei, tatăl lui Andrei, sâmburele de măr, pasărea,
copăcelul).
Le spun copiilor: ei bine, acum că am aflat povestea copăcelului, vă propun să
pictați un copăcel înflorit cât mai frumos.
Cu ajutorul tranziţiei „Copăcelul din grădină!”, vom trece la activitatea de pictură.
Captarea atenţiei se face prin anunţarea temei şi a obiectivelor activităţii.
Le spun copiilor, că după ce am ascultat povestirea “Copăcelul”, Andrei, băieţelul
din povestire, şi-ar dori ca să îl ajutăm şi să pictăm floricele albe şi roz copăcelului.
Voi face intuirea materialului: priviţi acum pe mesele voastre şi spuneţi ce găsiţi!?
(coală albastră A4 unde este desenat un copăcel maro, iarbă verde, un soare vesel şi un
norişor , tempera, beţişoare cu vată, şerveţele umede).
Voi prezenta modelul educatoarei şi le voi spune copiilor că am folosit aceleaşi
materiale pe care le au şi ei pregătite pe masă.
Voi explica şi demostra modul de lucru: cu mare atenţie voi ţine foaia cu o mânuţă,
iar cu cealaltă voi lucra. Voi lua beţişoarele cu vată, voi pune în tempera şi voi picta
floricele albe cu ele, apoi voi întoarce beţişoarele şi voi pune în tempera roz cu partea
curată şi voi picta floricele roz. Voi fi foarte atentă să lucrez îngrijit şi atent.
Le spun copiilor, că înainte de a ne apuca de pictură, trebuie să facem câteva
exerciţii pentru încălzirea muşchilor mici a mânuţelor: bat din palme, închidem şi
deschidem pumnii, mişcăm degeţelele, aplaudăm, bate vântul.
Le urez “Spor la lucru!” şi se trece la realizarea propriu-zisă a activităţii. Copiii îşi
desfăşoară activitatea, fiind supravegheaţi de către educatoare, voi interveni acolo
unde este nevoie de ajutor şi îi voi ruga să lucreze îngrijit şi cu atenţie. Evaluarea
lucrărilor se va face prin metoda “Turul galeriei”.
După realizarea picturii, ne aşezăm în semicerc şi vom reveni la povestirea noastra,
“Copăcelul”, pentru obtinerea performanţei. Voi aşeza pe masă imaginile din poveste
şi voi chema copiii să le pună în ordinea cronologică în care s-au întâmplat
evenimentele. Voi ajuta acolo unde este cazul.
La sfârşitul activităţilor, voi face aprecieri generale și individuale asupra modului
în care s-a desfășurat activitatea.
PROIECT DE ACTIVITATE
MONODISCIPLINARĂ
ACTIVITĂŢI LIBER ALESE I

Data: 25.03.2022
Nivel: I
Grupa: Mică
Educatoare: Gîrgă Laura Ionela
Tema anualã de studiu: ”Când, cum şi de ce se întâmplă?”
Proiect tematic: ”Primăvara magică”
Subtema proiectului: “Copăcelul din grădină”
Tema activității: “Copăcelul din grădină a înflorit”
Mijloc de realizare: Activități liber alese
Tipul de activitate: cunsolidare de cunoștințe, formare de priceperi și deprinderi.
Scopul: îmbogățirea cunoștințelor despre materiale și caracteristicile lor, precum și despre
tehnici de lucru necesare prelucrării acestora în scopul realizării unor produse simple;
stimularea imaginației creatoare.

ACTIVITÃŢI DE ÎNVĂŢARE
Activităţi liber alese (ALA) :
ALA 1:
 Centrul de activitate: Nisip şi apă - „Plantăm copăcei”;
 Centrul de activitate: Joc de masă „Copăceii înfloriţi ”.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

Nisip şi apă: „Plantăm copăcei”


-să planteze crenguţe de copăcei;
-să ude crenguţele şi să lucreze îngrijit;
-să finalizeze lucrarea.

Joc de masă: „Copăceii înfloriţi”


-să reconstituie imaginea din două jumătăți;
-să lucreze cu atenţie;
-să finalizeze activitatea.

STRATEGII DIDACTICE

Metode şi procedee: conversaţia, observaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul.


Resurse materiale: crenguţe, apă, nisip, ghiveci, ustensile de grădinărit, imagini cu copăcei,
laptop.
Forme de organizare:individual, în grup.

BIBLIOGRAFIE:
1. “Curriculum pentru educaţia timpurie(a copiilor de la naşterepânã la 6 ani), 2019.
2.Metode interactive de grup, Editura Arves, 2008.
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Etapele Conţinut ştiinţific Strategii didactice Evaluare


activităţii metode
Metode şi Mijloace de
procedee învăţământ
1.Momentul Se asigură condiţiile necesare
organizatoric dsfăşurării eficiente a
activităţii:
-aerisirea sălii de grupă;
-pregătirea materialelor;
-aranjarea mobilierului.

2.Captarea şi Este realizată prin intuirea Conversaţia Imagini cu Observarea


orientarea materialelor pregătite. elemente de comportamen-
atenţiei “Copii, pentru că voi sunteţi primăvară tului copiilor
foarte cuminţi, m-am gândit
să vă pregătesc câteva
surprize. Haideţi să vedem
despre ce este vorba!”
Se va purta o scurtă
conversaţie despre anotimpul
primăvara şi despre copăcei
şi flori.
-Copii, ştiţi voi ce anotimp
este afară?
-Vă place anotimpul
primăvara?
-Ce se întâmplă cu copăceii şi
cu florile în acest anotimp?

3.Anunţarea Se prezintă copiilor tema şi Conversaţia


temei şi a obiectivele activităţilor. Explicaţia
obiectivelor “Dragi copii, acum urmează
să desfăşurăm activităţi la
două centre cunoscute de voi:
Nisip şi apă, Joc de masă”.

4.Prezentarea La centrul Nisip şi apă - Conversaţia Ghiveci Respectarea


noului conţinut „Plantăm copăcei” ,copiii vor modului de
şi dirijarea planta crenguţe de pomişori în Explicaţia Nisip lucru
învvăţării nisip, vor uda crenuţele pentru
a creşte copăcei. Exerciţiul Apă
La centrul –Joc de masă Conversaţia Crenguţe
“Copăceii înfloriţi”, copiii vor
descoperi imagini cu copăcei Exerciţiul Imagini cu
înfloriţi de diferite culori, copăcei
imagini pe jumătate, iar ei Explicaţia înfloriţi
trebuie să caute cealaltă
jumătate pentru a face un
întreg.

5.Obţinerea Copiii lucrează la centrele Exerciţiul Corectitudinea


performanţei deschise, îndrumaţi de şi finalizarea
educatoare. Voi urmări modul Conversaţia activităţilor
de realizare a sarcinilor, voi
îndruma acolo unde este
cazul. Copiii vor lucra pe
centre, se realizează rotirea pe
centre.

6.Asigurarea Copiii îşi vor exprima opiniile Conversaţia Audiţie Observarea


feedback-ului asupra activităţilor laptop comportamen-
desfăşurate: dacă le-a plăcut, tală
dacă au realizat tot ce le-am
propus, dacă doresc să mai
desfăşurăm astfel de
activităţi.Le voi propune să
audiem cântecelul „Vine, vine
primăvara”.

7.Evaluarea Voi face aprecieri generale şi Conversaţia Aprecieri


individuale, cu privire la verbale
modul de desfăşurare a Aplauze
activităţilor.
PROIECT DE ACTIVITATE
MONODISCIPLINARĂ
Activităţi Liber Alese II
-joc de mișcare-

Data: 25.03.2022
Nivel: I
Grupa: Mică
Educatoare: Gîrgă Laura Ionela
Tema anualã de studiu: ”Când, cum şi de ce se
întâmplă?”
Proiect tematic: ”Primăvara magică”
Subtema proiectului: “Copăcelul din grădină”
Tema activității: “Ajutăm copacelul! ”
Mijloc de realizare: Activități liber alese II
Scopul: Dezvoltarea atenţiei, a memoriei în acţiune;
Forma de organizare: frontal
Locul de desfăşurare: sala de grupă

Obiective operaționale :
 Să-și exerseze deprinderile și calitățile motrice;
 Să răspundă prompt la semnalul educatoarei;
 Să execute sarcinile sugerate;
 Să respecte regulile jocului.

Strategii didactice:
 Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, jocul.
 Material didactic: crenguţe, pahare de unică folosinţă, nisip, apă,
floricele, coşuleţ, copăcel desenat pe tablă magnetică, magneţi.
 Forme de organizare: frontal.

Regulile jocului: la semnalul educatoarei, copilul parcurge în mers normal, printre


crenguţele plantate în pahare de unică folosinţă,o distanţă pentru a ajunge la coşuleţul cu flori, îşi ia
o floare şi se întoarce în pas alergător la copăcelul desenat pe tabla magnetică, îşi ia un magnet şi
pune floricica în copăcel.

Bibliografie:
 Curriculum pentru educaţia timpurie (a copiilor de la naştere pânã la 6 ani), 2019
 Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru învâţământul preşcolar, nivel I
 „Jocuri și exerciții pentru dezvoltarea fizică a preșcolarilor” , S. Dima, I. Sima,
Editura Didactică și Pedagogică, București, 2004.
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Etapele Conţinut ştiinţific Strategii didactice Evaluare metode


activităţii Metode şi Mijloace de
procedee învăţământ
1.Momentul Se asigură condiţiile
organizatoric necesare dsfăşurării
eficiente a activităţii:
-aerisirea sălii de grupă;
-pregătirea materialelor;
-aranjarea mobilierului.

2.Captarea şi Educatoarea le arată Conversaţia Flori colorate Observarea


orientarea copiilor coşuleţul cu comportamen-tului
atenţiei floricele colorate şi vor Tablă copiilor
purta discuţii pe baza lor. magnetică
-“Dragii mei, ati vrea voi
să adunăm floricele pentru Magneţi
copăcelul nostrum desenat
pe tablă? ”

3.Anunţarea Dragi copii, astăzi ne vom Conversaţia


temei şi a juca un joc de mişcare care
obiectivelor se numeşte: “Ajutăm Explicaţia
copăcelul!”.

4.Prezentarea Explicarea regulilor Conversaţia Ghiveci Respectarea


noului conţinut jocului: modului de lucru
şi dirijarea Educatoarea explică Explicaţia Nisip
învvăţării preşcolarilor regulile
jocului: la semnalul Exerciţiul Apă
“Start!”, copilul merge în
pas normal, printre Crenguţe
crenguţe, spre coşuleţul cu
floricele colorate, va lua o
floricică şi va veni cu ea, în Conversaţia
pas alergător, la copăcelul
desenat pe tabla magnetică. Exerciţiul
Va lua un magnet şi va
pune floricica în copăcel. Explicaţia
Exemplu: copilul porneşte Coşuleţ
spre coşuleţ, printre Demonstraţia
crenguţe, alege o floricică Floricele
şi se întoarce, tot printre colorate
crenguţe, la table magnetic
pentru a pune floricica. Crenguţe
Copiii trebuie să fie atenţi
la semnale, să execute Pahare de
mişcările sugerate. unică
Jocul de probă: se va folosinţă cu
realiza apoi un joc de nisip şi apă
probă pentru a se asigura
că toţi copiii au înţeles Tablă
modul de desfăşurare a magnetică
jocului.
Desfăşurarea propriu-zisă a Magneţi
jocului: copiii merg, pe
rând, în pas normal spre
coşuleţul cu floricele,
printre crenguţe. Vor lua o
floricică colorată şi vor
veni cu ea, în pas alergător,
printre crenguţe, la
copăcel.

5.Obţinerea Educatoarea va bate din Exerciţiul Obserarea


performanţei palme pentru a mări ritmul sistematică a
de alergare. Conversaţia comportamentului

6.Asigurarea Se va purta o discuţie cu Conversaţia Observarea


feedback-ului copiii despre modul cum comportamen-
au realizat jocul şi dacă le- tală
a plăcut, dacă au respectat
regulile jocului.

7.Evaluarea Voi face aprecieri generale Conversaţia Aprecieri verbale


şi individuale, cu privire la Aplauze
modul de desfăşurare a
activităţilor.
Anexa 1

Copăcelul

Era primăvară! Un băieţel pe care îl chema Andrei, stătea cocoţat pe un gard. Mânca
un măr. Privea câmpul muncit de tatăl lui. Arăta tare bine şi Andrei era tare mândru!
Acum, îl aştepta pe tatăl său. Când a ajuns tatăl său, au plecat împreună discutând ca între
bărbaţi. Pe gard, însă, a rămas un sâmburel de măr!

Şi cum sâmburelul de măr stătea pe gard, iată că o pasăre care zbura prea jos, l-a atins
cu aripa şi sâmburelul a căzut jos, aproape de gard. Ce ghinion!

Sâmburelul nu s-a lovit, deoarece a căzut tocmai pe nişte frunze proaspete şi tare
parfumate!

Se pare că, aventura sâmburelului nu s-a încheiat! Prin gardul de sârmă, un cioculeţ
portocaliu se repezea să-l culeagă! Sâmburelul se credea pierdut! Dar o pală de vânt l-a
purtat departe de cioculeţul ameninţător!

A doua zi, Andrei, băieţelul harnic, fără să ştie nimic, s-a apucat de săpat. Şi a făcut
treabă bună! Sâmburelul cade sub o brazdă de pământ. Ce întuneric era!

Cum era tare obosit, sâmburelul a adormit! L-au trezit stropii de ploaie care au
pătruns în pământ şi l-au udat! Era tare răcoare şi bine!

După un timp, din sâmburel a ieşit un pomişor cu o coroniţă mică, îndreptată spre
soare! Andrei era surprins, nu ştia cum a răsărit, dar era tare mândru!

Când s-a uitat mai bine, a văzut cum pe rămurele au apărut şi câteva floricele. Ştia de
la tatăl lui că din aceste floricele vor ieşi nişte fructe tare gustoase! Andrei a înţeles că
munca serioasă este întotdeauna răsplătită.

S-ar putea să vă placă și