Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE ACTIVITATE

JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI LIBER-ALESE (ALA 2)


-JOCURI DISTRACTIVE-

”SUB UMBRELĂ…”

Prof. Înv. Preșc. JIGĂ RALUCA IONELA


GRUPA MICĂ 2

1
PROIECT DE ACTIVITATE

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița ”Brândușa”

DATA: 23.10.2020

PROFESOR: Jigă Raluca Ionela

NIVELUL DE VÂRSTĂ/ GRUPA: I (3-4 ani)/ Grupa Mică 2

TEMA ANUALĂ: Când/ cum și de ce se întâmplă?

TEMA PROIECTULUI TEMATIC: ”Poveste de Toamnă…”

TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: ”Toamna cea ghidușă , ne-a bătut la ușă!”

DOMENIUL DE DEZVOLTARE: Dezvoltare fizică, a sănătății și igienei personale

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Jocuri și activități liber-alese (ALA 2)

CATEGORIA ACTIVITĂȚII: jocuri de mișcare, jocuri distractive, jocuri imitative,jocuri muzicale ,concursuri, activități în aer liber
TEMA ACTIVITĂȚII: ”Sub umbrelă”

TIPUL ACTIVITĂȚII: Formarea deprinderilor motrice, atenției, coordonării și dezvoltarea senzorială

MIJLOCUL DE REALIZARE: Joc imitativ/muzical

SCOPUL ACTIVITĂȚII: Satisfacerea nevoii de mișcare și recreere a copiilor; dezvoltarea atenției , coordonării și a deprinderilor
motrice

2
OBIECTIVELE OPERAȚIONALE:

Pe parcursul și la finalul activității , copiii vor fi capabili :

O1- Sa execute/ imite miscarile motrice solicitate de actiunea anuntata prin cantec ;

O2- Să participe cu interes şi plăcere la desfăşurarea jocului.

SARCINA DIDACTICĂ: Să execute / imite mișcările motrice desfăsurate de educatoare,ținând cont de poziția corpului, să interpreteze
versurile jocului imitativ/muzical.

REGULILE JOCULUI:

• Pornirea la semnal;
• Păstrarea posturii adecvate- spatelui drept;
• Mișcarea mâinilor conform actiunilor anuntate prin cântec si prezentate de educatoare;
• Interpretarea versurilor jocului.

ELEMENTELE JOCULUI: mișcarea, indicațiile,interpretarea versurilor.


STRATEGII DIDACTICE:

-METODE ȘI PROCEDEE DIDACTICE: conversaţia, explicația, demonstrația, jocul.


-MATERIALE DIDACTICE : covoraș individual, umbrelă,fundal sonor.

FORME DE ORGANIZARE: frontal


LOC DE DESFĂȘURARE: Sala de grupă;
DURATA: 15 min.

3
BIBLIOGRAFIE

*** Curriculum pentru educație timpurie, MEN, 2019;


*** Suport Curriculum pentru educația timpurie,2019;

Anghelache Valerica, Metodica activităților instructiv-educative din grădiniță, Editura Didactică și Pedagogică, București, 2017.
Bercan Eugenia, 1001 jocuri de miscare pentru copii , București, 1979 .

4
DEMERSUL DIDACTIC

ETAPELE CONTINUTUL ACTIVITATII STRATEGII DIDACTICE EVALUARE


ACTIVITATII Metode și Mijloace de
procedee invatamant
1. Moment Se stabilește climatul necesar desfășurării activității.
Se pregătește materialul didactic și se aerisește sala de
organizatoric
grupă.

2. Captarea și Se realizează cu ajutorul unei umbrele și a lui Picuraș. Conversația Surpriza Observarea
După ce decorul tabloului povestii se va completa cu Picuraș-siluetă comporta-
orientarea
picăturile jucăușe realizate/pictate de copii, ne vom Umbrelă mentului
atenției adăposti, împreună cu Picuraș , ”Sub umbrelă” copiiilor

3. Anunțarea Copiii sunt anunțați faptul că vor juca împreună jocul Conversația
numit ,, Sub umbrelă” și cu siguranță se vor distra de
temei și a
minune .’’
obiectivelor
4. Dirijarea învățării Se explică jocul copiilor
Conversația Covoras Observarea
,,Sub umbrelă” individual comporta-
Copiii stau așezați turceste în semicerc, pe covorașele mentului
individuale.. copiiilor
Educatoarea este ”meteorologul” care anunta Jocul
schimbarile de vreme ( execută miscările sugerate de Fundal sonor
textul fredonat de educatoare).

Demonstrarea jocului
Educatoarea le arată copiilor ce trebuie să facă la jocul
respectiv:
”Haideți sub umbrelă,umbrelă,umbrelă ( mâinile unite
deasupra capului, formând o umbrelă)

5
Haideți sub umbrelă , ploaia-nceput!.. ( mâinile unite
deasupra capului, formând o umbrelă si miscări ale
degetelor, indicând ploaia)
Cu tunete, fulgere,tunete,fulgere( batem palmele
imitand tunetele si stropim cu degetele imitând
fulgerele)
Haideți sub umbrelă,ploaia-nceput! ( mâinile unite
deasupra capului, formând o umbrelă si miscări ale
degetelor, indicând ploaia)

Închidem umbrela, umbrela, umbrela( mâinile unite


deasupra capului, formând o umbrelă, inchidem si
deschidem mainile unite ,alternativ)
Închidem umbrela , ploaia-ncetat! ( mâinile unite
deasupra capului, formând o umbrelă, inchidem si
deschidem mainile unite ,alternativ apoi coborâm
palmele de sus in jos)
Norii se-mrăștie , soarele-apare(stropim cu degetele
imitând imprastierea norilor, alternativ
dreapta/stanga si mainile deasupra capului )
Și o frunzulită plutește în zare ! ( fluturam mâinile
deasupra capului de la stanga la dreapta, ca zborul
frunzelor in aer)”

Desfășurarea jocului
Se procedează asemănător cu ceilalți copii.
Educatoarea poate încerca să le distragă atenția în
momentul în care stau nemișcați, se apropie de ei, prin
diferite mimici.
Copiii stau așezați turceste în semicerc, pe covorașele
individuale și execute miscările sugerate de textul
audiat și prezentat de educatoare..

6
4. Evaluarea Evaluarea activității constă în aprecieri mobilizatoare Conversația Observarea
ale educatoarei. comporta-
activității
mentului
copiiilor
5. Încheierea Se vor face aprecieri globale și individuale cu privire Conversaţia; Apreciere verbală Observarea
la desfășurarea activității. comporta-
activității
Frontală mentului
copiiilor

7
8

S-ar putea să vă placă și