Sunteți pe pagina 1din 8

GRĂDINIȚA ”ONCE UPON A TIME”

SECTOR 2 , BUCUREȘTI

PROIECT DIDACTIC
”PICTORUL TALENTAT”
DOMENIUL ESTETIC ȘI CREATIV
PROIECT DICACTIC: DOMENIUL ESTETIC ȘI CREATIV
PROPUNĂTOR: AFRĂSINEI ZĂVOIANU MIHAELA

UNITATE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: GRĂDINIȚA ”ONCE UPON A TIME”, SECTOR 2, BUCUREȘTI

NIVEL: II

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: CÂND, CUM ȘI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ?

TEMA SĂPTĂMÂNII: TOAMNA PE CĂRARE

TEMA ACTVITĂȚII: PICTORUL TALENTAT

FORMA DE ORGANIZARE: FRONTAL, INDIVIDUAL, PE GRUPE

COMPONENȚA ACTIVITĂȚII: DEC

TIP DE REALIZARE: MIXT

DURATA: 35 MIN

SCOPUL: Formarea unor deprinderi de lucru pentru realizarea unor desene, picturi, modelaje și stimularea expresivităţii şi a creativităţii cu
scopul realizării unor corespondenţe între diferitele elemente de limbaj plastic şi formele, obiectele din mediul înconjurător (natură, artă şi
viaţa socială).

OBIECTIVELE OPERAȚIONALE:Pe parcursul și la sfârșitul activității preșcolarii vor fi capabili să:

O1: să denumească materialele puse la dispoziție;

O2: să execute corect exercițiile de încălzire a mușchilor fini ai mâinilor;

O3: să utilizeze corect instrumentele de lucru și materialele puse la dispoziție pentru realizarea temei date;

O4: să picteze corect, respectând conturul, executând o lucrare estetică;

O5: să păstreze ordine pe masa de lucru;


ELEMENTELE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII

ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE

DOMENIUL ESTETIC ȘI CREATIV: PICTORUL TALENTAT – PICTURĂ

STRATEGII DIDACTICE

Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, observarea, exercițiul, turul galeriei

Mijloace didactice:lucrare model, imagini cu mașini, acuarele, palete, bețisoare de urechi, șervețele

Forma de desfășurare: Frontal, individual, pe grupe

Loc de desfășurare a activității: Sala de grupă

Durata: 35 min

Forma de evaluare: Observarea comportamentului verbel și nonverbal al copiilor, evaluarea respectării indicațiilor, aprecieri verbale, expoziția
lucrărilor realizate

Resurse bibliografice:

1- M.E.N. Curriculum pentru educție timpurie OMEN 4694/02.02.2019


2- Repere fundamentale în învățarea și dezvolatrea timpurie de la naștere la 7 ani, UNICEF, 2008
3- Îndrumător metodic, Culea Laurenția, Editura Diana, 2022
4- https://www.edituradiana.ro/articole/planificari.html
SCENARIUL DIDACTIC

Nr. Etapele/ Conținutul instructiv – educativ Strategia didactică


Crt. Secvențele al procesului didactic
Metode și Materiale Forme de
acivității Evaluare
procedee didactice rganizare
1. Moment Se vor asigura condițiile necesare unei bune
2’ organizatoric desfășurări a activității: Evaluez
 Aerisirea sălii de grupă; deprinderea
 Aranjarea mobilierului; Conversația Frontal preșcolarilor de a se

 Pregătirea materialului didactic; organiza în liniște

 Organizarea colectivului de copii. și de a asculta.

2. Captarea atenției Captarea atenţiei va fi realizată prin relatarea unei Frunze de


5’ scurte povești despre Zâna Toamnei care vine diferite Observarea
noaptea pe furiș și pictează pădurea în alte culori Conversația culori Frontal comportamentului
(galben, roșu, maro) iar astfel ne arată că a schimbat preșcolarilor
anotimpul. Anul acesta însă, ea are nevoie de Imagini
spiriduși, pictori talenți ai pădurii să o ajute să
picteze.
3. Anunțarea temei Voi spune preșcolarilor că prin utilizarea Evaluez
1’ și a obiectivelor materialelor pe care le au pe masă, o vor ajuta pe Conversația Frontală deprinderea
Zână să coloreze în nuanțele potrivite pădurea. Imagini preșcolarilor de a-și
Copiii vor picta pe fișa de lucru, utilizând culorile concentra atenția
potrivite, păstrând acuratețea foii.
4. Dirijarea învățării Intuirea materialelor
20’ Se intuiesc/denumesc materialele: acuarele, Conversația Imagini,
bețișoare, palete, imagini acuarele, Capacitatea copiilor
palete, de a enumera
bețișoare, materialele primite.
șervețele

Explicarea si demonstrarea temei


Le voi explica copiilor tehnica de lucru pe care o Lucrarea
vor folosi pentru a realiza tema propusă (tehnica model
punctului cu instrumente neconvenționale):”Vom Capacitatea copiilor
începe cu partea superioară a fișei de lucru, folosind Explicația de a reține etapele
pe rând nuanțele aflate la dispoziție, apoi vom picta Demonstrația de lucru.
partea inferioară, covorul de frunze, astfel evitând
ștergerea accidentală cu mâna. Vom respecta spațiul
de lucru și vom picta cu atenție.” Se demonstrează
pașii de lucru, în ordinea în care au fost menționați. Frontală
Lucrarea model va rămâne în câmpul vizual al
copiilor până la terminarea activității. Individală

Exercițiul
Exercitii pentru încălzirea mușchilor mâinii Capacitatea copiilor
Pentru a trece la executarea lucrărilor se va face de a executa corect
mai întâi încălzirea mușchilor mâinii. exercițiile de
 Cu coatele sprijinite de masă, închidem și Exercițiul încălzire a
deschidem pumnii; mușchilor mâinii.
 Cu coatele sprijinite de masă, depărtăm și
apropiem degetele;
 Ploaia- atingerea mesei cu vârful degetelor
imitând căderea stropilor de ploaie;
 Tunetul- lovirea mesei cu pumnii, imitând
sunetul tunetului.

Executarea lucrării Capacitatea copiilor


În timp ce preșcolarii lucrează, îi voi îndruma și de a picta imaginea
urmări îndeaproape. Voi da explicațiile necesare, Exercițiul conform
voi monitoriza activitatea și voi interveni dacă e indicațiilor.
cazul. De asemenea, voi avea grijă ca în timpul
lucrului copiii să aibă o poziție corespunzătoare.
5. Obținerea După finalizarea lucrărilor se va realiza turul
5’ performanței galeriei. Voi solicita preșcolarilor să evalueze
lucrările colegilor ținând cont de următoarele Conversați Frontal
criterii: Capacitatea copiilor
 Acuratețe; Observarea Individual de a aprecia
 Corectitudine; lucrările realizate.

 Grad de finalizare Turul galeriei Pe grupe

Se reamintește titlul activității și se enunță sarcina


didactică pe care au avut-o.
6. Încheierea Se fac aprecieri generale și individuale asupra Frontală
3’ activității modului de lucru și de comportare ale copiilor pe Conversația
tot parcursul activității. Se oferă aprecieri verbale.
Individuală

Anexa 1
Anexa 2

S-ar putea să vă placă și