Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE

GRĂDINIȚA: Grădinița Nr.269


GRUPA: Grupa mare 1 ”Fluturași”
DATA: 15.01.2021
EDUCATOARE: Manciu Florentina
TEMA ANUALĂ: „Cine sunt/ suntem?”
TEMA PROIECTULUI: „Emoție de iarnă”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „Povești la gura sobei”
DOMENIUL DE ACTIVITATE: Domeniul Limbă și Comunicare
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educarea limbajului
TEMA ACTIVITATII: „Călătorie în lumea poveștilor”
FORMA DE REALIZARE: Joc didactic
TIPUL DE ACTIVITATE: Verificare de cunoștințe

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTARII:


 B1 – Interacțiunea cu adulții și cu copiii de vârste apropiate;
 D2 – Mesaje orale în diverse situații de comunicare.

COMPORTAMENTE VIZATE:
 B1.3 – Inițiază/participă la interacțiuni pozitive cu copii de vârstă apropiată;
 D2.2 – Respectă regulile de exprimare corectă, în diferite contexte de comunicare.

SCOPUL ACTIVITĂŢII:
Verificarea însușirii de către copii a conținutului unor povești printr-o exprimare
corectă, coerentă și expresivă, utilizând cuvinte și expresii din poveștile date.

SARCINA DIDACTICĂ:
- Recunoaşterea şi denumirea poveștilor și a personajelor după ilustrații;
- Reproducerea dialogurilor dintre personaje.
REGULILE JOCULUI: Copilul ales la semnalul luminos al baghetei fermecate arunca
zarul si va răspunde la întrebările puse de către educatoare despre povestea din imagine.

ELEMENTE DE JOC: surpriza, bagheta fermecată cu semnal luminos, aplauze.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
 Metode și procedee: explicaţia, conversaţia, demonstraţia, exerciţiul, dramatizarea.
 Mijloace didactice: o baghetă fermecată cu semnal luminos, zar, imagini cu
povești, tablă magnetică, magneți, dvd- player.

FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂȚII: frontal

FORME DE EVALUARE: continuă, prin observarea acțiunilor copiilor, aprecieri


verbale.

DURATA: 30 minute.

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
1.Tătaru, L., Glava, A., Chiş, O. (2014). Piramida cunoaşterii. Repere metodice în
aplicarea curriculum-ului preşcolar. Piteşti: Editura Diamant;

2.Borţeanu, S., Haiden, R., Grama, F., Răileanu, D., Brănişteanu, R., Breben, S., ...
Popescu, C. (2009). Curriculum pentru învăţământul preşcolar. Bucureşti: Editura
Publishing House;
SCENARIUL DIDACTIC

ETAPELE CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGIA EVALUARE


ACTIVITATII DIDACTICĂ
1.Moment Voi asigura condiţiile necesare unei bune desfăşurări a activităţii:
organizatoric -aerisirea sălii de grupă;
-pregătirea materialului didactic necesar joculului;
-aranjarea scaunelor sub formă de semicerc;
-asigurarea unei atmosfere propice desfăşurării activităţii.

2.Captarea O voi realiza prin descoperirea materialelor pregătite, stimulând interesul Conversația
atenţiei copiilor prin elementul surpriză, bagheta fermecată.

3.Anunţarea temei Voi anunța jocul și activitățile ce urmează a fi desfășurate: “Călătorie în lumea Explicația Orală
poveștilor”. Conversaţia
“Astăzi, vom călători în lumea poveștilor și vom recunoaște personajele din
poveștile cunoscute. Veți reproduce diverse dialoguri dintre personaje și veți
juca rolurile personajelor preferate.”
4.Desfășurarea
activității Explicarea si fixarea regulilor jocului: Explicația
Voi așeza imaginile pe tablă, astfel încât să fie văzute de toți copiii. Demonstația Orală
Copilul ales la semnalul luminos al baghetei fermecate aruncă zarul, identifică
imaginea în funcție de numărul punctelor de pe zar și va răspunde la întrebările
puse de către educatoare despre povestea din imagine.
Jocul de probă
Conversatia
În vederea fixării regulilor, vor fi antrenați unul-doi copii. Se execută jocul
Exercițiul
demonstrativ pentru asigurarea înțelegerii sale.
Executarea jocului propriu-zis: se execută jocul de câteva ori, urmărindu-se
respectarea regulilor și realizarea obiectivelor propuse.
Voi merge printre copii si voi atinge un copil cu bagheta fermecată care va
lumina copilul ales. Acesta va arunca zarul si va identifica imaginea numerotată Bagheta
de pe tablă în funcție de numărul de puncte de pe zar. Se denumește titlul fermecată
poveștii, personajele din poveste și momentul preferat din poveste. Imagini cu
Varianta a II-a povești
Voi așeza pe tablă 3 imagini ce reprezintă poveștile: „Fata babei și fata
moșneagului”, „Sarea în bucate” și „Lebedele”, iar pe masă, am imaginile
întoarse cu fața în jos. Copilul atins de bagheta luminoasă va alege o imagine și
va identifica povestea din care face parte. Va denumi titlul poveștii, personajele
din poveste și momentul preferat din poveste.

5.Obținerea Varianta a III-a


perfonrmanței Se audiază un fragment dintr-o poveste folosind dvd player-ul, se aleg doi copii Explicația Orală
cu ajutorul baghetei fermecate, se identifică povestea și copiii dramatizează o Dramatizarea
scenă reprezentativă dialogând între ei. Dvd-player

6.Încheierea Se vor face aprecieri generale și individuale asupra modului de desfășurare a Conversaţia Orală
activităţii activității și a comportamentului copiilor pe tot parcursul jocului.

S-ar putea să vă placă și